Медия без
политическа реклама

Битката за Донбас влезе в решаваща фаза

Украинските войски настъпват към Кременна, руските - към Бахмут

Боевете за Бахмут продължават вече шести месец
Генерален щаб на украинската армия
Боевете за Бахмут продължават вече шести месец

В края на годината битката за Донбас навлезе в решаваща фаза. Украинската и руската армии се опитват да настъпват в две направления - руснаците са се амбицирали да пробият украинската отбрана при Бахмут, а украинците - руската при Кременна. И на двете места се водят ожесточени боеве, обстановката е напрегната, на места - критична. И двете армии дават огромни жертви. Настъплението на двете страни също е идентично - атаките са от три направления, челно и от двата фланга.

 

Боевете за Бахмут

 

Атаките на Бахмут продължават вече половин година, от момента на последната успешна операция на руските сили в Украйна, когато те успяха да превземат Северодонецк. Тук действат силите на частната военна компания "Вагнер", ръководена от бизнемена Евгений Пригожин.

Бахмут е важен укрепен район и транспортен възел за украинската армия. Тези фактори затрудняват действието на настъпващата страна - непрестанните атаки челно само увеличават загубите, а за да се отреже снабдяването на украинските войски, Бахмут трябва да бъде напълно обкръжен. Това вече шести месец не се случва - атаката от юг бе спряна в района на село Опитно и Клещеевка, а от север - край Соледар.

Сериозните загуби принудиха руските войски да ограничат мащаба на настъплението си до отделни отряди, коментираха анализаторите от американския Институт за изучаване на войната. По всичко личи, че руското придвижване в района на Бахмут ще продължава да се забавя или ще спре напълно, освен ако войските не получат съществено подкрепление в жива сила и артилерийски снаряди, смятат анализаторите.

Според повечето наблюдатели обаче това едва ли ще се случи. "Въпреки че имат потенциал за нови настъпателни действия, след прехвърлянето на войски от Херсон, боеспособността на руските войски остава ниска и е малко вероятно те да успеят да се придвижат на стратегически важната територия през следващите месеци", смятат експертите на Института за изучаване на войната.

"Генералите на Путин бяха критикувани за това, че не обясняват необходимостта да отстъпят територия, за да съхранят своята армия. Сега им предстои много по-сериозен разговор. Позволете ми да кажа на Путин това, което министрите и генералите му се страхуват да му кажат: Русия се сблъсква с остър недостиг на артилерийски боеприпаси. Това означава, че нейната способност за успешни настъпателни наземни операции бързо се снижава. И в това няма никаква загадка. Путин планираше 30-дневна война, а руските оръжия стрелят вече 300 дни. Морално, концептуално и физически, руската армия е на изчерпване", смята началникът на Генералния щаб на Великобритания адмирал Антъни Радакин.

 

Какъв е смисълът на атаките без явен успех?

 

Очевидно е, че Русия, след тежките поражения на фронта, трябва да спечели време и да прегрупира силите си. "Те правят всичко възможно, за да не ни позволят да се прегрупираме и да нанесем удар. Те сковават нашите войски. И фактът, че те продължават упорито да се бият, разбира се, е лош. Но това не е решение на стратегическия проблем. Това просто изтощава ВСУ. Нашата задача е на първо място да удържим фронта и да не губим повече територия. Това е ключово. Защото да се освобождава територия е 10-15 пъти по-тежко, отколкото да се удържа", каза командващият украинските въоръжени сили ген. Валерий Залужни в интервю за "Економист".

Превземането на Бахмут би имало имиджово, но не и стратегическо значение за руската армия. То би имало много по-голямо значение преди украинското контранастъпление в Харковска област. Тогава руските войски се изтеглиха от Изюм, откъдето можеше да се организира атака с цел обкръжение на Славянск и Краматорск и откъсване на максимална територия от Донецка област. Сега, в случай че руските войски успеят да превземат Бахмут, те няма да получат никакво съществено преимущество на този фронт, защото украинците вече са подготвили още две линии на отбрана.

Тъй като няма военни причини за тази упоритост, нестихващите атаки към Бахмут имат главно политически причини. Евентуална победа тук ще е единственият успех на есенно-зимната кампания на Русия. След пораженията в Харковска област и Херсон, Путин има нужда от някаква победа във войната, която отива към катастрофа. Превземането на Бахмут ще се отрази позитивно и на авторитета на Евгений Пригожин. Създателят на "Вагнер" през последните месеци агресивно критикува висшето руско военно ръководство. В случай на успех тактиката на "Вагнер" - използване на огромно количество жива сила, без значение на загубите, може да бъде копирана и на други участъци от фронта.

 

Боевете за Кременна

 

Кременна е град, в който до войната живееха по-малко от 20000 души. Руските войски превзеха града през април и не смятаха да строят отбранителни съоръжения, тъй като планираха да развият настъплението си в Донбас.

Отначало ситуацията бе благоприятна за руската армия - в края на юни тя превзе Северодонецк, а след това - и Лисичанск, придвижи се още малко на юг и Кременна се оказа в тила. Но през септември, с рухването на фронта в Харковска област, а след това и край Лиман, всичко се промени. Бързо отстъпващите руски войски трябваше да организират нова линия на отбрана, в която Кременна се оказа ключов опорен пункт, прикриващ руските сили по няколко направления - Сватово, Северодонецк и Лисичанск, както и Старобелск.

Затова напълно логично украинските войски веднага започнаха настъпление към Кременна, а руските хвърлиха всички резерви, за да удържат позициите там. Стигна се до ожесточени боеве, като ВСУ бавно, но сигурно настъпва от три направления - челно и по фланговете.

От военна гледна точка разположението на Кременна е много по-лошо от това на Бахмут. През града минава единственият солиден път, съединяващ Сватово със Северодонецк, и ако той бъде отрязан, снабдяването на града и отбраняващите го части ще става само по селски пътища.

Всичко сочи, че точно това ще се случи. ВСУ се активизираха в района на Кременна на 23 декември. След два дни те взеха под огневи контрол пътя между Кременна и Рубежное, а на следващия ден бе отрязан и участъкът от пътя между Кременна и Сватово. Така руската армия се оказа пред сериозна опасност и на този участък.

"Превземането на Кременна в комбинация със Сватово може да доведе до каскадно рухване на руската отбрана. Условията на фронта вече са подготвени. Липсват само няколко фактора, но и те скоро ще са налице", написа украинският военен кореспондент Александър Коваленко. Ако руските войски не променят ситуацията, може да се повтори ситуацията от Изюм, Лиман и Херсон, където принудителното оттегляне бе единственото оптимално решение. Шефът на военната администрация на Луганска област Сергей Гайдай заяви, че командването на руските войски вече се е преместило от Кременна в други населени пунктове. От града са изтеглени и гражданските лица, пристигнали от Русия като лекари и сътрудници от ремонтни бригади.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата