Медия без
политическа реклама

Борисов, Костадинов и Янев изпреварват премиера по популярност

"Възраждане" ще надмине ДБ и ИТН, ако сега се проведат избори, сочи изследване на „Маркет линкс”

17 Май 2022Обновена
Кирил Петков
Стопкадър от телевизията
Кирил Петков

Популярността на премиера Кирил Петков сред българските гражданите буквално се срива. Едва 17% от българите изпитват доверие към министър-председателя, а цели 68% не му вярват. Това става ясно от национално изследване, проведено от социологическата агенция “Маркет линкс“, заедно с bTV.

Редица конкурентни на Петков политици са харесвани повече от анкетираните. С най-високо доверие се ползва президентът Румен Радев – 48%, срещу 33% недоверие. Той е единствената политическа фигура в страната, при която доверието надхвърля недоверието.

Изненадващо второто място принадлежи на бившия служебен премиер Стефан Янев (28% доверие срещу 72% недоверие). Наскоро той направи заявка за самостоятелна политическа кариера като учреди партията „Български възход”. Трети е лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Бившият премиер разполага с подкрепата на 22%, но 65% го гледат с подозрение.

Кирил Петков е изпреварен по популярност дори от водача на „Възраждане“ Костадин Костадинов. На националиста симпатизират 19% от анкетираните срещу 58%, които не го харесват.

Прави впечатление, че и останалите лидери на четворната коалиция също имат нисък рейтинг. Шоуменът Слави Трифонов, който оглавява ИТН, е със 17% доверие и 63% недоверие. След него се нарежда вицепремиерът и лидер на БСП Корнелия Нинова (16% срещу 70%). Съпредседателят на ДБ Христо Иванов е поддържан от едва 11%, а 67% му нямат доверие.

"Усещането на българските граждани е, че се чувства несигурност. Чувства се, че управлението все още в някаква степен се лута, прави грешки, поправя ги в движение, ако е възможно и затова, особено в тези тежки кризи, се губи усещането за силно и убедително лидерство в страната“, коменира резулатите социологът от "Маркет линкс" Добромир Живков пред bTV.

Най-слабо харесваният партиен водач в парламента е лидерът на ДПС Мустафа Карадъйъ. Той е с рейтинг от само 10%, а цели 81% не го харесват.

При партиите: ГЕРБ води, ПП следва

В електоралната класация се потвърждава резултатът, наблюдаван при други изследвания. Водеща политическа сила е ГЕРБ, за която биха гласували 22.9 на сто от анкетираните, ако изборите бяха днес. Така бивши управляващи повеждат с почти 6 пункта пред настоящите - за ПП биха дали гласа си 16.9%.

При нови избори в парламента биха влезли 8 формации. Доверието в "Продължаваме промяната" продължава да спада, което увеличава разликата им с ГЕРБ до над 6%.  Новата партия на Стефан Янев пък би била шеста политическа сила със 7. подкрепа от гласуващите.

Интересното е, че според това изследване БСП се изкачва до трета по популярност формация с 11%. В момента това място се заема от ДПС, която е вече четвърта с 9.3%.

„Възраждане“ заема петото място с 8.6%. Така излиза, че националистите вече са по-харесвани от ДБ (7.4%) и ИТН (5.8%). В момента тези две формации имат по-големи парламентарни групи от партията на Костадинов.

Погром в рейтинга на институциите

От януари до април т.г. доверието към Народното събрание е спаднало с 14% и в момента възлиза едва на 8 пункта. Същата тенденция се наблюдава и по отношение на правителството - при него спадът е с 19%, което го оставя с рейтинг от 15 на сто.

„Когато нямаме доверие в институциите, трудно подкрепяме, понякога не разбираме или отказваме да разберем защо се провежда една или друга политика. За три месеца сегашното управление стигна до нивата, с които приключи кабинетът „Борисов 3 и съответно 44-ят парламент. В момента, въпреки този импулс, който имахме през есента и зимата, отново сме изправени пред риска българското общество да не може да приема и дори да оказва в някои ситуации съпротива на решенията, които взима изпълнителната власт“, посочи Добромир Живков.

Ниските рейтинги са свързани с изключително слабото удовлетворение на хората от положението в страната. 70% от анкетираните определят като негативно финансовото развитие на домакинствата им. По отношение на политическата ситуация 35 на сто изпитват разочарование, а 25 на сто - тревога. Гневни са 14%, а други 8% са уплашени. Едва 7 на сто са обнадеждени, а символичните 1 на сто - спокойни.

Българите и войната в Украйна

36% от анкетираните искат България да заеме неутрална позиция във войната. Това ярко контрастира с друго скорошно изследване - на социолозите от ЕСТАТ, според което поддръжниците на такава позиция са близо 70 на сто.

Българите се страхуват от противопоставянето между НАТО и Русия, което подхранва желанието им страната ни да бъде неутрална по отношение на войната в Украйна, както и да поддържа „политика на снишаване“ спрямо инициативите на североатлантическия пакт.

По отношение на спирането на руските газови доставки няма двусмислие - това решение се определя като "крайно несправедливо" от 70% от анкетираните. Само 18 на сто не смятат така, а 13 на сто не знаят какво да отговорят.

Повечето българи (59%) са убедени, че страната ни не може да гарантира своята национална сигурност и териториална цялост извън НАТО. Една четвърт не смятат така, а 17 на сто не могат да определят.

 

Проучването е финансирано и реализирано съвместно от bTV и “Маркет линкс“. Проведено сред лица над 18 г. в страната в периода 29 април – 8 май 2022 г. по методите на пряко лично интервю и онлайн анкета.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата