Сензационният Алкарас победи поред и Надал, и Джокович

19-годишният испанец стана първият, побеждавал поред на клей двамата велики тенисисти

08 Май 2022Обновена

19-годишната испанска сензация в тениса Карлос Алкарас продължи гръмотевичното си представяне на турнира от сериите "Мастърс 1000" в Мадрид (нагр. фонд 6,58 млн. евро).

Той обърна световния №1 Новак Джокович с 6:7 (5), 7:5, 7:6 (5) в най-дългия мач на турнира досега - 3:35 часа. Вчера Алкарас елиминира своя идол и 5-кратен шампион в Мадрид Рафаел Надал. След като днес отстрани и трикратния победител в надпреварата, 19-годишният испанец стана единственият тенисист, отстранявал Надал и Джокович в рамките на един турнир на настилка клей. Освен това Алкарас стана най-младият играч, побеждавал световния №1 от 17 години насам.

Също така Алкарас се превърна в най-младия финалист в историята на турнира в Мадрид.

В днешния драматичен двубой Джокович преодоля пасив от 1:3 в първия сет, успя да изравни и след 7:5 точки в в тайбрека поведе в резултата. Във втората част обаче сърбинът допусна пробив в самия край - в 12-ия гейм, и така Алкарас изравни.

Третата част премина почти изцяло под диктовката на младия испанец. Той обаче първо пропусна две възможности да пробие подаването на Джокович, а в десетия гейм дори пропусна да реализира мачбол. Все пак в тайбрека Алкарас успя да направи минипробив за 5:3 т. и затвори двубоя с третия си мачбол.

На финала Карлос Алкарас ще играе със защитаващия титлата си от миналата година Александър Зверев (Гер), който победи Стефанос Циципас (Гър) с 6:4, 3:6, 6:2.

Двубоят е днес от 19:30 ч. и ще бъде предаван пряко по платения канал "Макс спорт 1".

Мълниеносният възход на Карлос Алкарас е на път да пренареди пластовете в професионалния тенис. В началото на месеца 18-годишният испанец стана най-младият шампион в историята на "Мастърс" турнира в Маями, а в края му дебютира в Топ 10 директно под №9.