Медия без
политическа реклама

„Турски поток“ връзва ръцете на Турция и Сърбия за санкции срещу Русия

Двете страни кандидатки за ЕС отказват да се присъединят към общата европейска позиция против войната на Путин

02 Март 2022
Символичният кран на "Турски поток", който връзва ръце. Отдясно наляво: Александър Вучич (Сърбия), Реджеп Ердоган (Турция), Владимир Путин (Русия) и Бойко Борисов (България). Церемония по откриването на газопровода на 8 януари 2020 г.
Нова тв
Символичният кран на "Турски поток", който връзва ръце. Отдясно наляво: Александър Вучич (Сърбия), Реджеп Ердоган (Турция), Владимир Путин (Русия) и Бойко Борисов (България). Церемония по откриването на газопровода на 8 януари 2020 г.

Турция и Сърбия отказват да се присъединят към европейските санкции срещу Русия, въпреки че са страни кандидатки за членство, които са започнали преговори за присъединяване към ЕС. Една от добре видимите причини е газопроводът "Турски поток", на който разчитат за енергийната си стабилност. Той минава и през българска териитория, но България, която подкрепя санкциите, не получава от него никакъв природен газ, а само транзитни такси.

Турският министър на външните работи Мевлют Чавушоглу, цитиран от частната телевизия НТВ и БТА, даде да се разбере, че страната му не планира да се присъедини към санкциите срещу Русия. Той посочи, че Турция е разгледала "една по една" санкциите, насочени срещу Русия, и е преценила какво въздействие биха оказали те върху икономиката и енергийната й сигурност.

"Ние принципно не сме участвали в подобни санкции в общ план. Не сме склонни да се присъединим и към тези санкции", каза министърът в предаване по телевизия "Хабертюрк". Според Чавушоглу санкциите спрямо Москва ще се отразят не само на руската икономика, но и на ЕС, държавите от ЕС и други страни.

Друга отцепничка от общата европейска политика е Сърбия и това направи впечатление в Европейския парламент, който във вчерашната си резолюция срещу агресията на Русия в Украйна специално призова Белград да се присъедини към общите санкции. Отделно евродепутатите Владимир Билчик, който е докладчик на ЕП за Сърбия, и Таня Файон, която е ръководителка на делегацията на ЕП за отношения със Сърбия, заявиха, че биха желали да видят "важен знак, че Сърбия подкрепя принципите и ценностите на ЕС и е посветена на общата работа с европейските партньори към мир". Очакваме Сърбия напълно да се съгласува с общата външна политика и политиката на сигурността на ЕС, включително и санкциите, приети против режима в Русия, казаха Билчик и Файон. Според тях международната ситуация драматично се е променила от миналата седмица и няма пространство за отстъпки пред агресора.

Правителството на Сърбия прие в неделя заключение на Съвета за национална сигурност за кризата в Украйна. В него се посочва, че Русия и Украйна винаги са били приятелски страни за Сърбия и че Сърбия винаги е давала пълна и принципна подкрепа за уважаването на принципа за териториалния интегритет на Украйна. Що се отнася до санкциите, правителството в Белград ще се ръководи изключително от принципа за защита на собствените си жизнени икономически и политически интереси. Посочва се, че макар Сърбия да подкрепя териториалния интегритет на Украйна, отказва да се присъедини към санкциите на ЕС против Русия. Белград и досега не е осъдил недвусмислено руската агресия и заедно с Босна и Херцеговина са двете страни от Западните Балкани, които не се придържат към позицията на ЕС. 

Във вчерашната си резолюция Европейският парламент предупреди Сърбия, че несъгласуването с външната политика на ЕС вреди на процеса на присъединяването ѝ към Европейския съюз.

Последвайте ни и в google news бутон