Руската армия изпраща на бойното поле все нови и нови резерви, опитвайки се да спре придвижването на украинските войски на Южното и Бахмутското направления. Руското командване твърди, че Въоръжените сили на Украйна /ВСУ/ не са достигнали нито една от поставените цели, а в западните медии непрекъснато се появяват статии за разочарованието на бавните темпове на настъплението. В същото време руските военни кореспонденти всеки ден съобщават, че "противникът успя да се придвижи", "противникът зае част от стратегическите височини", "противникът имаше известен успех".
Какво всъщност се случва на бойното поле?
Южното направление
е най-дългата линия на руско-украинския фронт и се простира от Херсонска до Донецка области. Най-ожесточените боеве са в Запорожка област и част от Донецка област. Украинската армия има за цел да пробие силно укрепената отбрана на руската армия и да излезе до Азовско море по едно или няколко направления - при Мелитопол, Бердянск или Мариупол. В случай на успех сухопътният коридор към Крим ще бъде пресечен, а руската групировка на юг в Херсонска области и в Крим ще се окаже в сложно положение.
За настъплението дълго се готвеха и двете страни: Украйна събираше ударен юмрук и нанасяше отвличащи удари, а Русия се окопаваше, строеше мощни отбранителни съоръжения и минираше територията. Привържениците и на двете страни очакваха стремително развитие на събитията. Едните се надяваха на бърз пробив в руската отбрана и колони украинска бронетехника, движещи се към Азов. Другите разчитаха, че украинските части ще бъдат бързо разбити в хода на отбранителните действия, а след това Русия ще предприеме контранастъпление. Събитията обаче се развиват по друг сценарий.
ВСУ тръгнаха в атака с неголеми сили, залагайки на бавен пробив на първата, най-сложната линия на отбрана, както и на унищожаване на руската техника и боеприпаси в близкия тил.
Украинските войски постепенно подриват първите отбранителни линии по четири направления - при Василиевка на запад, Токмак и Полога в центъра, Старомлиновка на изток. На редица места те вече приближиха и втората линия на руската отбрана. Тази линия се смята за главна и именно там ще се развият най-драматичните сражения, тъй като в бой ще влязат основните сили, а всеки неуспех може да се превърне в тежко поражение.
Руското командване се опитва да не допусне излизането на ВСУ на втората линия на отбрана или поне да спечели време. Затова то започва да вкарва в бой крупни резерви. Британското разузнаване обърна внимание на това, че в Запорожка област вече се сражава 58-а общовойскова армия, базирана в Кавказ, а в района на Старомлиновка - части от 5-а армия и морската пехота от Приморския край.
Проблемът не е само в това, че в Украйна вече воюват части от цяла Русия. Прехвърлянето на резервни подразделения в зоната на боевете върви и на оперативно-тактическо ниво - тук са прехвърлени части от Херсонска област и подразделения, базирани досега на втората и третата линии на отбрана.
"В момента противникът се опитва да удържи южните райони с половината от своите сухопътни войски. И въпреки това среща огромни проблеми", написа украинският военен наблюдател Константин Машовец.
Russian forces in Ukraine have constructed layers of fortifications between the occupied cities of Polohy and Tokmak.
— Brady Africk (@bradyafr) 18 юни 2023 г.
This satellite imagery shows some of the defenses built along the 50 kilometers of highway connecting the two cities. pic.twitter.com/766DiQoZHp
Допълнителна заплаха създава и възможността на украински десант на левия бряг на Днепър с последващо откриване на втори фронт на юг. ВСУ вече заемат неголям плацдарм в района на Антоновския мост и въпреки огромните усилия, руснаците не успяват да ги отблъснат оттам.
Руските източници съобщават и за активизация на украинското разузнаване на различни участъци на бреговата линия на Днепър. "Активността на ВСУ нарасна в района на Каховското водохранилище по линията Мариянское-Златна Балка. През последните 3-4 месеца вървеше подготовка по форсиране на водните прегради, което може да говори за възможен удар от това направление с цел завземане на Запорожската АЕЦ от юг", пише прокремълският Телеграм канал "Рибар".
