Новият министър на спорта Радостин Василев присъства на представянето на дигитализацията на Музея на спорта, намиращ се в Националния стадион "Васил Левски". И там за първи път говори пространно пред медиите в качеството си шеф на българския спорт.
Направи впечатление, че Василев, който през 2018 г. бе адвокат на Любослав Пенев при кандидатирането му за президент на БФС, сега, вече като министър, който трябва да бъде неутрален, се обяви за промени във футболния съюз.
Запитан смята ли, че е необходима такава промяна, той отговори с въпрос: "Няма да отговоря директно, но още ви попитам вас. Вие смятате ли, че трябва да има промяна в БФС?"
Когато получи отговор "Да", министърът отговори: "Ето, аз си позволявам да застана на вашата страна. Не е необходимо отговорът да бъде изричан на глас от мен, но знаете какъв е той“.
При това Василев заяви, че няма как да се стигне до санкция от УЕФА по пункта "Намеса на държавата в работата на БФС": „Няма никакъв шанс БФС да загуби лиценза си от УЕФА. Знаете колко дълги години работя по казуси в БФС. Държавата по никакъв начин няма да се намесва в сегменти, които УЕФА забранява. Държавата ще защитава обществения интерес към спорта“.
Василев обяви, че първата му работа ще е да направи среща с Обединени спортни клубове (ОСК) ЦСКА, от които 13 му изпратиха открито писмо и той спря обявения от служебния министър Андрей Кузманов търг за залите в района на комплекс "Червено знаме". Той призна, че не е виждал още какви с условията по търга, който е спрял, но пък посочи, че точно затова го е спрял - за да се запознае.
Що се отнася до пренеслия се вече в медиите спор между "ЦСКА-София" и дружеството "Сердика спортни имоти" за неплатените наеми и консумативи на стадион "Българска армия" и футболната база в Панчарево, Василев каза, че ще покани "ръководството на ЦСКА, дори Гриша Ганчев, който имаше публични претенции към дружеството".
"Паралелно с това ще поканя и ръководството на "Левски", защото те също са в тежко състояние. Ще се опитам да съм полезен на всички клубове. Вчера поканих директорите на трите дружества, които стопанисват спортните бази. Устните обяснения на „Сердика спортни имоти“ бяха същите, които дадоха пред медиите. Получихме и доклад и за няколко дни ще анализираме тази информация. А при срещата с ръководството на ЦСКА, на която каня и представителите на медиите, ще видим дали е възможно да се реши този казус. Министерството на спорта ще съдейства по всякакъв начин, който е законосъобразен."
Радостин Василев не видя проблем въпросният договор между "ЦСКА-София" и "Сердика спортни имоти" да бъде публикуван, "за да се види редът за признаване на инвестиции, да се види всичко". "За мое нещастие този казус е от 4-5 години и нямам представа защо е оставен толкова дълго. Оттук нататък казусът ще е публичен", добави той.
Министърът се изказа много остро и за досегашното отношение на държавата към спорта.
"Смятам, че държавата пречи не само по отношение на стадиона на ЦСКА, а пречи на спортистите, на спортните федерации и на клубовете. Докъде пречи умишлено, докъде от некомпетентност, докъде от мимикрия... Но, забележете нашите съседи. Те също имат зелена сделка, също имат организации, които се грижат за околната среда, също имат затруднения, свързани с ковид, но успяват да подобрят своята инфрасктуктура. Нашият национален стадион е бил ремонтиран преди 20 години и не считам, че отговаря в момента на средно европейско ниво. Не мога да приема, че при целия този разход и грабеж, който се е осъществявал, не е имало пари за спорт“, заяви Василев, като каза, че в своя мандат ще направи всичко възможно, за да бъде изграден нов Национален стадион, което е залегнало в коалиционното споразумение.
Василев се обяви за сериозни инвестиции в спортна инфраструктура, "защото независимо от тези спорадични строителства в последните години, като цяло спортната ни инфраструктура е в много тежко състояние".
Разбира се, призна, че държавата не може да инвестира в строителство на частни стадиони, "но може да не пречи, стига това строителство да е открито, целесъобразно и да защитава националния и граждански интерес. Един от основните елементи на моето управление ще бъде абсолютната промяна на спортната инфраструктура във възможно най-кратки срокове и в тази връзка съм говорил с министъра на финансите и премиера, че на сектор Спорт трябва да се увеличи бюджетът."
Министърът щял да поиска поне двойно увеличение на бюджета за спорт през 2022 г., което би означавало общо около 194 млн. лв.
"Дали ще е възможно, ще уточнявам тепърва на Министерски съвет. Имам амбициозен план, който чакам вече 12 години да бъде реализиран - каза той. - Ще правя това, за което има средства. Искам да променя начина на финансиране на федерациите, който сега е с една формула. За съжаление тази формула приоритизира определени спортни федерации, други - особено колективни спортове, остават с малко финансиране... Не ми се иска да се източват средства от публичните програми на министерството. Това са твърде широки планове, но да се знае - вече няма лобита на федерации, ако е имало, те са останали в миналото. Има правила и няма пристрастия, спортът е за всички. Като съберем експертния съвет, ще обсъдим една справедлива методика, никой няма да бъде ощетен. Целта е да има повече пари за спорта и да достига до крайните получатели".