Медия без
политическа реклама

Байдън се разтревожи, че Доналд Тръмп ще се върне в „Туитър“

Опасенията идват, след като Илън Мъск плати $44 млрд. за социалната мрежа

26 Апр. 2022Обновена
Джо Байдън
БГНЕС
Джо Байдън

Джо Байдън се разтревожи, че придобиването на ''Туитър'' от Илън Мъск ще се отрази на президентските избори през 2024 г., тъй като подозира, че милиардерът ще позволи на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп да се върне в платформата.

От Белия дом изразиха притеснение, че дезинформацията в ''Туитър'' ще се повиши под ръководството на Мъск преди президентските избори през 2024 г. Бившият президент Барак Обама също е сред групата загрижени, че придобиването на социалната мрежа от Мъск може да доведе до завръщането на Тръмп в платформата.

''Тръмп ще използва Туитър, за да нанесе много повече щети и да си възвърне властта, а Мъск не даде никакви индикации, че ще направи нещо, за да го спре'', каза демократът и политически стратег Мери Ан Марш пред CNBC.

Прессекретарят на Белия дом Джен Псаки отказа да коментира сделката, но заяви, че Байдън ''отдавна говори за силата на социални медии в разпространението на дезинформация'', каза тя на брифинг в понеделник.

''Туитър'' спря достъпа на Тръмп до социалната мрежа заради разпространение на фалшива информация и подбуждане на бунта от 6 януари 2021 г. в Капитолия. Близки до Тръмп, включително политическият консултант Роджър Стоун, адвокатите Лин Ууд и Сидни Пауъл и бившият съветник по националната сигурност Майкъл Флин също нямат достъп до Туитър.

''Свободата на словото е основата на функциониращата демокрация, а ''Туитър'' е цифровият градски площад, където се обсъждат въпроси, жизненоважни за бъдещето на човечеството'', каза Мъск в изявление, включено в съобщение за пресата, обявяващо сделката.

Най-богатият човек в света в момента Илън Мъск (276 млрд. долара към началото на април т.г.) успя да постигне договорка с борда на директорите на "Туитър" и да стане собственик на глобалната социална мрежа срещу 54,20 долара на акция. Това прави обща стойност на сделката около 44 милиарда долара, съобщи БГНЕС. Новината беше потвърдена и от управата на "Туитър".

Мъск, който разви успешен бизнес с компаниите си "Тесла" и "СпейсЕкс" е определял в миналото "Туитър" като "дигитален обществен площад, където се обсъждат теми, жизненоважни за бъдещето на човечеството". Самият бизнесмен обяви наскоро, че не смята да влезе в борда на директорите на "Туитър", ако финализира сделката. В началото на април той придоби 9,2% от акциите на социалната мрежа на стойност $2,89 млрд.

"Искам да направя "Туитър" по-добър от всякога, като подобря продукта с нови функции, като направя алгоритми с отворен код за увеличаване на доверието, побеждаване на спам ботове и удостоверяване на автентичността на всички хора. "Туитър" има голям потенциал - с нетърпение очаквам да работя с компанията и потребителската общност, за да го разгърнем", бе първият коментар на Илън Мъск след сделката.

 

Още по темата

След анкета в Туитър основателят на Tesla Илън Мъск продаде акции на стойност повече от 5 милиарда долара, съобщи Axios. Милиардерът вероятно е пласирал повече от 930 000 акции, след като бе обвинен от потребители на социалната мрежа в укриване на данъци.
Американският инвеститор Илон Мъск е придобил дял от 9,2% в "Туитър", съобщи Би Би Си, позовавайки се на данни от комисията по ценни книжа и борси в САЩ.
Главният изпълнителен директор на "Тесла" Илон Мъск, който наскоро купи голям дял в Туитър, е решил да не се присъединява към борда на компанията, предава Си Ен Ен. Главният изпълнителен директор на платофрмата Параг Агравал съобщи новината в неделя вечер.

 

Главният изпълнителен директор на "Тесла" Илон Мъск заяви в понеделник, че бордът на директорите на "Туитър"  ще остане без работа, ако неговата оферта за поглъщане на голямата социална интернет медия бъде успешна, предаде БНР.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Илън Мъск, Туитър