Новината за символичното едномесечно наказание на световната №2 в тениса Ига Швьонтек за наличие на непозволено в спорта вещества в нейния организъм разбуни световния тенис. Както при допинг случая с лидера при мъжете Яник Синер, който въобще не бе наказан, наказателното производство се е водело тайно и наказанието бе обявено едва след изтърпяването му, което отново повдигна въпроса за двойния аршин спрямо водещите тенисисти.
Какви са фактите
Международната агенция за почтеност в тениса (ITIA), която се занимава с антидопинговите процедури в този спорт, публикува решението си. Според него Швьонтек е дала на 12 август положителна проба за триметазидин (TMZ). Този препарат е кардиопротектор, метаболик и антихипоксант - повишава обменните енергийни процеси в клетките, и извън спорта се предписва на пациенти с проблеми със сърцето.
На 12 септември Ига е била дисквалифицирана и пропусна три турнира. След това полякинята е приела дисквалификация от 1 месец. И тъй като в онзи месец попада и периодът на временното отстраняване (12.09 - 4.10), остатъка от 8 дни тя трябва да изтърпи от деня на публикуване на решението (28 ноември) и ще може да се върне на корта на 4 декември.
Защо Швьонтек не бе напълно оправдана като Синер
Тенисистката е дала положителната уринна проба точно преди турнира в Синсинати (спечелените пари - $158 944, от полуфинала там ѝ се отнемат). Малко след това тя достигна до IV кръг на US Open и чак след него, на 12 септември, ѝ е повдигнато обвинение и наложено автоматично временно отстраняване до изясняване на случая.
На 14 септември тя е поискала отваряне и анализ на Б пробата ѝ, в която също е намерен TMZ. На 22-и Швьонтек е поискала да се отмени предварителното ѝ отстраняване, настоявайки, че не е приемала триметазидин, но без да заяви откъде той може да е попаднал в организма ѝ.
Това е разликата с делото на Яник Синер, който още на следващия ден е обявил пред ITIA откъде може да има клостебол в организма му - от масажния крем, ползван от неговия физиотерапевт.
Обясненията на Швьонтек
На 25 септември ITIA решава да не свали дисквалификацията, точно защото Швьонтек не е предоставила веднага достатъчно основания.
Чак след това решение - на 26-и, тенисистката е предала на трибунала заключения на няколко експерта, които са анализирали препаратите (общо 14), които тя е приемала в онзи период. Този анализ показва, че TMZ е открит в таблетки мелатонин, който тя е пиела по лекарска препоръка, за да смегчи последствията от аклиматизацията в САЩ и за по-добър сън.
След това ITIA е изискала да ѝ бъдат изпратени опаковките мелатонин, които Швьонтек е пила преди положителната проба, както и запечатана опаковка от същата партида. Тези таблетки са били анализирани в акредитирана лаборатория и в тях също е открит триметазидин, и то в концентрации, съвпадащи с концентрацията в уринната проба на тенисистката.
Резултатите от тези анализи са пристигнали на 4 октомври и в същия този ден отстраняването на Швьонтек е било вдигнато. За този период тя пропусна турнирите в Сеул, Пекин и Ухан. Обяснението организаторите в Ухан тогава е: "Ига реши да си вземе кратка почивка след промените в екипа ѝ".
В решението на ITIA е публикуван и списък с документите, които Швьонтек е предоставила:
● доказателства, че в Полша тези таблетки мелатонин се продават в аптеките без рецепта;
● обяснения, че се съветва с един и същи лекар от 2019-а и той ѝ е препоръчал мелатонина;
● показания на нейната психоложка Дария Абрамовиц, която обикновено купува тези лекарства от аптеките;
● банкови извлечения и чекове, потвърждаващи покупката на мелатонин от аптека с добра репутация, намираща се близо до дома на Швьонтек (на едно от извлеченията даже имало номер на партида, съвпадащ с партидата мелатонин, предоставен на ITIA от тенисистката);
● снимки на таблетките и информация за състава им;
● показания, че около 2:00 ч. през нощта на 12 август Швьонтек е изпила 2-3 таблетки, за да заспи, а след 4-5 часа я събудили да даде уринна проба;
● доклади на две лаборатории, потвърждаващи наличие на TMZ в таблетките;
● потвърдени от експерти показания, че TMZ е попаднал в организма ѝ случайно и точно в описаните срокове - иначе концентрацията в пробите би могло да е различна.
Освен това ITIA е изяснила и факта, че производителят на мелатонина произвежда и триметазидин, така че замърсяване на таблетките е напълно възможно. А наетите от агенцията експерти са потвърдили правдоподобността на версията на Швьонтек.
Защо наказанието е толкова малко
В решението на трибунала на ITIA е записано, че Швьонтек е демонстрирала, че е предприела мерки да се предпази от попадане на допинг в организма ѝ. Купила е препарат от производител с добра репутация, в аптека с добра репутация и тъй като препаратът е квалифициран като лекарство, той е трябвало да съответства на качеството, определено от Евросъюза. Освен това тенисистката е пила хапчетата след консултация с лекар.
Тъй като това е първото, и то непреднамерено нарушение, се смята, че Швьонтек не носи съществена вина, не е проявила значителна небрежност и може да бъде отстранена само за месец. При това резултатите ѝ не са анулирани - и в Синсинати, и в US Open - т.е. тя не губи точки за ранглистата.
