Димитров пропусна да срещне "сензацията на 2020" във Виена

"Щастлив губещ" от Италия нанесе най-тежката загуба на Джокович във формат "2 от 3"

30 Окт. 2020
Лоренцо Сонего ликува след най-паметната победа в кариерата си на професионален тенисист.

Григор Димитров се бори до последния възможен момент, но отпадна на 1/4-финалите от тенис турнира във Виена (Ав, €1,4 млн.). Първата ракета на България (№20 в света) отстъпи с 6:7 (3), 6:4, 3:6 пред заемащия 33-то място в ранглистата Даниъл Евънс (Вбр) и допусна второ поражение в общо пет мача срещу англичанина.

В първия сет Григор два пъти изостана с пробив и два пъти направи рибрейк, за да доведе частта до тайбрек. Само че в дългия гейм 29-годишният хасковлия изостана рано с два минипробива и така и не успя да се върне в резултата.

Във втората част Димитров наложи своя ритъм на игра и не позволи на съперника си да реагира, след като успя да вземе подаването му за 2:1 и затвърди за 3:1 гейма. Решаващият трети сет обаче се разви трагично за българина - след пропуснат геймбол той допусна пробив още в първия си сервис гейм и след като Евънс затвърди за 3:0, се оказа, че за Григор няма обратен път.

It's Dan's day! 👏

Dan Evans secures his place in the @ErsteBankOpen semi-finals, his second 500-level SF this year.

🎥: @TennisTV | #ErsteBankOpen pic.twitter.com/1o0L8A4tSf

— ATP Tour (@atptour) October 30, 2020

Поражението лиши най-добрия български тенисист от шанса да се изправи на 1/2-финалите срещу възможно най-неочаквания съперник. Там го чакаше "щастливият губещ" от квалификациите Лоренцо Сонего (Ит), който по-рано днес сътвори сензацията на годината в мъжкия тенис.

25-годишният италианец (№42 в света), който преди пет дни загуби във II кръг на пресявките срещу Аляж Бедене (Слвн), но влезе в основната схема заради множество оттегляния от турнира, разгроми водача в схемата и №1 в световната ранглиста Новак Джокович (Сър) с 6:2, 6:1 само за 68 минути игра във "Винер Щатхале".

Sonego with one of the shocks of the season 💪

🎥: @TennisTV | @ErsteBankOpen

pic.twitter.com/UANvEjk8Q3

За сърбина това беше едва второ поражение от игра за цялата 2020 г., през която балансът му стана 39-3 след служебната загуба на 1/8-финалите от US Open. Освен това никога досега Джокович не беше губил мач във формат "2 от 3 сета", без да е спечелил поне 4 гейма. Сърбинът имаше поражение с 3 спечелени гейма само във формат "3 от 5" - 1:6, 1:6, 1:6 срещу Марат Сафин на Australian Open през 2005 г.

"Със сигурност това е най-добрата победа в живота ми. Новак е най-добрият в света. Днес аз играх толкова, толкова добре. Невероятно е. Зашеметяващо. Изиграх най-добрия мач в живота си. Толкова съм щастлив", нареждаше Сонего, който при дебюта си на 1/2-финал в тура на АТР ще срещне Даниъл Евънс.

За другото място на финала във Виена ще спорят Кевин Андерсън (РЮА) и Андрей Рубльов (Рус).

L😮RENZ😮 S😮NEG😮 SUBSCRIBE to our channel for the best ATP tennis videos and tennis highlights: https://www.youtube.com/tennistv?sub_confirmation=1Watch of...