Димитров се класира убедително за 1/8-финалите на "Мастърс"

Томова си осигури драматично среща със световната №4 на "WTA 1000" в Ухан

08 Окт. 2024Обновена
Григор Димитров демонстрира забележителна концентрация от първата до последната точка в мача срещу Алексей Попирин в III кръг на шанхайския "Мастърс".

Григор Димитров изигра изключително стабилен мач и се класира за 1/8-финалите на "Мастърс" турнира по тенис на твърд корт в Шанхай. В първия слънчев ден в китайския мегаполис от края на миналата седмица насам първата ракета на България (№10 в света) се справи в два сета с втората ракета на Австралия Алексей Попирин (№24 в ранглистата) - 7:6 (5), 6:2 за по-малко от час и половина.

33-годишният хасковлия не даде на съперника си нито една точка за пробив в целия двубой и същевременно взе два пъти подаването му. Първата част премина без брейкове, след като Григор пропусна единствения шанс в 12-ия гейм при точка, която беше и с цената на сетбол. В последвалия тайбрек българинът реализира ранен минипробив и дръпна с 6:3 т., преди да затвори сета при общо четвъртата си възможност.

Във втората част Димитров нанесе ранни удари по самочувствието на Попирин и поведе с 4:0 гейма, като имаше брейкбол и за 5:0, но австралиецът все пак успя да се разпише на таблото. Нашият тенисист обаче продължи лекцията си на собствен сервис и не загуби нито една точка в своите геймове във II сет, затваряйки срещата след 1:28 ч. игра на втория по големина стадион в шанхайския тенис комплекс - "Шоу корт 3".

"Беше много труден мач, срещу Алексей винаги е така - посочи Григор в ТВ интервюто на корта. - Трябваше да остана спокоен и да следвам тактически си план. Щастлив съм, че победих, защото условията са много коварни, времето е хладно и ветровито. Много съм щастлив, че продължавам напред, след като победих по такъв начин."

Това беше общо четвърти мач в съперничеството между Димитров и Попирин и втора победа за българската звезда. За последно двамата се изправиха един срещу друг през август на "Мастърс" в Монреал, където австралиецът спаси три мачбола и постигна обрат с 4:6, 7:6 (5), 6:3 на 1/8-финалите, а впоследствие извоюва първата си титла на ниво "АТР 1000".

В IV кръг в Шанхай поставеният под №9 Григор Димитров ще срещне Якуб Меншик, който елиминира Александър Шевченко с 6:1, 6:7 (5), 6:2. Българинът има само един предишен мач с 19-годишния чех - на "Мастърс" турнира на клей в Мадрид през април тази година, когато тийнейджърът се наложи с 6:2, 6:7 (4), 6:3.

Вторият в историята двубой между Димитров и Меншик ще се проведе утре по обед наше време. Срещата беше поставена като трета в програмата на "Шоу корт 3" за сряда и се очаква да започне около 12:00 ч. Преди нея там трябва да се изиграят мачовете Стефанос Циципас - Даниил Медведев (от 8:00 ч.) и Томи Пол - Томаш Махач (около 10:00 ч.).

НА "WTA 1000"

Най-добрата българска тенисистка при жените Виктория Томова също записа победа в Китай днес. 29-годишната софиянка (№48 в света) се класира за II кръг на турнира от категория "WTA 1000" в Ухан след драматична победа над 65-ата в ранглистата Ашлин Кругър (САЩ) - 1:6, 7:6 (8), 7:5.

Първата ни ракета спаси четири мачбола във II сет и изоставаше с пробив в третия, но успя да осъществи забележителен обрат. Следващата ѝ опонентка ще бъде още по-звездна американка - световната №4 Коко Гоф, която преди два дни спечели титлата в Пекин. Като поставена в основната схема тя по право почива на старта в Ухан.

По-късно днес Томова игра и в надпреварата на двойки в китайския град, но отпадна още в I кръг. Тандемът ѝ с полякинята Магдалена Фрех загуби от представителките на домакините Уан Яфан и Сю Ифан 2:6, 6:4 (7-10).