Бурни реакции
Шефката на ITIA Карен Морхаус даде брифинг и заяви, че топ играчите не получават никакво особено отношение. Тя обаче призна, че по правилата, ако до 10 дни бъдат предоставени обяснения за положителна проба, временото отстраняване може да се отмени е не е задължително да се публикува. И това поставя играчите с по-големи финансови ресурси в по-изгодно положение заради шанса по-бързо да съберат необходимите документи, анализи и доказателства.
Възмущение от различния аршин изрази още същия ден Симона Халеп, която чакаше решението по своето допингово дело почти година. ITIA я бе наказала за 4 г., но CAS съкрати срока на 9 месеца.
Simona Halep has spoken out on the International Tennis Integrity Agency's "big difference in treatment and judgement" between her and Iga Swiatek's doping cases. pic.twitter.com/7xYiHvhcgG
— Eurosport (@eurosport) 29 ноември 2024 г.
"Загубих 2 г. от кариерата си, много безсънни нощи и въпроси без отговори. Но получих справедливост - оказа се, че е имало замърсен препарат - коментира бившата №1 от Румъния. - Чувствам разочарование, печал, досада, но не и злоба."
56-ият в ранглистата при мъжете Денис Шаповалов бе по краен: "Хм, 1 месец дисквалификация... Несправедливо е, защото Халеп и други получиха за подобно нещо дълги наказания. Радвам се, че ситуацията се променя, защото допинговите правила са несправедливи. Но момчета като Микаел Имер все още са наказани. Та той дори не е дал положителна проба (б.р. - шведът пропусна три допингтеста)".
Британката Тара Мур (бивша №145), която изтърпя 1.5 г. "временна дисквалификация", докато вървеше разследване, след което бе фактически оправдана, каза: "Трябваше да пропусна 19 месеца. Да не забравяме, че моята проба също бе замърсена и още двама дадоха положителен тест тогава, но ITIA обжалва само решението по моето дело. Защо никой не гледа сериозно на проблема с корупцията в организациите, които ни ръководят. Швьонтек трябваше да е отстранена до 4 декември, но миналата седмица игра на "Били Джийн Кинг къп"? Как ѝ го разрешиха по време на дисквалификация, ще ми обясни ли някой, защото губя разума си?".
I took 19 months off as I had to make a “change to my team” too guys. Let’s not forget, mine was also contamination, and 2 other people also tested positive yet ITIA are appealing my case. 🤷🏽♀️ why is no one seriously looking into the corruption of the organisations that govern us?
— Tara Moore (@TaraMoore92) 28 ноември 2024 г.
"А нещо за играчите, които са яли замърсено месо в Южна Америка - включи се 130-ата в света германка Ева Лис. - Защо Тара Мур не я отстраниха само за месец? Почвам да мисля, че не всички дела се разглеждат по един и същи начин. Има много неводещи играчи, които не получават същото отношение като топтенисистите".
А шампионката от "Уимбълдън" Маркета Вондроушова (Чех) препостна туита на Лис с кратък коментар: "Да".
"Правилният масажен крем и правилният мелатонин се приемат както трябва - коментира бившият №93 в света Лиъм Броуди (Вбр). - Има списък, много лесно е да се снабдиш с тествани препарати - отиваш на сайта, търсиш необходимия продукт и се убеждаваш, че е чист".
Женската тенисасоциация WTA излезе с прессъобщение, в което заема страната на Швьонтек и "напълно я подкрепя в този труден момент". "Ига непрекъснато показва привързаност към честната игра и спазване на принципите на чистия спорт. Този печален инцидент подчертава изпитанията, с които се сблъскват спортистити, използвайки препарати и добавки", пише в него.
Но изп.-директор на Асоциацията на играчите (PTPA) Ахмад Насар коментира изявлението на WTA така:
"Съжалявам, но това не е "печален инцидент". Печален инцидент е нещо извън твоя контрол. А тенисът може и е длъжен да контролира собствения си антидопингов процес. Тенисистите наистина се сблъскват с "изпитания" - например времето и съперниците. Но хаотичният, ангажиран допинг контрол не е изпитание, с което играчите трябва да се борят."
I’m sorry. This was not an “unfortunate incident.” A real unfortunate incident is something you cannot control. Tennis can - and should! - no, must! - control its own anti-doping process.
— Ahmad Nassar (@ahmad4athletes) 28 ноември 2024 г.
Athletes indeed face “challenges.” Like, the weather. And their opponents. But the messy,… pic.twitter.com/8zZLPkvkWz
Финалистът от US Open и на АТП финалите Тейлър Фриц бе по-умерен:
"В такива ситуации ме подлудяват не самите случаи, а реакциита в "Туитър". Не знаем всички подробности, затова съм против спекулациите. Нормално е да имаш собствено мнение, но не разбирам БЕЗУМНАТА преднамереност на тенис общността [..]. Дори и като играч да покажеш, че си невинен, хора, които поддържат съперниците ти или се отнасят предубедено към теб, винаги на сляпо ще настояват, че си мошеник. Тъжно ми е за всички наистина невинни играчи, на които им се налага да минат през това".