"ЦСКА-София" прескочи майсторски хървати

Вицешампионът "Локомотив" (Пд) загуби с 2:4 реванша срещу "Копенхаген" в Лигата на конференцията

13 Авг. 2021Обновена
Футболистите на "ЦСКА-София" се прегръщат след попадението на Греъм Кери.
ТВ екран

"ЦСКА-София" успя да достигне до плейофите на третия по сила клубен турнир по футбол в Европа - Лигата на конференцията. Носителят на Купата на България елиминира в III квалификационен кръг хърватския "Осиек", след като завърши 1:1 като гост. Преди това "червените" бяха спечелили с 4:2 в София.

Тимът започна много добре третия си мач под ръководството на Стойчо Младенов и успя да удържи на първоначалния натиск на "Осиек". Вратарят Густаво Бусато спаси удари на Рамон Миерес и Ласло Клайнхайслер. В 33-тата мин. "ЦСКА-София" вече водеше, след като ирландецът Греъм Кери вкара с красив далечен удар. Домакините обаче успяха да изравнят точно преди почивката, като Милe Шкорич бе точен след разбъркване - 1:1.

След почивката българският отбор заложи на предпазлива тактика, с която в крайна сметка успя да запази равенството. За това помогнаха още няколко отлични намеси на Бусато, а в 62-рата мин. бе отменен гол на "Осиек" заради засада на Даниел Лончар. Последният бе изгонен в 87-ата мин., тъй като фаулира откъсващия се Жорди Кайседо. С 10 души "Осиек" не успя да стори нищо по-опасно до края на мача.

В спор за място в груповата фаза "ЦСКА-София" ще срещне "Виктория" (Пилзен), който елиминира след изпълнение на дузпи уелския ТНС. Първият мач е на 19 август в Чехия, а реваншът в София е на 26 август.

"Браво на момчетата! Отлична тактическа дисциплина през цялото време. Справихме се, това бе важното. Първият мач ни даде изключително добро предимство, което трябваше да бъде съхранено. Отбелязахме и гол, което бе изключително важно. Играхме рационално, изключително дисциплинирано, без рискове. Допуснахме повече брак, отколкото в София, но това е оправдано. Противникът бе агресивен, а съдийството позволи подобна агресия. Но това е част от футболната игра и ние трябва да се справим с това. Надявам се да подобряваме физическата мощ и агресия, защото второто полувреме отстъпихме в агресията. Самият отбор показа характер. Тази колективна игра, с това бързо преливане... Въпреки че изравниха, ние доиграхме спокойно", заяви Стойчо Младенов.

Малко по-рано "Локомотив" (Пд) стана вторият български отбор, който отпадна от евротурнирите този сезон. Вицешампионът загуби с 2:4 гостуването си срещу "Копенхаген" в реванш от III квалификационен кръг на същия турнир. Първият мач в Пловдив бе завършил 1:1. Преди това "Арда" бе елиминиран от израелския "Апоел" (Беер Шева) във II квалификационен кръг.

"Копенхаген" демонстрира през целия мач, че е по-добрият отбор. Домакините откриха в 11-ата мин. чрез Кевин Дикс, който надскочи всички и засече с глава центриране от ъглов удар на Пеп Биел. В 20-ата мин. Дикс удвои, след като вкара за 2:0 след подаване отляво на 19-годишния Мохамед Дарами.

В 30-ата мин. капитанът на "Локомотив" и Футболист №1 на България за последните две години Димитър Илиев успя да намали, след като преди това молдовският му съотборник Артур Крачун прати топката в напречната греда.

В 40-ата мин. обаче интригата в мача на практика приключи след нова добра атака на Дарами, който асистира този път на Биел. Последният напредна и с красив далечен удар направи резултата 3:1. Само 4 минути след почивката самият Дарами се разписа - 4:1, и направи задачата на "Локомотив" невъзможна.

До края пловдивчани стигнаха само до още едно попадение. Резервата Лукас Салинас намали в 86-ата мин. след подаване на Димитър Илиев.

След края на мача треньорът на "Локомотив" Александър Тунчев коментира: "Опитахме да играем футбол. "Копенхаген" е доста класен и не ни позволяваше да играем. Може би напрежението също оказа влияние, защото головете, които допуснахме, бяха именно плод на напрежението. Ние очаквахме точно такъв мач, говорехме си в съблекалнята, че ще търсят бърз гол. Видяхте, че отборът им е доста класен, така че не мисля, че трябва да съжаляваме. От загуби като тази трябва да извличаш най-доброто. Направихме хубави атаки, изнесохме със самочувствие топката при втория гол. Ще се опитаме да работим върху това нещо, защото в Европа не ти оставят много време за мислене. Искахме да продължим, но трябва да признаем, че отборът на "Копенхаген" бе по-добрият. Ще бъде много трудно да се пренастроим за българското първенство."