Медия без
политическа реклама

Корпоративните дарители осъдиха схемата „дарения за оръжия”

Инициативата на Кирил Петков обезценява хилядите дарителски жестове досега, смятат от Български дарителски форум

27 Апр. 2022
FB/Български дарителски форум

Недалновидният призив на премиера Кирил Петков към българските граждани да дарят по една месечна заплата на украинските военни, за да закупят оръжие, беше категорично отхвърлен и от корпоративните дарители у нас. Това се вижда от отворено писмо по въпроса, публикувано от Български дарителски форум (БДФ) – сдружение, обединяващо компании и фондации, които са сред големите дарители у нас. Личната инициатива на премиера, огласена в понеделник, беше посрещната предимно критично от другите политици и със смесица от насмешка и гняв от обществеността.  

Министър-председателят на България Кирил Петков призова в понеделник надвечер гражданите към събиране на средства, с които Украйна да си закупи боеприпаси. Той стори това в обръщение в профила си във "Фейсбук".

В писмото се посочва, че от началото на войната между Украйна и Русия, в България се наблюдава „безпрецедентна вълнà на солидарност и подкрепа” към украинците, които са били принудени да напуснат страната си. Тази подкрепа се изразява в предоставяне на финансови средства, експертни услуги, стоки и храни, създаване на доброволчески групи и т.н. „ Такъв отклик на човешкото нещастие и нужди съвременната българска история не помни и няма аналог дори в предшестващите две трудни COVID-19 години, които също отбелязаха изключителен ръст на дарителството”, изтъкват от БДФ.

Трети коалиционен съвет приключи без управляващите да са стигнали до консенсус относно изпращането на военна помощ за Украйна. Депутатът от ИТН Станислав Балабанов уточни, че на срещата е било обсъдено утрешното пътуване на българската делегация до Киев.

Апелът на Кирил Петков обаче обезценява хилядите дарителски жестове и усилията на доброволците, смятат от сдружението. Нещо повече – вменява на гражданите решения, които трябва да се вземат от политиците.

„Да се разчита на дарителите да компенсират пропуски и слаба политическа воля от страна на политиците за решаване на даден обществен проблем не е визионерско решение”, изтъква се в писмото. И се припомня, че властта е прилагала и в миналото практиката да прехвърля на частните дарители отговорността да поемат водеща роля в критични ситуации, да спасяват човешки животи, да закупуват медицинска апаратура – както при наводнението в село Бисер през 2012 г., ковид кризата и ежегодните институционални кампании. 

В заключение от сдружението настояват, че трябва да се прекратят опитите за „прехвърляне на отговорността за жизненоважни решения от политиците към частните дарители – било то фондации, социалноотговорни компании или отделните хора.” Както и че въпросът за предоставяе на военна помощ на Украйна следва да бъде политическо решение на управляващите.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата