Сенатът, горната камара на парламента на Полша, прие резолюция, с която обяви Русия за "терористичен режим" и призова международната общност да подкрепи разследването на военните престъпления, извършени в Украйна. Това съобщи полската държавна информационна агенция ПАП, цитирана от БГНЕС. Резолюцията е приета единодушно,
Според полските сенатори на 24 февруари Русия "започна брутална война срещу Украйна", чиято цел е да „заличи суверенна държава от картата и да унищожи украинския народ".
По-нататък в резолюцията се посочва: "Героичната защита на независимостта, предприета от гражданите на Украйна, спечели възхищението на целия свободен свят. Днес Украйна е най-важното място, което защитава демокрацията и свободата. Руските нашественици тероризират жителите на украинските градове, като бомбардират граждански цели: детски градини, училища, театри и жилищни квартали."
Полските сенатори заявиха още: "Хората в Европа вярваха, че никога повече няма да бъдат заплашвани с геноцид и военни престъпления. И въпреки това Владимир Путин и неговият апарат за насилие се върнаха към жестоките практики на сталинския и нацисткия режими. И ето защо Русия трябва да бъде победена и лишена от потенциала да заплашва своите съседи".
Накрая в резолюцията се осъжда руската агресия и се призовават "всички страни, които подкрепят мира, демокрацията и правата на човека, да обявят Русия за терористичен режим", както и да подкрепят Международния наказателен съд в неговите разследвания срещу онези, които са отговорни за военни престъпления.
Единственият начин да се помогне за сключването на мирно споразумение между Русия и Украйна е да се помогне на Киев да се защитава във военно отношение, каза снощи в Сената на италианския парламент новият италиански премиер Джорджа Мелони, предаде "Ройтерс", цитирана от БТА.
"Мирът може да бъде постигнат, като се подкрепя Украйна. Това е единствената възможност, с която разполагаме, двете страни да седнат да преговарят", заяви Мелони в Сената.
Новият италиански премиер многократно обеща да подкрепя Киев, докато позицията на коалиционните ѝ партньори Силвио Берлускони и Матео Салвини по въпроса е доста по-обтекаема с оглед на връзките им в миналото с руския президент Владимир Путин. Мелони заяви, че макар и оръжието, което Италия доставя на Украйна да не е от решаващо значение за изхода на войната, то все пак е от жизнена важност за Рим за това да се покаже като надежден международен партньор.