Медия без
политическа реклама

Париж 2024 спря олимпийското топене на България

Спортистите ни са с четирима повече от Токио 2020. За тенденция ще може да говорим в ЛА 2028

Днес, 06:35
Иранската бежанка Кимия Ализаде позира с българския си паспорт, който получи през април. Таекуондистката е сред основните надежди на олимпийския ни тим за медал в Париж. Другите са щангистът Карлос Насар и грациите в отбора ни по художествена гимнастика - както индивидуалните състезателки Боряна Калейн и Стилияна Николова, така и ансамбълът, който ще защитава титлата на страната ни от Токио.
БФТаекуондо
Иранската бежанка Кимия Ализаде позира с българския си паспорт, който получи през април. Таекуондистката е сред основните надежди на олимпийския ни тим за медал в Париж. Другите са щангистът Карлос Насар и грациите в отбора ни по художествена гимнастика - както индивидуалните състезателки Боряна Калейн и Стилияна Николова, така и ансамбълът, който ще защитава титлата на страната ни от Токио.

За първи път от началото на XXI век България ще има повече спортисти на летните олимпийски игри в сравнение с предишното им издание. Делегацията ни за Париж 2024 включва 46 състезатели в 16 различни спорта, което е с четирима души и три вида спорт повече от Токио 2020.

А в японската столица през 2021 г. беше достигнато дъното в съвременната история на олимпийското движение у нас. Това беше най-малобройният български състав след игрите в Берлин през 1936 г., когато страната ни се представя пред Адолф Хитлер с 23-ма олимпийци в 6 спорта.

Като цяло топенето на делегацията ни започна още с демократичните промени. На първите три олимпийски игри след 1989 г. изпратихме общо малко повече спортисти, отколкото наброява съставът ни за Москва 1980 (рекордните 271 състезатели), при това с отчетливо низходяща тенденция - 138 в Барселона 1992, 110 в Атланта 1996 и 91 в Сидни 2000 на последните игри за ХХ век.

След моментен ръст в Атина 2004, където участваха 95 наши олимпийци, сривът в конкурентоспособността на българския спорт стана все по-очевиден, а свиването на отбора ни продължи стремглаво: 72-ма участници в Пекин 2008, 63-ма в Лондон 2012, 51 в Рио де Жанейро 2016, за да се стигне до 42-мата в Токио 2020.

Трябва да се отбележи обаче, че в Япония състезателите ни, макар и по-малко на брой, имаха повече квоти за отделните дисциплини - 44 срещу 42 за настоящите ни олимпийци. Разбира се, сегашният кадрови проблясък е повод за оптимизъм. Но едва след четири години на игрите в Лос Анджелис 2028 ще стане ясно дали може да се говори за трайна позитивна тенденция, или става дума отново за мимолетен възход - както преди две десетилетия.

 

ОЛИМПИЙСКАТА BG ПАЛИТРА

На XXXIII летни игри в Париж 2024 България ще се представи предимно в традиционни за географията ни дисцилини. Има обаче и един спорт, в който страната ни ще направи своя олимпийски дебют - таекуондото. Това стана възможно благодарение на експресното натурализиране у нас на иранската звезда в кат. до 57 кг при жените Кимия Ализаде.

Бронзовата медалистка от олимпиадата в Рио 2016 получи български паспорт за по-малко от две седмици в началото на април и вече дори донесе първо отличие за страната ни, триумфирайки като европейска шампионка на първенството в Белград през май. Ализаде е сред основните надежди България да намери място и в олимпийската таблица по медали във френската столица.

Натурализирани са още четирима състезатели от настоящия олимпийски отбор на България. Трима от тях са борци - дагестанецът Магомед Рамазанов (86 кг св. стил), украинецът Семьон Новиков (87 кг кл. стил) и арменецът Айк Мнацаканян (77 кг кл. стил). Другият пък е боксьор - кубинецът Хавиер Ибанес (57 кг).