По сходен начин се развива
ситуацията и на Бахмутското направление
- град, имащ повече символично, отколкото стратегическо значение, макар че в случай на драматично развитие на събитията тази оценка може рязко да се измени. Руската армия и главният й таран - метежниците от частната военна компания "Вагнер" - го щурмуваха от миналата година и почти го превзеха с цената на огромни жертви.
С изтеглянето на вагнеровци от Бахмут руското командване изпита известен дефицит на кадри в този участък, а украинските войски иззеха инициативата. Сега те планомерно изтикват руските части от фланговете на Бахмут, с явното намерение да обкръжат града от север и от юг. И макар ситуацията засега да не изглежда драматична за Русия, ВСУ всеки ден се придвижват с 1-2 км. От юг украинските войски атакуват Клещеевка - важен опорен пункт, който ако бъде превзет, ще бъде застрашен пътя Бахмут-Горловка.
"На Бахмутското направление украинските щурмови подразделения заеха част от височините на север от Клещеевка. За останалата част се водят ожесточени боеве. Ако ВСУ успее да се закрепи, руските войски едва ли ще успеят да удържат разположеното в низите село. А и едва ли ще има смисъл да го правят", написа в петък друг Z-канал WarGonzo.
"На юг от Бахмут се водят ожесточени боеве, детайлите от които не можем да разкриваме, но съдейки по паниката във вражеските Телеграм канали, съвсем скоро ще има развитие", каза говорителят на Източната групировка на ВСУ Сергей Черевати.
Бахмут. Изменения на карте за последние 7 дней (зацикленное видео).
— qwest (@qwest__) 7 юли 2023 г.
(с) Шрайк pic.twitter.com/eKSPS84PA3
Боевете се водят и в самия град, както и на север от него, в района на Берховското водохранилище. "Въоръжените сили на Русия се опитаха да излязат на позициите на ВСУ в юго-западните покрайнини на Бахмут. Не много успешно. Край Берховска се водят ожесточени боеве, в които все пак малко по-успешни са украинските подразделения", признава WarGonzo.
Както и в Запорожието, руското командване прехвърля резерви в опит да спре украинския натиск към Бахмут, но засега не успява да стабилизира фронта.
NEW: #Ukrainian forces conducted counteroffensive operations on at least three sectors of the front on July 9.
— Institute for the Study of War (@TheStudyofWar) 10 юли 2023 г.
Latest campaign assessment for #Russia's invasion of #Ukraine: https://t.co/3aSJQTtZQ2 pic.twitter.com/xiM1YnKOkr
Доста мащабни боеве продължават да се водят и
в района на Авдеевка на север от Донецк и Мариинка на запад от него.
Двете страни съобщават за успешно отразяване на многочислени вражески атаки, а украинската страна - даже за неголямо придвижване в района на село Весьолое на север от Авдеевка /потвърдено и от видео и снимки с геолокация/.
Аквизирането на боевете на това направление обаче не изглежда като стратегическа операция, а повече прилича на стремеж да се ангажират силите на противника, за да не бъдат те прехвърлени на по-важния фронт в Запорожието.
Нещо подобно се случва и северо-запад в Луганска област, на Сватовското направление, където боевете вървят отдавна с променлив и незначителен успех за руските войски.
Още едно направление на руските атаки станаха селцата Нововодяное и Новоселовское, разположени на юго-запад и северо-запад от Сватово. Те трудно могат да бъдат намерени на картата, още по-трудно е да се определи стратегическото им значение. Въпреки това активизирането на руските войски на този участък се вписва в някаква военна логика - в сложна и неясна ситуация никой не трябва да бездейства.
-----------------
Прогрес
За изминалата седмица ВСУ се придвижиха с повече от 1 км на Мелитополското и Бердянското направление, съобщи днес украинският Генерален щаб. "Цялото придвижване на тези направления от началото на контраофанзивата е 8.6 км. За миналата седмица са освободени повече от 10 кв. км, а от началото на контраофанзивата на южното направление са освободени 169 кв. км, което е съпоставимо с площта на Одеса", добават оттам.
На Бахмутското направление ВСУ са освободили миналата седмица 4 кв.км, а от началото на контраофанзивата - 24 кв. км.
«Пришло время расплаты»
— Pulse of Ukraine (@PulseOfUkraine) 10 юли 2023 г.
ГУР интригует с самого утра 😎😎😎 pic.twitter.com/FVwMt4F0ue