Дългоочакваното дело в Спортния арбитражен съд (CAS) на руската антидопингова агенция РУСАДА срещу световната антидопингова агенция (WADA) започва днес в Лозана.
Миналия декември WADA наложи 4-годишно наказание на Русия, след като установи, ча страната е манипулирала и подменила данни от Московската антидопингова лаборатория, където се съхраняваха отчетите и анализите на пробите на стотици руски спортисти. Руската страна обжалва.
Ако сега CAS потвърди решението на WADA, руският флаг и химн ще бъдат забранени на летните олимпийски игри в Токио другото лято и на зимните в Пекин през 2022 г. Същото важи и за параолимпийските игри. Освен това Русия ще загуби и домакинствата на световни първенства по различни спортове, които вече е получила.
Сред другите последствия при утвърждаване на санкциите са, че руските спортисти ще трябва да доказват индивидуално, че не са били въвлечени в допингскандала след зимната олимпиада в Сочи`14 и в последвалото прикриване на следите от него. Крайното решение за участие или неучастие на руснаци на големи състезания ще е на международните спортни федерации, съвместно с WADA.
Санкциите срещу руския спорт бяха наложени н 9 декември 2019 г. от Изпълкома на WADA. Наказанието е до 2023 г. заради доказана манипулация на досиетата на стотици руски спортисти в базата данни на Московската антидопингова лаборатория. От руската страна признаха, че е имало външна намеса в архивите на лабораторията, но обвиниха за това нейния бивш изп. директор Григорий Родченков, емигрирал през 2015 г. в САЩ и превърнал в информатор на ФБР.
Технически Изпълкомът на WADA лиши от лиценз руската антидопингова агенция (РУСАДА), което автоматично означава забрана за участие на руски спортисти по състезания в чужбина. В срока на наказанието влизат летните олимпийски игри в Токио и зимните в Пекин 2022. Часове след налагането на санкцията руският президент заяви, че страната ще обжалва и съответният иск бе внесен в CAS в задължитлелния 21-дневен срок.
Наказанието бе наложено след дълги протакания на предаването на данните от от Московската лаборатория в WADA, което беше едно от задължителните условия за предишното вдигане на санкциите от руския спорт. При това от WADA бяха предупредили РУСАДА, че базата данни, която получат, ще бъде сравнена с предоставената още през 2015 г. от бившия шеф на лабораторията Григорий Родченков. Оказа се, че данните са били прочистени е няма как да се знае кои състезатели са били в нея и кои не, за да бъдат счетени за подозрителни или признати априори за невинни.
В навечерието на започващото днес дело в Лозана президентът на WADA - бившият спортен министър на Полша Витолд Банка, заяви, че санкцията е била правелно решение.
"WADA не остави нито един камък необърнат в подготовката за делото и гледаме на него като възможност да представим нашия случай чисто и честно пред журито - каза Банка. - Аз си оставам убеден, че решението на Изпълкома от миналия декември е правилно."
Доскорошният председател на РУСАДА Юрий Ганус, който бе освободен през август от поста, заяви, че руската страна няма никакви шансове в делото. Настоящият директор на РУСАДА ген. Михаил Буханов обаче твърди, че неговата организация има "наистина силни позиции и аргументи".
Делото в CAS ще продължи до четвъртък (5 ноември). Заради COVID-ограниченията изслушванията ще бъдат в смесен формат - и с лично явяване в съда, и чрез онлайн връзка. Тричленният съдебен състав е: Марк Уилямс (Авл), проф. Луиджи Фумагали (Ит) и д-р Хамид Гарави (Фр/Иран).
До изслушването, като замесени страни, са допуснати предствители на МОК, на международния параолимпийски комитет, руския олимпийски параолимпийски комитети, руската и международната федерации по хокей на лед, асоциацията на европейските олимпийски комитети и няколко руски спортисти.