България изстрада първата си домакинска победа от 2 години

Националите спечелиха с 1:0 срещу Северна Ирландия и поведоха в групата за Лигата на нациите, заедно с Беларус

Българските национали се радват след гола на Кирил Десподов, който се оказа и победен в домакинството срещу Северна Ирландия.

Българският национален отбор по футбол спечели първата си победа в група 3 на Лига С в турнира Лига на нациите - 1:0 над Северна Ирландия. Успехът в Пловдив бе доста изстрадан, въпреки явното  превъзходство на българите през първото полувреме и видимо по-добрата класа над съперника.

Националите ни трябва да съжаляват, че през първата част не водеха поне с три гола. Още в третата минута защитник на северноирландците изби на голлинията топката след удар на Александър Колев, а при добавката на Алекс Петков вратарят на домакините Бейли Пейкок-Фарел отби топката в десния страничен стълб, а после едва я прибра с краката си. В 29-ата мин. пък капитанът Кирил Десподов улучи също десния страничен стълб от пряк свободен удар.

Голът все пак падна - в 40-ата мин. Александър Колев се възползва от грешка на съперниковия вратар, проби отляво и пусна топката към Десподов, който я заби отблизо.

След почивката българите до голяма степен отстъпиха инициативата, а в последния половин час откровено започнаха да пазят резултата, включително и с пускането на по-дефанзивни играчи. Това обаче можеше да им изиграе лоша шега, след като гостите изпуснаха няколко положения. Най-сериозното бе в 69-ата мин., когато вратарят Димитър Митов спаси удара на излезлия сам срещу него Шейн Лейвъри.

В крайна сметка тимът ни удържа резултата, като голяма подкрепа оказаха над 14 000 зрители по трибуните на ст. "Христо Ботев". Иначе теренът на стадиона отново бе в много лошо състояние, въпреки двуседмичните опити той да бъде възстановен.

Селекционерът ни Илиан Илиев продължи добрата си серия след идването на поста си в началото на ноември м.г. и продължава да няма загуба в 8-те си мача. Това бе втората му победа, а тимът ни има и 6 равенства. Успехът също така бе първи за България като домакин от 2 години насам. Последният бе с 5:1 над Гибралтар на 23 септември 2022 г. в Разград, отново в Лигата на нациите.

След днешния мач тимът ни вече има 4 точки и дели първото място с еднаква голова разлика (1:0) с отбора на Беларус, който по-рано днес спечели гостуването си срещу Люксембург.

Селекционерът Илиан Илиев коментира след края: "По-лесно се говори сега. Не че, ако не бяхме победили, щяхме да говорим по-трудно. Но след толкова време, да постигнеш победа, е важно за колектива и настроението. Искам да благодаря на публиката. Почувствахме се като домакини. Надявам се на следващия мач - с Люксембург, да има същата атмосфера. Голяма част от победата се дължи на феновете. Решихме да играем по-агресивно, по-нападателно и мисля, че даде резултат. После направихме промени, за да запазим резултата. Проведохме мача както трябва. Доволни сме, че имаше настроение, дойдоха хора. Доволни сме, че играхме със самочувствие. Имаме много повече да градим, за да дойде момент, в който имаме отбор, готов за световно първенство."

"Домакините се справиха доста добре в този двубой. Отборът на България е доста силен, физически отбор. Спечелиха голяма част от персоналните двубои. През второто полувреме чувствително подобрихме нашата игра, но в крайна сметка не стигнахме до отбелязване на гол. Имахме контрол върху топката, но нямахме чисти голови положения", каза пък треньорът на Северна Ирландия Майкъл О'Нийл.

Следващият ни мач в групата е отново домакинство - срещу Люксембург на 12 октомври.