Бунтовете на мобилизирани руснаци заради неспазените обещания на властта се разрастват. Около 100 мобилизирани от Чувашия, събрани в учебния център в Уляновск, отказаха да отидат на фронта, защото не са им изплатили обещаните суми. "Уважаеми граждани на Руската федерация, ние, рискувайки своя живот, отиваме на сигурна смърт за вашата безопасност и мирен живот! Нашата държава отказва да ни изплати 195 000 рубли, които ни обеща нашият президент Владимир Владимирович! Защо тогава да отиваме да воюваме за тази държава и да оставим семействата си без подкрепа?", се казва в обръщението им.
Във видео, разпространено в социалните мрежи, един от мобилизираните казва, че когато отишъл във военния комисариат, му обяснили, че ще има еднократно плащане от 300 000 рубли. "Да, така беше!", крещят други мобилизирани. В отговор им обясняват, че такъв законопроект наистина е имало, но той е минал само на първо четене и е бил оттеглен. На което мобилизираните започват нецензурно да пращат командирите си на фронта.
Бунтът в учебния център не се изчерпа с еднократна акция, като обикновено става, а продължи и на следващата вечер. Според източници на "Сърдитата Чувашия" в центъра вече са изпратени сили на ОМОН и МВР, които да "превъзпитат" бунтуващите се.
Това не е първият път, когато мобилизирани се жалват на проблеми с командването или обезпечението. Само за последния месец в социалните мрежи се появиха десетки такива видеа. В началото на октомври жалби към губернатора записаха мобилизирани от Пенза. Мобилизирани от Башкортостан се оплакаха, че са ги оставили без вода и храна, но в отговор бяха изпратени на фронта и без подготовка. На 5 октомври мобилизирани, пристигнали в Белгородска област, показаха как са им раздали бракувани патрони и оръжие от 1970-те години, както и че вече седмица не са зачислени към нито една военна част, поради които нямат ни подслон, ни храна.
Руските власти непрекъснато опровергават съобщенията, че има дефицит на екипировка за мобилизираните. Но дори на правителствените сайтове има съвети как мобилизираните трябва да вземат със себе си дронове и прибори за нощно виждане, бронежилетки и превързочни материали. В Телеграм каналите се разказва как семейства са принудени да вземат заем, за да купят най-необходимото на отиващите на фронта.
Жертви
Над 100 мобилизирани вече са загинали на фронта или още преди да стигнат до там, съобщи "Новая газета. Европа", позовавайки се на изявления на регионалните власти и военните, документи, както и на съобщения за погребения в социалните мрежи.
Журналистите са събрали имената на 89 загинали. Всеки пети /23 души/ е загинал преди да стигне до фронта заради бой, алкохол, наркотици, самоубийство или нещастен случай. Почти 1/4 от загиналите са от Свердловска област. Реалният брой загинали е много по-голям, тъй като в случая са взети предвид само официално потвърдените от руското министерство на отбраната случаи.
Преди два дни руският президент Владимир Путин и министерството на отбраната обявиха края на частичната мобилизация. Но тъй като не е издаден указ за това, в отделни региони кампанията продължава, макар и неофициално.