Именно борбата и боксът са двата спорта с най-много на брой свои представители на олимпиадата - съответно шестима (четирима мъже и две жени) и петима (трима мъже и две жени). С пет състезатели на олимпийската сцена ще се изяви и българската лека атлетика - двама мъже и три жени, но само един от тях е с покрит норматив - Пламена Миткова в скока на дължина, а останалите са класирани по ранглиста.

Също с пет квоти е и плуването ни, но две от тях са на един и същи спортист - Петър Мицин (400 и 800 м св. стил). Той има и още два покрити Б норматива (200 м бътерфлай и 200 м св. стил), които обаче не му гарантират участие. В аналогична ситуация е и Калоян Братанов, който има стандарт Б на 50 м св. стил и ако в последния момент бъде поканен в Париж, ще стане петият ни различен плувец и общо 47-ият член на делегацията ни.

Останалите спортове, в които България ще участва, са художествена гимнастика (с 3 квоти за 7 грации - две индивидуално и ансамбъл), вдигане на тежести (3), бадминтон (2 квоти за три състезателки - една на сингъл и сестри Стоеви на двойки), стрелба (2), гимнастика (2), гребане (2), джудо (2), кану-каяк (1), фехтовка (1), тенис (1) и модерен петобой (1).

 

СЪСТАВЪТ

Българският отбор за Париж 2024 включва 25 жени и 21 мъже. Така частично се възстановява балансът между двата пола, нарушен тотално на игрите в Токио 2020, където страната ни се представи с 28 участнички при дамите и едва 14 при мъжете. За сравнение, преди това за Рио 2016 се класираха 29 български мъже и 22 жени.

Ето и пълния списък с олимпийците на България за игрите във Франция:

БОРБА

Айк Мнацаканян (77 кг кл. стил)
Семьон Новиков (87 кг кл. стил)
Кирил Милов (130 кг кл. стил)
Магомед Рамазанов (86 кг св. стил)
Биляна Дудова (62 кг)
Юлияна Янева (68 кг)

БОКС

Хавиер Ибанес (57 кг)
Радослав Росенов (63,5 кг)
Рами Киуан (71 кг)
Станимира Петрова (54 кг)
Светлана Каменова (57 кг)

ПЛУВАНЕ

Петър Мицин (400 м св. стил; 800 м св. стил)
Йосиф Миладинов (100 м бътерфлай)
Любомир Епитропов (200 м бруст)
Габриела Георгиева (200 м гръб)

ЛЕКА АТЛЕТИКА

Пламена Миткова (скок на дължина)
Габриела Петрова (троен скок)
Мирела Демирева (скок на височина)
Божидар Саръбоюков (скок на дължина)
Тихомир Иванов (скок на височина)

ХУДОЖЕСТВЕНА ГИМНАСТИКА

Стилияна Николова (многобой)
Боряна Калейн (многобой)
Ансамбъл - Камелия Петрова, София Иванова, Рейчъл Стоянов, Магдалина Миневска, Маргарита Василева (многобой)

ВДИГАНЕ НА ТЕЖЕСТИ

Иван Димов (61 кг)
Божидар Андреев (73 кг)
Карлос Насар (89 кг)

СТРЕЛБА

Антоанета Костадинова (25 м пистолет)
Кирил Киров (10 м пистолет)

ГИМНАСТИКА

Кевин Пенев (прескок)
Валентина Георгиева (прескок)

ГРЕБАНЕ

Десислава Ангелова (скиф)
Кристиян Василев (скиф)

БАДМИНТОН

Габриела Стоева, Стефани Стоева (двойки жени)
Калояна Налбантова (сингъл)

ДЖУДО

Марк Христов (73 кг)
Ивайло Иванов (90 кг)

КАНУ-КАЯК

Йоана Георгиева (500 м каяк)

ТАЕКУОНДО

Кимия Ализаде (57 кг)

ФЕХТОВКА

Йоана Илиева (сабя)

ТЕНИС

Виктория Томова (сингъл)

МОДЕРЕН ПЕТОБОЙ

Тодор Михалев

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Париж 2024, БОК

Още по темата