Съществува възможност български изтребители МиГ-29 да бъдат ремонтирани в Полша, за да се удължи животът на самолетите. Това стана ясно от изявление на българския президент Румен Радев след среща с полския му колега Анджей Дуда, който е на работно посещение у нас. По отношение на помощта за Украйна Радев спомена, че ще се обърне към българското правителство да разгледа възможността да изпрати индивидуални средства за защита на цивилното население - бронежилетки, каски и др. оборудване, особено в районите с българско малцинство, намиращо се под заплаха. Както е известно, БСП саботира правителството да прати в Украйна дори каски. Досега България прати само хуманитарна помощ.
Радев използва повода, за да изяви за пореден път опасенията си за закърняването на отбранителните способности на българските въоръжени сили. Като контрапункт той посочи именно Полша, която полага нарастващи грижи за своята армия - преди дни президентът Дуда е подписал Закон за отбрана на отечеството, съгласно който разходите за отбрана на страната за тази година се фиксират на 2.2 процента от БВП, на поне 3 процента от 2023 г., като се обмисля дори да достигнат и 4 процента. Провежда се и модернизация на въоръжените сили, като наред с това, подчерта Радев, се поддържа и експлоатира и руско въоръжение – в Полша и Словакия МиГ-29, в Румъния МиГ-21.
В тази връзка, той посочи, че ресурсът на двигателите на нашите изтребители изтича до края на тази година. А ескадрила F-16, която да е в оперативна готовност за носене на бойно дежурство, можем да очакваме евентуално едва към 2030 г. "Ако ние не предприемем спешни, неотложни мерки в това отношение, рискуваме да загробим нашата 110-годишна бойна авиация, да се молим на комшиите да поемат нашите ангажименти, да загубим въздушен суверенитет, да абдикираме от нашите съюзнически задължения и да компрометираме и самия проект за придобиване на F-16, защото няма да има кой да лети на него и да го обслужва", предупреди българският държавен глава.
След това Радев благодари на президента Дуда за неговата готовност незабавно експертни екипи от двете страни да обсъдят възможността да се окаже съдействие на България за поддръжката на нашите МиГ-29 с възможностите на полската военна индустрия.
Българският президент засегна и темата за снабдяването с горива. Той заяви, че работи с колегите си от Румъния и Гърция за подобряване на тръбопроводите за гориво - от гръцките пристанища през България към Румъния. С президента Дуда е обсъдена възможността да бъде изградена такава система от тръбопроводи по цялото протежение на източния фланг на НАТО. Такъв подход двамата държавни глави ще предложат на предстоящата среща на върха на Алианса след два дни.
Президентът Дуда подчерта, че руското военно настъпление в Украйна е претърпяло неуспех, и изрази надежда, че извършените престъпления през войната ще бъдат наказани. Той също заяви, че при настоящите условия страните-членки на НАТО трябва да подобряват националните си отбранителни способности. И посочи, че полските въоръжени сили придобиват нова, модерна техника - самолети F-35, артилерийски системи, танкове "Абрамс".
Полският държавен глава изтъкна, че Европа трябва да се освободи от доминацията на Русия в доставките на нефт и газ. "Русия в момента показва какво означава енергиен терор и енергиен шантаж", обяви той.