На Евро 2024 има първи нулев мач, но след спорно отменен гол на Нидерландия

И звездата Левандовски не спаси Полша от нова загуба и отпадане от турнира

22 Юни 2024Обновена
Капитанът на Нидерландия Върджил ван Дайк (№4) търси обяснение от рефера Антъни Тейлър за отменения гол на Шави Симонс (вдясно), който не може да повярва, че попадението му е анулирано.

Първият безголов мач на Евро 2024 е факт. Изиграха го Нидерландия и Франция в група D. Резултатът обаче е дълбоко подвеждащ, тъй като двата отбора изиграха един от най-интензивните и атрактивни мачове до момента в турнира.

Световният вицешампион Франция беше без капитана си Килиан Мбапе, който остана на резервната скамейка заради фрактурата на носа си. Това повлия донякъде на играта на "петлите", които изгубиха част от остротата и класата си в атака. Въпреки това те създадоха две чисти голови положения до почивката, но Антоан Гризман в 14-ата мин. и Маркюс Тюрам в 28-ата мин. направиха по-трудното и пропуснаха.

Темпото през втората част бе още по-високо, а Гризман изтърва да вкара и в 65-ата мин., като вратарят Барт Вербрюген се прояви отлично.

Само след 4 минути дойде и най-спорният момент в мача. Френският вратар Майк Менян спаси удар на Мемфис Депай, но при добавката Шави Симонс вкара от 15-ина метра. Тогава обаче тъчреферът вдигна засада на Дензъл Дъмфрис (Нидерландия), който не игра с топката. Последва преглед с VAR, след който бе преценено, че Дъмфрис е повлиял на Менян да не види удара. Но Дъмфрис всъщност бе на около 2 метра от вратаря на Франция, което предизвика остро недоволство у нидерландците.

В крайна сметка двубоят за първото място в групата завърши без победител и всичко ще се реши в последните мачове във вторник, когато Нидерландия ще срещне Австрия, а Франция играе срещу Полша.

ПОЛША Е ПЪРВИЯТ ОТПАДНАЛ ОТБОР

Резултатът между Нидерландия и Франция се оказа възможно най-неподходящия за отбора на Полша, който загуби теоретични шансове да продължи на 1/8-финалите. Това стана, след като "дружина полска" загуби с 1:3 от Австрия. В последния си мач поляците играят с Франция, но дори и да спечелят, в най-добрия случай ще се изравнят по точки (3 т.) с австрийците, а критерият за класирането в такъв случай е прекият двубой. И това е, ако Австрия не спечели точки срещу Нидерландия.

Мегазвездата на полския и световен футбол Роберт Левандовски направи своя дебют на Евро 2024, но не успя да спаси тима си от поражение от австрийците

Левандовски, който пропусна първия двубой (1:2 от Нидерландия), се появи на терена на Олимпийския стадион в Берлин в 60-ата мин. при 1:1 (до почивката се разписаха Траунер и Пятек) с надеждата да донесе победа, нанизвайки своя 6-и гол в четвъртото си европейско първенство.

Вместо това в заключителните 30 минути от мача австрийският тим наложи пълно превъзходство и наниза две попадени попадения - чрез Баумгартнер в 66-ата и капитана Арнаутович от дузпа в 78-ата, а освен това пропусна още три чисти положения, с които можеше да направи разгрома още по-тежък.

Всъщност отборът на Австрия имаше ярко изразено превъзходство през 90-те минути като цяло, отстъпвайки инициативата само в края на първото полувреме и за малко в началото на второто. Статистиката е категорична: австрийците владееха топката в 56% от времето, отправиха 15 удара, от които 9 в очертанията на полската врата (срещу 14/3 на Полша по този показател).

Австрия може да продължи и само с настоящия си актив от 3 точки при подходящо развитие на борбата в другите групи, а дори и равенство срещу Нидерландия ще гарантира място на 1/8 финалите. Досега двата тима са играли общо 19 пъти, започвайки от 1933 г., като балансът е 6 победи за австрийците, 4 равенства и 9 успеха за "лалетата", като 7 от тях са в последните 7 мача.