Най-силният мач на волейболистите не стигна и за гейм срещу Словения

България остана на 4-то място в групата и ще срещне Франция на 1/8-финалите от Евро `23

05 Септ. 2023
Тройният блок на България, изграден от Цветан Соколов, Николай Колев и Мартин Атанасов (от ляво на дясно), не е успял да спре атака на Клемен Чебул (вляво), забил общо 12 т. в полето ни.
CEV

Българският национален отбор изигра най-силния си мач от началото на европейското първенство по волейбол, на което е съдомакин заедно с Италия, Северна Македония и Израел. Срещу себе си обаче селекцията на Пламен Константинов имаше и най-класния съперник от група В във Варна - Словения, който не спести сили, макар вече да си беше осигурил първото място в крайното класиране.

Това доведе до нова изразителна загуба за "трикольорите" - 0:3 (-29, -22, -30), което пък изпрати тима ни срещу възможно най-тежкия противник на 1/8-финалите. С актив от 6 т. (2-3) България завърши на четвърта позиция в потока и в елиминациите ще се изправи срещу състава на Франция, спечелил надпреварата в група D в Тел Авив.

Вдъхновени и от сърцатата подкрепа от пълните трибуни на зала "Конгресна" в Двореца на културата и спорта, българските волейболисти играха наистина впечатляващо, особено на фона на посредствената продукция в първите четири мача. Националите ни се бориха до последния възможен миг и имаха отлични шансове да пратят двубоя в четвърти гейм, но след като пропуснаха 7 геймбола, позволиха на словенците да затворят двубоя още с първия си мачбол след 1:56 ч. игра.

Над всички в срещата беше капитанът ни Цветан Соколов, който стана топреализатор с 23 т. (2 аса, 3 блока). С двуцифрен актив завършиха и двамата ни посрещачи - Александър Николов с 13 т. (1 блок) и Мартин Атанасов с 12 т. (3 аса, 2 блока).

В словенския отбор също трима отбелязаха над 10 т. - най-резултатен беше Рок Можич с 22 т. (3 аса), Тине Урнаут допринесе с 14 т. (2 аса), а Клемен Чебул добави 12 т.

Така Словения приключи първата фаза с пълен актив от 15 т. (5-0) и на 1/8-финалите ще срещне Турция. Втори в нашата група завърши Хърватия с 8 т. (3-2), чийто тим ще се изправи срещу Румъния. А третата позиция зае Украйна с 6 т. (2-3) и по-добро геймово съотношение от България, което пък им отреди за съперник Португалия.

А българските "лъвове" ще посрещнат френските "петли" в петък (8 септември) от 20:30 ч. във Варна.