Волейболистите извоюваха героично втора победа на Евро `21

"Лъвовете" спасиха мачбол, преди да пречупят домакина Чехия в тайбрек

05 Септ. 2021Обновена
Играч №1 в българския отбор Мартин Атанасов ликува след поредната точка в полето на Чехия.
CEV

Изключително важна от психологическа гледна точка втора победа извоюва волейболният национален отбор на България на европейското първенство за мъже. След като стартира с убедителен успех с 3:0 гейма над тима на Черна гора в петък, днес селекцията на Силвано Пранди също започна ударно мача срещу домакина на група В Чехия, но беше на път да допусне болезнен обрат. Все пак нашите измъкнаха срещата с 3:2 (10, -23, -18, 24, 11), спасявайки мачбол в четвъртата част.

В първия гейм "лъвовете" бяха неудържими и наложиха тотално надмощие, особено на блокада, с което набързо смълчаха феновете в зала "Остравар Арена" в Острава. Ентусиазмът по трибуните обаче се завърна много скоро, тъй като последвалото отпускане в българските редици позволи на чехите да се съвземат от унизителната разлика и да вземат спокойно втория гейм.

Българският национален отбор започна с очаквана победа участието на 32-рото европейско първенство по волейбол за мъже, домакини на което са четири държави - Полша, Чехия, Естония и Финландия.

В третата и четвъртата част изглеждаше, че националите ни съвсем са свалили гарда, което позволи на домакините да се откъснат много и да се доближат само на две точки от знаменит обрат. Повратният момент се оказа редът на Тодор Скримов на сервис при 20:23 в четвъртия гейм, когато българският посрещач направи серия от три поредни аса за изравняване на резултата. След това чехите все пак стигнаха до мачбол при 24:23 в своя полза, но повече така и не успяха да вземат точка в частта.

В тайбрека "трикольорите" изградиха ранен аванс, стигнал до 4 точки разлика при 10:6, и до края успяха да поддържат необходимата дистанция, за да затворят двубоя с втория си мачбол след 2:10 ч. битка.

Watch every match live & on-demand at 👉 https://www.eurovolley.tvFollow the tournament 👉 https://www.cev.eu/game-hubSubscribe to our YouTube Channel here ?...

Над всички в нашия отбор беше другият посрещач Мартин Атанасов, който заби 31 т. (3 аса, 5 блока) в противниковото поле. Скримов (4 аса, 2 блока) и капитанът Соколов (2 блока) допринесоха с по 17 т. за героичната победа. За Чехия топреализатор стана Лукаш Вашина с 20 т. (2 аса, 3 блока), а Ян Хадрава добави 18 т. (1 ас).

След втората си победа България (2-0) оглави класирането с 5 т. преди изиграването на късния мач от днешната програма в група В: Италия (1-0) - Черна гора (0-2). Към момента Чехия (1-2) заема второ място с 4 т., а Словения (1-1) и Беларус (1-1) са четвърти и пети с по 3 т. и по-лоша геймова разлика от "скуадра адзура". Черногорците са последни без актив.

Третият мач на нашите е утре (6 септември) от 16:45 ч. срещу италианците.