Медия без
политическа реклама

Русия изпрати първа сонда до Луната след почти 50 г.

11 Авг. 2023
Ракетата със сондата "Луна-25" излетя в 02:10 ч. московско време от космодрума "Восточний"
EPA/BGNES
Ракетата със сондата "Луна-25" излетя в 02:10 ч. московско време от космодрума "Восточний"

Русия изстреля първата си сонда към Луната от почти 50 години насам - мисия, която има за цел да даде нов тласък на космическия сектор на страната, който от години изпитва затруднения и е изолиран поради войната в Украйна. Изстрелването на сондата "Луна-25" е първата лунна мисия на Москва от 1976 г. насам, когато СССР беше пионер в завладяването на космоса, съобщи АФП.

Ракетата със сондата "Луна-25" излетя в 02:10 ч. московско време от космодрума "Восточний", според кадрите, излъчвани на живо от руската космическа агенция "Роскосмос".

Космическият апарат трябва да достигне лунната орбита след пет дни.

След това ще прекара между три и седем дни в избор на подходящо място, преди да се приземи в района на южния лунен полюс.

"За първи път в историята кацането на Луната ще се осъществи в района на южния лунен полюс. Досега всички са се приземявали в екваториалната зона", заяви в неотдавнашно интервю високопоставеният служител на Роскосмос Александър Блохин.

Роскосмос очаква сондата да кацне на Луната около 21 август, съобщи за АФП източник от агенцията.

Космическият апарат, който ще остане на Луната в продължение на една година, ще има за задача да "вземе проби и да анализира почвата", както и да "проведе дългосрочни научни изследвания", заявиха от руската космическа агенция.

Изстрелването е първата мисия от новата лунна програма на Русия, която стартира в момент, когато Роскосмос е лишен от партньорството си със Запада на фона на конфликта с Украйна.

Според руския космически експерт Виталий Егоров мисията е първият път, в който постсъветска Русия се опитва да постави устройство на небесно тяло.

"Най-големият въпрос ще бъде: може ли да се прилуни?", каза той, като подчерта, че тази мисия е "от голямо значение" за Русия.

Президентът Владимир Путин обеща да продължи руската космическа програма въпреки санкциите, като посочи изпращането на първия човек в космоса от СССР през 1961 г. в момент на ескалиращо напрежение между Изтока и Запада.

"Водени сме от амбицията на нашите предци да вървим напред, въпреки трудностите и външните опити да ни попречат да го направим", заяви Путин на космодрума "Восточний" миналата година.

Мисията е важна за руския космически сектор, който страда от проблеми с финансирането, корупционни скандали и нарастваща конкуренция от страна на Съединените щати и Китай, както и от частни инициативи като SpaceX на милиардера Илон Мъск. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

руска сонда, луна