Германия откри с мощна победа домакинското Евро 2024

Шотландия изпита на гърба си глада на Бундестима за четвърта континентална титла

15 Юни 2024
Кай Хаверц е понесъл на гръб съотборника си Йозуа Кимих, след като е отбелязал от дузпа третия гол за Германия срещу Шотландия в откриващия мач на Евро 2024.

Футболният отбор на Германия показа по възможно най-категоричен начин, че ще е сред основните претенденти за титлата на 17-ото европейско първенство, на което страната е домакин. В двубоя на откриването, който се игра на ст. "Алианц Арена" в Мюнхен, Бундестимът отнесе с 5:1 Шотландия в група А. При това успехът можеше да е още по-убедителен.

Показателен факт за доминацията на домакините бе, че шотландците завършиха двубоя без точен удар към вратата на Мануел Нойер. Техният единствен гол всъщност бе вкаран от защитника на Бундестима Антонио Рюдигер, който отбеляза първия автогол на Евро 2024.

Първото попадение в турнира вкара Флориан Вирц в 10-ата мин., когато завърши чудесна атака, подета от Тони Кроос и продължена от Йозуа Кимих. В 19-ата мин. Джамал Мусиала удвои с мощен шут, който бе украшение на силната му игра. Именно това попадение сякаш пречупи шотландците и те не успяха да окажат сериозна съпротива до края.

Сякаш като израз на безсилието бе и безумното нарушение на Райън Портиъс в 42-ата мин., когато влезе грубиански в краката на капитана на домакините Илкай Гюндоган. Безспорната дузпа бе отбелязана от Кай Хаверц - 3:0. А Портиъс заслужи първия червен картон на първенството.

След почивката обаче германците не показаха признаци, че ще пазят силите си за мача срещу Унгария на 19 юни. Влезлият като резерва Никлас Фюлкруг направи 4:0 в 68-ата мин. със свиреп шут, чиято скорост бе 110 км/ч. Само след 8 минути той вкара отново, но този път голът бе отменен заради засада.

Автоголът на Рюдигер в 87-ата мин. обаче само нахъса Бундестима да не сваля темпото и в третата минута на добавеното време други две резерви изработиха петия гол за погрома - Томас Мюлер подаде на Емре Джан, който с техничен удар вкара в долния ляв ъгъл на Ангъс Гън.

Така Германия заличи горчивите спомени от неуспешните си първи мачове от предишните три големи първенства - 0:1 от Мексико на Мондиал 2018, 0:1 от Франция на Евро 2020 и 1:2 от Япония на Мондиал 2022.

ПОСТИЖЕНИЯ

Бундестимът не успя да запише най-изразителната победа на европейски първенства, но имаше други рекорди. Селекционерът Юлиан Нагелсман стана най-младият, водил отбор на европейски шампионат - 36 години и 327 дни, като подобри постижението на Сречко Катанец, който бе на 36 години и 333 дни в първия мач на Словения на Евро 2000.

Флориан Вирц пък стана най-младият футболист, отбелязал откриващ гол на първенство на Стария континент - 21 години и 42 дни. Досега това бе Драган Джаич, който през 1968 т., тогава с екипа на бившата Югославия, бележи първото попадение в турнира на 22 години и 6 дни. А вратарят Мануел Нойер стартира за 35-и път като титуляр за Бундестима на европейско или световно първенство, с което еднолично поведе класацията в родината си, изпреварвайки Филип Лам.

И още - Германия стана първият отбор в историята на европейски шампионати, за който голове вкарват двама футболисти до 21-годишна възраст включително. Вторият, освен Вирц, е Мусиала (21 години и 109 дни).