Саудитска Арабия сервира първата голяма сензация на Мондиала

Аржентина загуби на старта на първенството въпреки впечатляващия рекорд на Меси

22 Ноем. 2022
Лионел Меси е готов да изяде фланелката си от яд след поредния пропуск пред вратата на Саудитска Арабия.

Първата голяма изненада на Мондиал 2022 бе сътворена от отбора на Саудитска Арабия, който спечели с 2:1 срещу Аржентина в мач от група С.

Първото полувреме по никакъв начин не предвещаваше, че аржентинците (№3 в ранглистата на ФИФА) ще загубят от съперника си (№51 в света), който предварително бе считан за аутсайдер в групата.

Капитанът на южноамериканците Лионел Меси откри резултата още в 10-ата мин. от дузпа, отсъдена заради нарушение срещу Родриго де Паул.

Последваха три отменени аржентински гола заради засади - на Меси в 23-ата мин. и два на Лаутаро Мартинес (в 26-ата и 35-ата мин.).

Началото на втората част започна с очакване "гаучосите" да се доразправят с противника си. Вместо това последва смайващ обрат в резултата само за 5 минути. Салех ал Шехри изравни в 48-ата мин. с шут по земя, а в 53-ата на Салем ал Даусари отбеляза фантастично попадение. Той първо навърза четирима аржентинци, преди да прати топката във вратата на Емилиано Мартинес с ефектен удар.

Последва мощен натиск на Аржентина, продължил около 40 минути, но пропуски плюс великолепна игра на вратаря Мохамед ал Оваис запазиха резултата.

"Това е последният ми шанс да постигна мечтата, която всички искаме: да спечеля Световната купа. Това е последното ми световно първенство", заяви вчера на пресконференция Меси. След днешния мач той и съотборниците му трябва да се постараят много повече в оставащите мачове срещу Мексико (26.XI) и Полша (30.XI), за да постигнат тази мечта.

ТЪЖЕН РЕКОРДЬОР

Лионел Меси записа няколко впечатляващи постижения с участието си и гола си срещу Саудитска Арабия, но едва ли ще остане толкова доволен от факта, предвид загубата.

Той стана едва петият футболист, който записва мачове на пет световни първенства след мексиканците Антонио Карбахал и Рафаел Маркес, германеца Лотар Матеус и италианеца Джанлуиджи Буфон. Още днес обаче в тази група може да се включи още един мексиканец - Андрес Гуадрадо, а в четвъртък - и Кристиано Роналдо.

Меси също така вече е петият играч, вкарвал на четири различни световни първенства (в неговия случай - 2006, 2014, 2018, 2022) след Краля на футбола Пеле, германците Уве Зелер и Мирослав Клозе, както и Кристиано Роналдо.

Освен това капитанът на аржентинците вече е с най-дългия период (16 години) между първия му гол (2006) и последния (2022). До момента най-голямата разлика бе 12 години, като в списъка влизаха 11 футболисти. От тях единствено Кристиано Роналдо може да го догони.