Медия без
политическа реклама

ЕС санкционира олигарсите на Путин и неговия говорител

Черният списък включва 25 от най-приближените на руския президент хора

28 Февр. 2022
Дмитрий Песков
ТАСС
Дмитрий Песков

Европейският съюз наложи тежки санкции срещу 25 от най-приближените до Владимир Путин хора - олигарси, но и вицепремиера Дмитрий Чернишенко, транспортния министър Виталий Савелиев и прессекретаря на руския президент Дмитрий Песков.

Наказанията включват незабавно замразяване на активите и забрана за пътувания в ЕС. Сред лицата, засегнати от мерките, са Михаил Фридман, основател на Alfa Group, и неговият съдружник Пьотр Авен; Игор Сечин и Николай Токарев - главни изп.-директори на петролните компании "Роснефт" и "Транснефт"; и финансистът Алишер Усманов.

Фридман, който по-рано днес отправи призив войната да бъде прекратена, е описан в изявлението на ЕС за санкциите като „мощен руски финансист и лице от вътрешния кръг на Путин“. Добавено е, че Фридман „активно подкрепя - материално или финансово, и получава облаги от руските официални лица, отговорни за анексирането на Крим и дестабилизирането на Украйна“.

Неговата Алфа-Банк вече е обект на забрана от страна на ЕС за издаване на облигации, акции и заеми за рефинансиране, докато САЩ ѝ наложиха ограничения за дълг и дялов капитал.

Пьотр Авен пък е описан като един от „най-близките олигарси на президента Путин“.

Дългогодишният приятел на Путин Генадий Тимченко, основател и акционер на Volga Group, също е в списъка на ЕС. Той е акционер в банка "Россия", която вече е под санкциите на ЕС и Великобритания.

Шефът на "Роснефт" Игор Сечин е описан като един от "най-доверените и най-близки съветници на Путин, както и негов личен приятел", който е в контакт с президента всеки ден, извличал е финансови печалби и е получавал "важни задачи, в замяна на подчинение и лоялност”. Сечин вече е обект на забрана за пътуване и замразяване на активи от страна на САЩ (такива санкции има и срещу сина му).

Николай Токарев е служил с Путин в КГБ и е описан от ЕС като „един от държавните олигарси, поели контрола върху големи държавни активи през 2000-те, когато Путин консолидира властта, и който работи в тясно партньорство с руската държава”.

Алишер Усманов е определен като един от „любимите олигарси на Путин“.

В списъка са и други лица от обкръжението на руския президент. Като Сергей Ролдугин, виолончелист, отколешен приятел на Путин от Петербург, наречен „портфейлът на Путин“, който държи активите си в Банка „Россия“. За него ЕС се опира на разследване на международен медиен консорциум за "Панама пейпърс", който твърди, че Ролдугин е отговорен за „разместването“ на поне $2 млрд. през банки и офшорни компании като част от скритата финансова мрежа на Путин.

Друг акционер и бизнесмен на банка "Россия", който е в списъка на ЕС, е Алексей Мордашов, председател на стоманодобивните компании "Северстал" и "Севергруп". Той, според ЕС, контролира телевизии, които активно подкрепят политиката на Москва за дестабилизиране на Украйна. Мордашов също така притежава 34% от регистрираната в Германия туристическа група Tui.

Председателят на международното летище в Москва "Шереметиево" Александър Пономаренко е друг олигарх от вътрешния кръг на Путин и с връзки с ръководството на Крим. Тай е финансирал дворцовия комплекс, за който се смята, че се използва лично от Путин (т.нар. - Дворец за Путин край Черно море).

В списъка със санкционираните влиза и говорителят на Кремъл Дмитрий Песков - неговите банкови активи в чужбина са замразени и му е забранено да пътува в страните от ЕС.

Черният списък е доста разширен, за да включи повече държавни и военни служители, включително и журналисти от държавни медии. Газовата застрахователна компания "Согаз", която застрахова строителството на жп моста, свързващ Кримския полуостров с Русия, също бе добавен към списъка на компаниите, засегнати от мерките. 

Ето и целия списък:

Последвайте ни и в google news бутон