Шедьоври на Неделев донесоха победата над Северна Ирландия

Президентът Румен Радев изгледа сред обикновените фенове успеха с 2:1 в световната квалификация

13 Окт. 2021
Тодор Неделев ликува след второто си попадение, с което осъществи пълния обрат срещу Северна Ирландия.

Националният отбор на България по футбол постигна втора победа в група С от квалификациите за Мондиал 2022. Тимът ни спечели с 2:1 домакинството си срещу Северна Ирландия в предпоследния си двубой. Така България излезе на трета позиция с 8 т., но след загубата с 1:3 от Литва в събота вече няма и теоретични шансове за световното първенство, тъй като е на 6 т. от лидера Италия и втория - Швейцария, като тези два отбора имат и мач по-малко от нашите.

Успехът не бе никак лесен. Гостите от Северна Ирландия поведоха в 35-ата мин. с попадение на Конър Уошингтън ("Чарлтън"), което първоначално бе отменено, но след разглеждане с VAR се оказа, че Андреа Христов покрива засадата. Преди това бе отменен и още един гол за гостите, а Иван Караджов спаси много опасен удар на Пади Макнеър.

През втората част обаче националите ни заиграха много по-добре, а Тодор Неделев се превърна в герой. Помогна и влизането като резерва на почивката на халфа Илиан Илиев-младши. В 52-ата мин. именно той подаде към Неделев, който с чудесно воле с левия крак изравни. В 63-ата мин. автор на асистенцията бе Ивайло Чочев, но голмайсторът бе пак същият - Неделев. Попадението обаче бе още по-красиво - топката влезе в горния ляв ъгъл на вратата на Бейли Пийкок-Фарел.

Победата бе изгледана от едва около 500 зрители. Сред тях бе и президентът Румен Радев. Този път обаче той не бе в ложата, а сред обикновените фенове. Мнозина изтълкуваха избора му на място като нежелание да седне до преизбрания президент на БФС Борислав Михайлов.

След края селекционерът Ясен Петров коментира пред БНТ: "Аз се радвам много за момчетата, показаха характер. Предстоят ни добри дни. Ще има тежки моменти. Показаха характер и показахме, че неслучайно сме спечелили точките досега. Караджов спаси две много чисти ситуации. Второто полувреме променихме някои неща. Разместихме играчите и нещата ни се получиха. Два много хубави гола вкарахме. Съперникът ни беше много добър. Не са слаб отбор. Всеки, който иска, може да провери къде играят техните играчи. Двойката централни защитници отново бяха Анди и Петко (б.ред. - близнаците Андреа и Петко Христови). Въпреки умората, при Петко даже има проблеми с рамото, се представиха на добро ниво. Нормално е да допускат грешки, млади са, но през втората част бяхме много стабилни в защита. Илиян (б.ред. - Илиев) се включи изключително добре. Аз съм много доволен, защото той промени хода на събитията. При нас нямаме титуляри и резерви. Започват 11, най-важните са тези, които ще влязат".

В другия мач от групата тази вечер Литва се върна към загубите след успеха над България и записа 0:4 в домакинството си срещу Швейцария. В следващия си (и последен) двубой в групата националите ни ще гостуват срещу швейцарците в Люцерн на 15 ноември.