Медия без
политическа реклама

Русия разработва невидим супер бомбардировач

14 Яну. 2020
mil.ru

Русия разработва невидим стратегически бомбардировач от ново поколение, който трябва да бъде най-модерният в света. Стелтът ПАК ДА (Перспективный Авиационный Комплекс Дальней Авиации) трябва да започне да се произвежда серийно от 2027 г. Предварителните изпитания са насрочени за април 2023 г., а държавните - за февруари 2027 г., пише в договора на конструкторското бюро "Туполев", с който разполага руският в."Известия".

ПАК ДА ще бъде построен по технологията "стелт", което означава, че ще е практически невидим за противниковите радари. Бомбардировачът ще бъде въоръжен с хиперзвукови ракети, които ще могат да поразяват важни обекти на хиляди километри, оставайки неуязвими за вражеските изтребители.

По договор е планирано да бъдат пуснати три образеца на новия боен самолет, като предварителните изпитания на прототипите да започнат през април 2023 г. и да завършат през есента на 2025 г. След това ще започне етапът на държавните тестове.

Екипажът на новия стелт ще бъде от четирима души, също както е на стратегическия ракетоносец Ту-160. За оборудването на първите три прототипа на ПАК ДА ще бъдат произведени 12 катапултни кресла, като само тяхното създаване и подготовка за серийно производство ще струва 500 млн. рубли (7.34 млн. евро).

"Предварително машината се тества при основните режими на работа - разказва заслужилият летец-изпитател и герой на Русия Игор Маликов. - Обикновено са необходими 50-100 полета и година и половина работа. В този процес се идентифицират недостатъците и се отстраняват. След това самолетът се предава за държавни изпитания, на които вече се проверява абсолютно всичко. Машините се тестват при различни температури, височини и скорости. Новият модел първо се вдига във въздуха при заводските тестове и по правило се правят няколко полета. Те са съвсем прости: излитане, 1-2 кръга и кацане. На този етап е важно да се убедим, че самолетът се държи във въздуха. Тези изпитания може да продължат от два месеца до половин година."

През 2017 г. тогавашният зам.министър на отбраната на Русия Юрий Борисов заяви, че летателните тестове на първите прототипи на самолетите от ново поколение може да започнат през 2025 г., а производството ще стартира през 2028-29 г. Всъщност през 2017-а се появи пълноразмерен макет и цифров модел на машината, а иначе още от 2009 г. "Туполев" изпълнява договор по ескизното му проектиране.

По решение на военните ПАК ДА ще бъде дозвуков, но пък слабозабележим, изпълнен по схемата "летящо крило". Самолетът ще има увеличена, в сравнение с Ту-160, продължителност на полета без дозареждане, а също така ще може да носи по-голям боен товар. В допълнение към конвенционалните и атомни боеприпаси, се планира ПАК ДА да бъде снабден и с хиперзвукови оръжия и ракети "въздух-въздух" за самоотбрана. 

В края на декември настоящият зам.министър на отбраната Алексей Криворучко заяви, че предприятията от Военно-промишления комплекс вече са започнали да изработват елементи за ПАК ДА, които ще бъдат използвани при сглобяване на тестови образци на модела.

Какво е известно за ключовите системи на новия стелт-бомбардировач? Според документацията на сайта на обществените поръчки, през 2020 г. се планира да започнат изпитания на двигателя му в летящата лаборатория Ил-76. Този двигател трябва да е с тяга 23 тон-сила (23 000 кг-сила или 225 554 Нютона) и да осигурява на "летящото крило" продължителност на полета не по-малко от 30 часа, което е много важно за бомбардировач с далечно действие, планиран като замяна едновременно на Ту-160 и Ту-95МС. 

Според вицепрецидента на Академията за геополитически проблеми Владимир Анохин, ПАК ДА е нов етап в развитието на конструкторската мисъл. И в продължение на много години новата платформа може да се развива и усъвършенства. В момента авиацията за далечни полети е в етап на модернизация - вече започна строителство на новия стратегически Ту-160М, обновяват се Ту-95СМ и Ту-22М3, като ще получът възможност да използват най-новите високоточни ракети.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата