Григор Димитров оцеля на US Open след епичен обрат от 0-2

Най-добрият ни тенисист за първи път спечели мач след изоставане от два сета

30 Авг. 2023
Григор Димитров замахва да удари топката от бекхенд по време на мача с Алекс Молчан
Туитър

Най-добрият български тенисист Григор Димитров направи най-големия обрат в кариерата си, спаси три мачбола и в крайна сметка продължи във II кръг на US Open. 32-годишният българин срази словака Алекс Молчан от 0-2 до 3-2 сета - 6:7 (9), 6:7 (5), 6:1, 7:5, 7:6 (9), след общо 4 часа и 37 минути драматична битка.

20-ият в света Димитров, който бе сочен за явен фаворит срещу Молчан (№115), започна разпиляно и вяло и, макар да не допусна пробив в първите два сета, ги загуби с тайбрек. Това го изправи пред угрозата да напусне US Open още след старта за пети път в кариерата си след 2011, 2012, 2013 и 2018 г.

Димитров обаче се преобрази и във вихрено темпо спечели третата част с 6:1. След което успя да пречупи Молчан в края на четвъртата за 7:5, вкарвайки мача в решаващ пети сет.

До този момент Гришо нямаше спечелен мач след изоставане от 0-2. А с оглед развитието на решаващия сет изглеждаше, че няма и да има. В драматичен пети гейм, продължил 12 минути, Молчан спаси три точки за пробив и си взе подаването за 3:2. Веднага след това проби Григор пак си взе сервис гейма, повеждайки с 5:2.

Димитров успя да остане в мача, достигайки до 5:3 и спаси мачбол, за да направи на свой ред пробив за 5:4. Точно тогава Молчан стъпи накриво и получи схващане в дясното бедро, което не му позволи да се сервира и да се придвижва пълноценно по корта. Григор не успя да се възползва докрай от това предимство и допусна словака да си вземе следващото подаване.

Така се стигна до голямата драма - 6:6 в петия сет и дълъг тайбрек до 10 точки за определяне на победителя. В него везните още веднъж се наклониха силно към Молчан, който, макар и едва придвижващ се, стигна до два поредни мачбола при 9:7 точки. Българският тенисист обаче успя да се събере и направи три поредни точки, достигайки до първия си мачбол. И веднага го реализира под овациите на гласовитата българска агитка на трибуните.

Статистиката от двубоя показва категорично предимство на Григор на сервис (20:8 аса и 8:9 двойни грешки), а също така и при реализираните точки за пробив - 5 от 14 за българина и 2 от 7 за Молчан. Димитров направи и много повече печеливши удари - 81:43, но равновесието в мача се поддържаше от безобразно многото му непредизвикани грешки - 63 срещу 34 на противника.

Петсетовата българо-словашка драма се превърна в най-дългия мач от началото на тазгодишния US Open. След него Димитров си осигури мач във II кръг срещу шампиона от 2012-а Анди Мъри. Британецът показа, че въпреки сменената тазобедрена става и възрастта си от 36 години все още го бива и отстрани Корентен Муте (Фр) с 6:2, 7:5, 6:3. Това се оказа и победа №200 за Мъри в турнирите от Големия шлем.

В досегашните двубои на Димитров с шотландеца предимството е на страната на Сър Анди - 8:3 победи. За последно двамата се срещнаха преди 8 години - на 9 октомври 2016-а, на Откритото първенство на Китай, когато Мъри победи с 6:4, 7:6 (2). А последният успех на Григор бе на "Мастърс" в Маями през март 2016-а - 6:7 (1), 6:4, 6:3.

Виктория Томова отпадна на старта

Около час и половина преди да свърши мачът на Димитров от турнира отпадна първата ни ракета при жените Виктория Томова.

82-ата в света софиянка, която в неделя спечели най-голямата титла в кариерата си (в Чикаго, WTA 125), отстъпи пред 59-ата в ранглистата американка Пейтън Стърнс с 3:6, 4:6 след час и 36 минути на корта.

Стърнс удари 3 аса срещу нито един на Томова, направи 35 срещу 14 печеливши удара и реализира 6 от открилите ѝ се въможности за пробив. Българката не успя да се възползва от многото непредизвикани грешки на Стърнс (31:15) и успя да оползотвори едва 4 от 10-те точки за пробив. Така Томова все още не е успяла да премине първи кръг на Откитото първенство на САЩ.