Голям малшанс доведе до загуба на националите с 1:2 от Черна гора

Тимът на България пропиля дузпа, няколко чисти положения и предимство от човек повече, а накрая си тръгна без точка от Подгорица

10 Септ. 2023Обновена
Получилият наскоро български паспорт халф на "Гройтер Фюрт" Лукас Петков (вляво), който също имаше шанс да вкара в Подгорица, е преследван от черногорския защитник Адам Марушич.
Фейсбук/БФС

Националният отбор на България по футбол загуби злощастно с 1:2 гостуването си срещу Черна гора в мач от гр. G от квалификациите за Евро 2024. Тимът ни имаше реална възможност да постигне първа победа в групата, но бе споходен от страхотен малшанс и не спечели дори точка в Подгорица.

Домакините вкараха головете си в края на двете части - капитанът на отбора и защитник на "Атлетико" (Мадрид) Стефан Савич откри след разбъркване в 45-ата мин. - точно когато нашите се настройваха да се приберат в съблекалнята с удържано равенство. В 6-ата мин. на допълнителното време в края на срещата пък опитният Стеван Йоветич ("Олимпиакос") засече с глава центриране на резервата Дритон Камай и отбеляза победния гол.

В 59-ата мин., при 0:1, Игор Вуячич фаулира в наказателното поле влезлият на почивката Спас Делев и получи червен картон. Капитанът Кирил Десподов обаче изпусна дузпата, като ударът му бе спасен от бившия вратар на "Левски" Милан Миятович.

България взе инициативата в мача, след като бе с човек повече на терена и все пак успя да изравни. В 79-ата мин. Делев улучи левия страничен стълб, а при добавката влезлият също като смяна Преслав Боруков вкара с глава първия си гол за националния тим.

В последните минути нашите опитаха няколко удара - чрез Делев, Доминик Янков, Йоан Стоянов и Димо Кръстев, но така и не стигнаха до пълния обрат, а вместо това допуснаха второ попадение.

Вина за загубата обаче носи и селекционерът ни Младен Кръстаич, който за пореден мач направи експерименти със стартовия състав. В сравнение със загубата с 0:1 от Иран в контролата в четвъртък като титуляри започнаха вратарят Иван Дюлгеров, защитниците Валентин Антов, Кристиан Димитров и Патрик-Габриел Галчев и нападателят Георги Русев. Тези промени и смените в края на мача определено също повлияха на играта и сработването ни.

В крайна сметка, въпреки преимуществото в мача в Подгорица България остана на последно място в класирането само с 2 точки - от равенствата с по 1:1 срещу Литва и Сърбия.

СЛЕД МАЧА

Селекционерът Младен Кръстаич този път не бе изпълнен с оптимизъм, както обикновено до момента. "Със сигурност държахме инициативата през целия мач. В края на първото полувреме изпуснахме своята инициатива, но през второто успяхме отново да установим контрол. Бях сигурен, че през второто полувреме ще реагираме и ще вкараме гол.

Не мога да кажа, че повтаряме грешките си. Липса на късмет. Можехме да спечелим срещу Черна гора още в Разград, а заслужавахме да победим и днес, защото създадохме много положения. Тъжно ми е заради момчетата, които са в началото на своите кариери. Не ми е тъжно за мен, защото аз съм преминал през това като играч, както и като селекционер", коментира сърбинът пред БНТ.

Техническият директор на БФС Георги Иванов-Гонзо от своя страна защити Кръстаич и заяви, че сърбинът върши добра работа в националния отбор. "Загубихме, въпреки че бяхме по-добрият отбор. Когато не вкарваш, ти вкарват. Смятам, че сме на прав път. Ако продължим по същия начин, ще създадем добър отбор.

Създадохме положения, играхме бързо, имаше ситуации, в които не вкарахме. Не можем да намерим точната формула как да реализираме чистите положения. В много мачове просто нямахме късмет. Остана да изградим един отбор догодина за Лигата на нациите.

Липсват ни двама футболисти, които ни дават една стабилност в лицето на Антон Недялков и Петко Христов, защото България няма 200 класни футболисти. Чета много коментари от Гошо, Пешо, Тошо, от такива футболните анализатори и коментатори. Трябва да се викат много футболисти, ако искаме да изградим един национален отбор", анализира Иванов.