Медия без
политическа реклама

20 000 наемници от Сирия и Либия се бият за Русия в Донбас

Чужденците са хвърлени във войната без бронирани машини и тежка екипировка

20 Апр. 2022
Дим се издига над завода "Азовстал" по време на въздушни удари. Кадърът е разпространен от общинските власти в Мариупол. Руснаците дадоха нов ултиматум отбраната на града да се предаде днес до 14:00 ч.
ЕПА/БГНЕС
Дим се издига над завода "Азовстал" по време на въздушни удари. Кадърът е разпространен от общинските власти в Мариупол. Руснаците дадоха нов ултиматум отбраната на града да се предаде днес до 14:00 ч.

Русия е изпратила до 20 000 наемници от Сирия, Либия и другаде в новата си офанзива в Донбас. Хората са хвърлени в битки без тежка екипировка и бронирани машини, твърди висш представител на ЕС, цитиран от агенциите.

Оценките за броя на наемниците на източния фронт варират от 10 000 до 20 000, като липсват точни данни какъв дял заемат сирийците, либийците и другите. Чужденците са наети от руската група "Вагнер" и основно се ползват за маса срещу украинската съпротива, твърди представителят на ЕС. Това са пехотинци, които нямат никаква екипировка, допълва той.

Бивши войници от Сирия са привлечени със заплати от 600 до 3000 долара според опита и ранга. Смята се, че "Вагнер" са прехвърлили голяма част от хората си в Либия към Украйна. Миналия месец украинското военно разузнаване обяви, че Русия е сключила сделка с подкрепяния от нея либийски командир Халифа Хафтар за ще подкрепления от Либия. Хафтар беше основен фактор в либийската гражданска война.

Западни военни експерти смятат, че офанзивата на Русия в Източна Украйна е отчаян опит на президента Путин да си осигури поне някаква победа, с която да може да се похвали на военния парад на 9 май. Европа вижда четири цели на Москва във втората фаза на войната - завземане на Донбас, осигуряване на сухопътен коридор към Крим (тук Мариупол е ключов), превземане на област Херсон (за да се осигури достъпът до вода за Крим) и овладяване на всяка допълнителна земя, която може да бъде използвана като буфер или разменна монета в преговорите, съобщава "Гардиън".

Русия вероятно все още разполага с три четвърти от военната сила, с която започна войната през февруари - 76 батальона с общо 60 000 войници. Според западни източници руската армия продължава да страда от проблемите, които я провалиха в Киев и Северна Украйна. Логистиката например остава сложна и много зависи от състоянието на пътищата и железниците. Духът на войската не е особено висок. Освен това руснаците все още нямат въздушно превъзходство.

В момента приоритетът на руското командване е да смаже последния пост на украинските военноморски сили в Мариупол, за да освободят части, които да пренасочат на север с цел да откъснат украинските войски в Донбас, обяви пред журналисти висш военен представител на САЩ вчера.

Както е известно, в момента редица държави увеличават военната си помощ за Украйна, включително и САЩ.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата