Българската таекуондистка извоюва бронз в Париж 2024

Тодор Михалев се нареди 12-и в квалификацията на фехтовка от олимпийския модерен петобой

Българската националка Кимия Ализаде (вляво) по време на битката за медала срещу китайката Луо Зуншъ.

Голямата надежда на България за медал от олимпийския турнир по таекуондо при жените - Кимия Ализаде, загуби още първата си схватка на игрите в Париж 2024, но въпреки това оправда очакванията. Тя получи втори шанс да се бори за бронз - през репешажите, и се възползва от него.

На старта в кат до 57 кг натуразлизираната у нас по спешност през април иранка допусна злощастен обрат срещу своята сънародничка, представляваща родината си - Нахид Кияничанде. Нашата националка, която е поставена под №15, спечели убедително първия рунд с 10:7 точки срещу втората в схемата. Кияничанде изравни общия резултат, измъквайки втората част с 6:5.

Същинската драма под купола на "Гран Пале" се разигра в третия рунд, в който 26-годишната Ализаде поведе със 7:3 при оставащи 11 секунди до края. Две секунди по-късно тя получи наказателна точка, а секунда преди изтичане на времето съперничката ѝ осъществи успешна атака, завършила с ритник в главата за 3 точки. Финалният сигнал прозвуча при 7:7, а съдиите присъдиха победата на иранската националка с 2:1 рунда заради преимущество в последната част.

Българската представителка напусна бясна залата и отказа да спре да говори пред чакащите я пратеници на родните медии. Старши треньорът на националния ни отбор, който също е иранец - Фарзад Золхадри, отрони само няколко думи на английски:

"Уважавайте личното пространство. Все пак има и репешажи. Когато преценим, тогава ще дойдем и ще говорим."

По-късно Ализаде наистина бе изтеглена в репешажите за бронзовия медал, след като Кияничанде стигна до финала в категорията. На 1/4-финалите иранката елиминира тунизийката Шейма Тоуми с 2:1 рунда (5:2, 0:3, 3:2). На 1/2-финалите пък тя би и ливанката Летисия Аун с 2:0 (10:3, 9:0). Другата претендентка за златото е корейката Ким Ю-джин.

Кимия измина пътя си към медала с две победи в рамките на няколко часа. Тя първо спечели схватката срещу Тоуми с 2:0 рунда (6:4, 3:2), след което в директния сблъсък за бронза надделя над Луо Зуншъ (Китай) с 2:1 (0:0, 0:4, 6:5).

За Ализаде това е втори олимпийски медал в кариерата, след като тя спечели бронз и на игрите в Рио де Жанейро 2016, когато все още представяше родината си.

МОДЕРЕН ПЕТОБОЙ

Българският дебютант на олимпийските игри Тодор Михалев зае 12-о място в ранкинг рунда по фехтовка на турнира по модерен петобой в Париж 2024. 27-годишният варненец постигна 20 победи и 15 загуби в 35-те си дуела с шпага до един туш, събирайки 225 т.

Михалев първоначално беше 17-и с 19 успеха и 16 поражения, но след края на състезанието резултатите бяха преразгледани и на българина беше зачетена още една победа. Благодрение на това той се изкачи с пет позиции в класирането. По реглемент тези точки важат както за 1/2-финалите утре, така и за финала в събота, ако Тодор стигне до надпреварата за отличията.

Лидер в ранкинг рунда по фехтовка стана Олександър Товкай (Украйна) с 245 т., като отново след преразглеждане той изпревари олимпийския вицешампион от Токио 2020 Ахмед Елгенди (Египет) със същия актив.

Квалификацията се проведе в зала "Пари Нор", докато арена на финалите ще бъде Версайският дворец. Полуфиналите утре ще започнат с конна езда на паркур с 12 препятствия. Следват бонус кръгът във фехтовката и плуването на 200 м свободен стил. Състезанието завършва с т. нар. лейзър рън - пет отсечки по 600 м бягане плюс четири стрелби с лазерен пистолет от 10 м (общо 20 мишени и 3 км крос кънтри).

Същият е и регламентът за финала в събота, в който ще участват 18-те най-добри от 1/2-финалите.

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?