Медия без
политическа реклама

Година по-късно въпросът стои: Къде е Пън Шуай?

Китайската тенисистка, обвинила висш партиен функционер в изнасилване, е все така в неизвестност

02 Ноем. 2022
ЕПА/БГНЕС архив
Последните публични данни за Пън Шуай са от февруари, когато тя даде интервю за френския спортен в. "Екип" и нарече ситуацията "огромно недоразумение".

Една година след като публикува в социалните мрежи обвинение за сексуален тормоз от страна на бившия китайски вицепремиер Джан Гаоли, тенисистката Пън Шуай продължава да бъде в неизвестност. На 2 ноември 2021 г. бившата №1 в света на двойки написа в китайската платформа "Уейбо", че в продължение на години е била системно изнасилвана от висшия член на Политбюро на китайската комунистическа партия. Съобщението ѝ беше изтрито около 20 минути по-късно, а в следващите три седмици никой не беше виждал шампионката на двойки от "Уимбълдън" (2013) и "Ролан Гарос" (2014).

Но посланието ѝ отекна в света на тениса и на спорта като цяло, което накара водещи фигури като Новак Джокович, Серена Уилямс и Наоми Осака да повдигнат въпроса за безопасността на Пън и да изразят публично съмнение, че тя е санкционирана и поставена под контрола на властите в Пекин. Въпреки последвалия мимолетен личен контакт и имейлите, за които се твърди, че са изпратени от нея, и до днес няма надеждно доказателство за местонахождението на 36-годишната Шуай.

Къде е Пън Шуай? Това е въпросът, който през последните 24 часа светът на тениса задава все по-шумно, насочвайки вниманието към тревожната ситуация с бившата №1 на двойки Пън Шуай.

Междувременно политикът, срещу когото тя отправи своите първоначални обвинения, наскоро отново влезе в светлината на прожекторите. 76-годишният Джан седеше на челната маса заедно с другите пенсионирани висши членове на компартията при откриването на нейния конгрес на 16 октомври във Великата народна зала.

Пън Шуай пък за последно беше забелязана на публично място по време на зимните олимпийски игри в Пекин през февруари, когато гледа на живо състезания по фигурно пързаляне, кърлинг и ски свободен стил. На 6 февруари тя имаше и лична среща с президента на МОК Томас Бах.

По време на олимпиадата тенисистката даде и интервю за френския спортен в. "Екип", в което се отрече от обвиненията срещу висшия функционер. Само че единият от двамата журналисти, които говориха тогава с Пън - Марк Вентуяк, заяви по-късно, че е "невъзможно да се каже" дали тя е била способна да изказва своите мисли и дали наистина е свободна и добре.

Само в рамките на едно денонощие тенисистката Пън Шуай, която бе изчезнала от публичния живот, след като обвини в сексуално малтретиране високопоставен комунистически лидер в Китай, имаше две публични появи по време на зимните олимпийски игри в Пекин.

На практика същото каза и шефът на женската тенис асоциация (WTA) Стив Саймън, който след личен разговор с Пън заяви, че "нашите притеснения не са облекчени по никакъв начин". И добави:

"Нека подчертаем нашата гледна точка. Пън предприе смела стъпка, като публично излезе с обвинение, че е била сексуално тормозена от високопоставен лидер на китайското правителство. Както бихме направили за всеки наш играч в световен мащаб, ние призовахме за официално разследване на обвиненията от съответните власти и възможност за WTA да се срещне с Пън - насаме, за да бъде обсъдена нейната ситуация. Продължаваме да държим твърдо на нашата позиция и мислите ни остават с Пън Шуай."

Заключителният турнир в женския професионален календар - Финалите на WTA, провеждащ се в момента във Форт Уърт, щата Тексас, оригинално трябваше да бъде организиран в Шънджън, който имаше договор за домакинство от 2019 до 2028 г. През 2020 и 2021 г. надпреварата между осемте най-силни тенисистки през сезона не се проведе заради пандемията от COVID-19. Миналия декември пък WTA обяви, че отнема за неопределено време всички турнири от Китай заради притеснения относно действията на правителството спрямо Пън Шуай.

Професионални тенис турнири под егидата на женската асоциация (WTA) няма да се провеждат в Китай, докато страната не представи надеждни доказателства, че бившата №1 на двойки Пън Шуай е свободна и в безопасност, и не започне открито разследване на нейните обвинения за

Категоричната позиция на тенис асоциацията се размина драстично с тази на МОК, който беше силно критикуван, че позволява олимпийските игри в Пекин да се превърнат в двигател на китайската пропаганда. От олимпийското движение твърдят, че са в "регулярен контакт с Пън" и че тя иска да посети Олимпийския музей в Лозана.

"Продължаваме да дискутираме нейна визита в Европа, както беше договорено още в Пекин. Подходящият момент за посещението зависи от ковид ситуацията в Китай", обявиха от пресслужбата на МОК.

През август президентът на международната федерация по тенис (ITF) Дейвид Хагърти, който е член на МОК, заяви, че контактува с Пън чрез имейли и има желание да се срещне с нея "очи в очи". От ITF добавиха, че "имаме уверението на Пън Шуай, че тя е добре", но все пак допълнително ще търсят "доказателства за нейната безопасност".

От WTA обаче продължават да нямат никаква смислена комуникация с Пън още отпреди година, когато започна цялата мистерия. Конкретната локация, на която тя се намира, също остава неизвестна.

 

Още по темата:

Две седмици след като бившата №1 на двойки в женския тенис Пън Шуай обвини бивш член на Политбюро на китайската комунистическа партия в изнасилване и изчезна, държавната телевизия на Китай разпространи имейл от нейно име, в който тя отрича собствените си твърдения от
Поредица от косвени доказателства за безопасността на китайската тенисистка Пън Шуай се появиха в социалните мрежи през последните 24 часа.
Смятаната за изчезнала китайска тенисистка Пън Шуай е провела 30-минутен видео разговор с трима представители на МОК, сред които лично президента на олимпийското движение Томас Бах.

 

Ключови думи:

тенис, Пън Шуай

Още по темата