Олимпийските игри започнаха с невиждан футболен хаос

Аржентина и Мароко доиграха откриващия мач на Париж 2024... два часа след края му

24 Юли 2024Обновена
Вратарят на Узбекистан Абдувохид Нематов се е извисил над всички в наказателното поле, за да избие топката по време на мача срещу Испания в Париж.

Олимпийските игри в Париж 2024 започнаха по невиждан в историята на спорта начин. Два дни преди официалната церемония по откриване на 26 юли се изиграха първите мачове от турнирите по футбол и по ръгби 7 при мъжете - нещо, което бе предвидено по програма. Това, което никой не би могъл да предположи, бе, че единият футболен мач ще продължи над четири часа и половина - и ще се доиграе два часа след като уж бе свършил...

Изобщо първите събития в програмата на XXXIII лятна олимпиада бяха футболните мачове на световния шампион и носител на Копа Америка Аржентина и на европейския шампион и сребърен медалист от предишните игри в Токио 2020 Испания, които стартираха паралелно в 15:00 ч. местно време във Франция. На ст. "Жофроа Гишар" в Сент Етиен изглеждаше, че "гаучосите" стигнаха чудодейно до 2:2 срещу Мароко в група В. На ст. "Парк де Пренс" в Париж пък "фуриите" се наложиха над Узбекистан с 2:1.

Само че около два часа след "края" на аржентинския мач се оказа, че изравнителният им гол в 15-ата минута от добавеното време е отменен от ВАР заради засада и двата отбора се завърнаха на терена, за да изиграят още три минути. В тях повече голове не паднаха и в крайна сметка мароканците бяха обявени за победители с 2:1.

Случаят е абсолютен прецедент във футболната история. Съдията Глен Ниберг се оправда, че всъщност оригинално не е свирил край на мача, а е прибрал отборите в съблекалните от съображения за сигурност. Факт е, че след изравнителния гол на Аржентина по трибуните настана хаос, феновете на Мароко започнаха да обсипват игрището с всевъзможни предмети, а немалко от тях нахлуха на терена в търсене на саморазправа.

Въпреки че заради олимпийския принцип участниците на игрите се представят на практика с младежките си национални отбори, зрителите все пак видяха и звездно присъствие. Особено забележимо бе то в състава на аржентинците, където сред титулярите бяха трима от играчите, помогнали на страната да спечели световната титла от Мондиал `22 и континенталната от Копа Америка `24 - вратарят Херонимо Рули ("Аякс"), централният бранител и капитан Николас Отаменди ("Бенфика") и нападателят Хулиан Алварес ("Манчестър Сити").

Капитан на мароканския тим пък е звездата на "Пари Сен Жермен" Ашраф Хакими. Африканците поведоха с 2:0 след две попадения на Суфиан Рахими - в добавеното време на първото полувреме и шест минути след началото на второто от дузпа. Южноамериканците върнаха един гол в 68-ата мин. чрез Джулиано Симеоне - 21-годишния син на легендата Диего Симеоне. И изглеждаше, че се са се спасили по невероятен начин в последната от добавените цели 15 минути след 90-ата, когато Кристиан Медина прати топката с добавка в мрежата след два поредни шута на негови съотборници и отбивания от гредите.

Но след намесата на ВАР бе преценено, че голмайсторът е бил в непозволена позиция в хода на ситуацията. Два часа по-късно!

Същевременно испанците измъкнаха успеха благодарение на голове на Марк Пубил в 28-ата и на Серхио Гомес в 62-рата мин. Междувременно Елдор Шомуродов беше изравнил в от дузпа в третата добавена минута на първата част.

Днес ще се изиграят по още един мач от тези групи: Ирак - Украйна (В) и Египет - Доминиканска република (С). Ще има и по два мача в другите две групи: Гвинея - Нова Зеландия и Франция - САЩ (А) и Япония - Парагвай и Мали - Израел (D).

РЪГБИ 7

Също днес стартира и ултрадинамичният турнир по блиц версията на ръгбито. В програмата за 24 юли са заложени цели 12 мача, като всеки отбор от трите групи с по четири състава ще играе по два пъти. В олимпийското ръгби 7 всяка среща продължава само 14 минути - две полувремена по 420 секунди.

В изиграните дотук двубои се получиха следните резултати:

Група А: Ирландия - Южна Африка 10:5; Нова Зеландия - Япония 40:12.

Група В: Австралия - Самоа 21:14; Аржентина - Кения 31:12; Австралия - Кения 21:7; Аржентина - Самоа 28:12.

Група С: Франция - САЩ 12:12; Фиджи - Уругвай 40:12; Франция - Уругвай 19:12; Фиджи - САЩ 38:12.