Медия без
политическа реклама

Украйна изненада Русия на фронта

Според експертите в момента все още върви мащабно разузнаване с бой, а не мащабна контраофанзива

26 Юни 2023
Контраофанзивата на Украйна засега върви по-бавно от очакваното
Телеграм
Контраофанзивата на Украйна засега върви по-бавно от очакваното

Въоръжените сили на Украйна /ВСУ/ успяха да изненадат руските войски на фронта, предприемайки десант на левия бряг на Днепър, близо до взривения Антоновски мост край Херсон. Няколко украински отряди са успели не само да пресекат реката, но и да се закрепят в района на вилната зона. Те се придвижват там с катери и получават подкрепление от десния бряг, съобщават руските Z канали.

Руските Телеграм канали "Два Майора" и "Архангел спецназа" твърдят, че ВСУ вече три денонощия успяват да удържат плацдарма и има ожесточени сблъсъци. Според тях на левия бряг има украинска група от около 50 души, а системите за радиоелектронна борба пречат на коригирането на атаките срещу тях. Затова руските войски са били принудени да се изтеглят. Те зоват за изпращане на спешно подкрепление, за да не се влоши още повече ситуацията. "Призивите за подкрепление с авиация останаха без отговор", оплаква се "Два майора". Информацията бе потвърдена и от един от най-влиятелните Z канали "Рибар".

Според "Дневника на десантчика" украинските сили са успели да заемат позиции, които до разрушаването на Каховската ВЕЦ са били под контрола на Русия. Той също потвърждава информацията за редовно прехвърляне на украински сили през нощта и ругае "върхушката на въоръжените сили на Русия" за бездействието на този участък.

Позициите на ВСУ край Антоновския мост

Генералният щаб на Украйна не потвърждава тази информация, но тя вече се разпространява активно чрез украинските телеграм канали, които също пишат за боевете на левия бряг на Днепър. Той съобщава за минимално придвижване по всички фронтове. Забележителното е, че ВСУ успяха да освободят територия край Красногоровка в Донецка област, която е била окупирана от 2014 г.

Настъпателните действия на ВСУ на Запорожкото направление се активизираха в първата седмица на юни, при това в бой влязоха подразделения, които бяха подготвяни под ръководството на чуждестранните инструктури и въоръжени със западна техника: немски танкове Leopard 2, френски разузнавателно-огневи машини AMX-10RC, американски бойни машини за пехотата Bradley. С изявления за контраофанзивата излязоха както руският президент Владимир Путин, така и украинският президент Володимир Зеленски. Министерството на отбраната на Русия обяви за начало на операцията 4 юни, а аналитиците от Conflict Intelligence Team — на 8 юни (когато се появиха първите потвърждения за използването на западна тежка техника). При това мащабите на настъпателната операция засега изглеждат доста скромно. Както отбелязва полският военен аналитик Конрад Музика, командването на ВСУ е задействало само три от новите 12 бригади, при това те се използват на ниво ротни и батальонни тактически групи, т.е. в ограничен формат. Бригадата е от 3.5-4 000 души, батальонната тактическа група - 600–800 души, ротната тактическа група — 100–200 души, пише Insider.

Американские БМП Bradley в украинском камуфляже

Американски БМП Bradley в украински камуфлаж, Снимка: Defense of Ukraine / Twitter

Според оценката на полковника от ВСУ в оставка Роман Свитан, засега са задействани едва 10% от общата групировка за офанзива.

Освен това на бойното поле още не е изкарана значителна част от западната техника на ВСУ: например немските БМП Marder, американските БТР Stryker, британските танкове Challenger 2. Част от въоръженията още не са доставени, други все още се усвояват от украинските военни на полигони зад граница (танковете Leopard 1A5 и M1A1 Abrams).

По данни на украинската страна, за две седмици настъпление са освободени 8 населени пункта: Новодаровка, Левадное, Сторожевое, Макаровка, Благодатное, Лобковое, Нескучное и Пятихатки. Общото придвижване е до 9 км в дълбочината на отбраната, като са освободени 130 км² территория.

Според версията на министъра на отбраната на Русия Сергей Шойгу, от 4 юни ВСУ са предприели 263 атаки на позиции на руските войски, но "благодарение на самоотвержените и грамотни действия на подразделенията на Русия, всички те са отблъснати, противникът не достигна целите си".

