Драми и ужасяващ инцидент сложиха точка на група А от Евро 2024

Германия и Унгария се измъкнаха в последната минута на продълженията

24 Юни 2024
Героят за Германия Никлас Фюлкруг приема овации от публиката на стадиона във Франкфурт

Драматични развръзки и ужасяващ инцидент със звездата на унгарския тим Барнабаш Варга белязаха последния кръг в гр. А на Евро 2024 по футбол. Домакинът Германия се измъкна от загуба срещу Швейцария с гол във 2-рата минута от 4-минутното продължение, а Унгария спечели победа над Шотландия буквално в последните секунди на добавените 10 минути.

Във Франкфурт Бундестимът се нуждаеше от равенство, за да спечели първото място в групата, но срещна отлично организиран противник в лицето на швейцарците, които на всичкото отгоре поведоха още в 28-ата мин. чрез Дан Ндой. Почти през цялото време домакините на европейското първенство не успяваха да пробият добрата защита на противника и се лутаха около наказателното му поле. И когато изглеждаше, че всичко приключва и Германия ще остане на второ място, вездесъщият Никлас Фюлкруг, който влезе като резерва, засече с глава центриране отляво и изравни.

По същото време в Щутгарт обаче все още продължаваше мачът между Шотландия и Унгария. Там продължението бе 10 минути заради ужасяващия инцидент с Барнабаш Варга, напомнил драмата на Евро 2020 с датчанина Кристиан Ериксен, чието сърце спря на терена и само бързите действия на медицинския екип спасиха живота му.

При центриране в наказателното поле в 72-рата мин. Варга скочи и се сблъска във въздуха с връхлитащия вратар на Шотландия Ангъс Гън и падна в безсъзнание на тревата. Унгарският футболист получи незабавна медицинска помощ още на терена и бе изнесен на носилка, като нито ТВ зрителите, нито тези по трибуните можаха да видят какво става, защото съотборниците на Варга оградиха мястото на инцидента с одеяла.

След края на мача все още нямаше точна информация за състоянието на нападателя, като унгарски медии съобщиха единствено, че той е контактен.

Тежкият инцидент стъписа и двата отбора и те известно време не успяха да подновят нормално играта. След това обаче спортният елемент надделя и унгарци и шотландци се хвърлиха в атаки, без да мислят кой знае колко за защитата, защото на таблото светеше самоубийственото 0:0, което ги изпращаше у дома. До края на мача, който бе удължен с 10 минути от съдията, изобилстваше от положения.

В крайна сметка след поредна пропусната възможност от шотландците, Унгария организира светкавична контра, при която Роланд Шалай изведе на чиста позиция Кевин Чобот и той хладнокръвно реализира.

Победата с 1:0 на унгарците все още не ги класира на 1/8-финалите, защото те трябва да изчакат края на битката в останалите групи, за да разберат дали с 3 точки и 2:5 голова разлика ще бъдат един от четирите трети отбора, които продължават напред.

За Германия и Швейцария всичко е ясно. Домакините ще играят на 1/8-финал с втория от гр. С, където са Англия (4 т.), Дания (2), Словакия (2) и Сърбия (1), а Швейцария - срещу втория от гр. В, в която Испания вече си осигури първото място с 6 т., а останалите тимове са на европейския шампион Италия (3), Албания и Хърватия (по 1).