Определиха се поне

 

три направления, където украинските войски настъпват

 

- към Василиевка /там са освободени Лобковое и Пятихатка/, от Орехов към Работино, на юг от Велика Новоселка към Старомлиновка. Украйна нарича тези направления Мелитополско, Бердянско и Мариуполско /по имената на крайните точки, където са насочени ударите).

Оперативная обстановка в зоне контрнаступления ВСУ

Оперативната обстановка в зоната на контранастъплението на ВСУ

Успехите на украинските сили са съсредоточени в т.нар. Времевски масив на юк от Велика Новоселка. Но засега успехите са тактически, до главната отбранителна линия ВСУ все още не са се добрали.

По думите на украинския военен експерт Александър Коваленко, на това направление руските войски вече са започнали да прехвърлят резерви от левия бряг на Днепър в триъгълника Василиевка-Токмак-Мелитолоп, очаквайки влошаване на положението. За това пише и британското военно разузнаване.

Украинският военен експерт Леонид Дмитриев отбелязва, че направлението на главния удар на ВСУ продължава да не е известно и руското командване е принудено да държи в постоянна бойна готовност значителни резерви, които да може да предислоцира при нужда.

Поне две направления очевидно носят спомагателен или отвличащ характер: придвижването по фланговете в Бахмут и активността на границата с Белгородска област.

 

 

Защо офанзивата се развива толкова бавно?

 

На първо място, защото липсво оперативна внезапност. След успешните операции край Харков и на десния бряг на Днепър през есента на 2022 г. повечето експерти бяха единодушни, че следващата цел на ВСУ ще стане Запорожка област. Именно там сега се развиват и основните бойни действия.

Вторият фактор е, че контранастъплението на ВСУ започна на подготвени и укрепени руски позиции. Изградените отбранителни линии по продължението на фронта, където сега се водят основните боеве, образуват най-мащабната система на защитни съоръжения от времето на Втората световна война. Факт е, че украинските войски все още не са стигнали даже до първата от минимум три създадени отбранителни линии.

Третият момент е, че украинците се опитват да проведат настъпателна операция, без да имат господство във въздуха, и по всичко изглежда, че имат недостиг на войскови средства за ПВО /за разлика от стратегическите ПВУ като ЗРК Patriot или С-300, това са установки с по-малък обсег за поразяване на целите, предназначени за работа на линията на фронта/. Авиацията също се използва много ограничено, с изключение на руските ударни вертолети.

Трябва да се има предвид и асиметрията в информационното пространство: украинските източници предоставят информация много оскъдно и с няколко дни закъснение, а руските официални лица и прокремълски военни кореспонденти заливат социалните мрежи с информация, която украсяват в своя полза. Това донякъде се компенсира от войната вътре в руските сили - собственикът на частната военна компания "Вагнер" Евгений Пригожин и бившият министър на отбраната на непризнатата ДНР Игор Гиркин редовно атакуват руското МО и Сергей Шойгу, разобличавайки голяма част от измислиците им.

Всички експерти са единодушни, че още е рано да се правят изводи за успеха или провала на контраофанзивата, но украинските сили явно са постигнали по-малко от очакваното, а руските войски се отбраняват много по-добре от есента на миналата година. Според военния експерт Леонид Дмитриев руската армия успешно използва дроновете-камикадзе и средствата за радиоелектронна борба и радиоелектронно разузнаване. В тези условия ВСУ залагат на дезорганизацията на логистичните връзки, удари по командните пунктове и комуникациите на противника. Така например бяха взривени склад за боеприпаси в Риково, Чонгарският мост в Крим, руските щабове в Бердянск и Мариупол.

 

ВСУ унищожава и голямо количество артилерия, тъй като има преимущество в точността и разстоянието при артилерийските дуели. И двете страни използват дистанционно миниране на фронта.

Украинските сили изобщо не използват авиацията на южното направление, а руската страна активно използва планиращи бомби и нанася удари с помощта на вертолети Ка-52. Това е и най-големият проблем за ВСУ на фронта, макар от 16 юни насам да са свалени 5 ударни вертолета Ка-52.

Това, което може да се твърди със сигурност, е, че инициативата е в ръцете на ВСУ, а руските войски са в дълбока отбрана, като дори не помилят за някакви контраудари на този участък от фронта. Появиха се съобщения за опит за изземване на инициативата на купянското направление в източна Харковска област, но той бе осуетен.

Руското министерство на отбраната и президентът Владимир Путин назоваха фантастични цифри за украинските загуби. МО в официалните си сводки съобщава например, че на 4 юни ВСУ са загубили 300 военнослужещи, 16 танка, 26 бронирани машини, а на 5 юни - 1600 военнослужещи, 28 танка, 136 бойни единици техника. На 13 юни Путин, на срещата си с военните кореспонденти, заяви, че ВСУ за времето на контранастъплението са загубили над 160 танка и 360 бронирани машини, или 25-30% от доставената западна техника. При това той спомена, че руската страна се е лишила от 54 танка, което няколко пъти повече от потвърденото от независими източници. След няколко дни, на Петербургския международен икономически форум, Путин вече говори за над 186 танка /които до края на речта станаха 218/ и над 418 машини, както и пет унищожени комплекса Patriot /при доставени два/. Интересното е, че въпреки тези направо невероятни загуби за 2 седмици операция, Путин смята, че Украйна е запазила своя настъпателен потенциал.

В действителността

 

е документиран само един сериозен неуспех на ВСУ

 

за времето на контраофанзивата - това е разгромът на колоната с Bradley и Leopard, движеща се към Работина на 8 юни. Почти всички кадри с унищожена техника на ВСУ са оттам. Имаше и неуспешна атака с лека бронирана техника към Новодонецкое, последиците от което руснаците активно демонстрират. Няма как Русия да е унищожила около 200 танка и 400 машини и да няма снимки от това на бойното поле. Американският министър на отбраната Лойд Остин отбеляза, че руснаците просто показват едни и същи кадри на унищожени танкове и машини от различни ъгли.

Разгромленная украинская колонна с танком Leopard и БМП Bradley

Разгромената украинска колона с танкове Leopard и БМП Bradley,  Снимка: МО на Русия

 

Ако се съди по снимковия и видео материал, от 1 по 19 юни общите загуби в техника на Русия са 65 единици, а на ВСУ — 105 единици. При това значителна част от украинската техника (43 единици) е изоставена от екипажите, а не е унищожена или дори пленена. Което означава, че при благоприятни обстоятелства може да бъде евакуирана и върната в строй. От доставената от НАТО техника има визуално потвърждение на загубата на 49 от 575 доставени танка, 27 от 500 бойни машини за пехотата, 79 от 1180 бронетранспортьора, 67 от 905 минно-защитени бронирани автомобила. Западните държави вече обявиха за нови доставки на техника, които ще компенсират тези загуби. Важен детайл е, че западната техника играе ключова роля за спасяването на екипажите - дори при пълно унищожение в повечето случаи те оцеляват.

Експертите очакват ВСУ да продължи с главния си удар по едно от трите направления в Запорожка област. Но може да се стигне и до изненади. Според Александър Коваленко главните сили могат да атакуват в "съвършенно неочаквана локация". Роман Свитан смята, че главният удар ще е през юли и споменава Херсонското направление, т.е. операция по форсирането на Днепър. За това говореше и руският президент Владимир Путин, който казва, че разрушаванате на язовира Нова Каховка е провалило плановете на ВСУ за настъпление в този участък.

Не е изключено обаче пресушаването на Каховското водохранилище всъщност да отвори нови перспективи за настъпление в участъка от Нова Каховка до сегашната сухопътна линия на фронта - по изсъхналото дъно. Въпреки че това ще е сложно начинание, тъй като все пак ще трябва да се прекосява Днепър, новата местност може да е лошо проходима за тежка техника, а и няма естествени укрития.

Успехът на украинското контранастъпление ще зависи до голяма степен от това

 

доколко подготвени са руските войски.

 

"Сега руските войски водят бой от подготвени позиции, като тяхната инфраструктура и контрол не са нарушени съществено. Но ако те бъдат принудени да променят позициите си, заради лоша подготовка и дисциплина, отбраната им може лесно да се срине. За да се стигне до там, украинците трябва да положат значителни усилия и да накарат руснаците да се движат", смята експертът от британския Кралски обединен институт за отбранителни изследвания Джек Уолтинг.

Крайната цел на цялата контраофанзива поне не е тайна - да се разсече на две руската групировка в Украйна, да се излезе на Азовско море и да се изолира Крим. Засега ВСУ са далеч от нейното постигане.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата