Медия без
политическа реклама

Украйна получи куп обещания за военни доставки

Съединените щати все пак се решиха да отпуснат очакваната помощ за Киев

18 Апр. 2024Обновена
Германският канцлер Олаф Шолц (в средата) и нидерландският премиер в оставка Марк Рюте (вдясно) бяха основни двигатели на снощната дискусия за усилване на противовъздушната отбрана на Украйна.
ЕПА/БГНЕС
Германският канцлер Олаф Шолц (в средата) и нидерландският премиер в оставка Марк Рюте (вдясно) бяха основни двигатели на снощната дискусия за усилване на противовъздушната отбрана на Украйна.

Лидерите на ЕС съгласуваха късно снощи заключенията на Европейския съвет относно Украйна, в които няма нови идеи за ефективен отпор срещу Русия. Те подчертават, че ЕС трябва "спешно да осигури противовъздушна отбрана на Украйна и да ускори и засили предоставянето на цялата необходима военна помощ, включително артилерия и ракети".

Още преди срещата в Брюксел няколко лидери като германският канцлер Олаф Шолц и холандският министър-председател Марк Рюте заявиха, че не очакват конкретни нови ангажименти. Въпреки това те изразиха надежда, че обсъждането ще доведе до подновяване на чувството за неотложност за увеличаване на военната подкрепа за Украйна.

Украинският президент Володимир Зеленски се обърна към лидерите на ЕС снощи и ясно посочи разликите, които вижда между отговора на нападението на Иран срещу Израел и помощта, оказана на собствената му разкъсвана от война страна.

След като изтъкна щетите, нанесени от руското нападение над Чернигов, Зеленски заяви: "Тук, в Украйна, в нашата част на Европа, за съжаление нямаме нивото на защита, което всички видяхме в Близкия изток преди няколко дни. Когато благодарение на обединената сила на съюзниците те успяха да свалят почти всички ракети и дронове, които атакуваха Израел".

Той добави, че "нашето украинско небе и небето на нашите съседи заслужават същата сигурност".

Украинският лидер заяви, че решението на Германия да изпрати допълнителна система за противовъздушна отбрана "Patriot" "наистина ще помогне" и благодари на "Олаф [Шолц], за вашата ефективност". Но той също така изброи и цялата военна помощ, от която се нуждае: "Оръжия за нашите войници. Снаряди за артилерията. Превозни средства. Дронове. Всичко, което помага за удържането на фронтовата линия."

"За съжаление, все още не сме видели [милион] артилерийски снаряди от Европейския съюз, за които се говореше толкова много."

Зеленски също така припомни на лидерите на ЕС за евентуалното присъединяване на страната му към блока, като заяви: "В момента се подготвяме за присъединяване към ЕС: "Трябва Европейският съюз да изпълни това, което е обещал, а нашият народ трябва да види как Украйна се приближава към пълноправно членство. Юни е подходящият момент за действително започване на преговори с Украйна за членство."

 

РАЗДВИЖВАНЕ В КОНГРЕСА НА САЩ

Президентът на САЩ Джо Байдън изрази готовността си "незабавно да подпише" законопроектите за допълнително финансиране на Украйна, Израел и Тайван, внесени от председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън, ако бъдат одобрени от Конгреса. По думите му така ще "изпрати послание на света: ние подкрепяме нашите приятели и няма да позволим на Иран или Русия да успеят"

"Израел е изправен пред безпрецедентни атаки от страна на Иран, а Украйна е изправена пред продължителни бомбардировки от страна на Русия, които се засилиха драстично през последния месец. Камарата на представителите трябва да приеме този пакет до края на седмицата, а Сенатът бързо да я последва", добави той.

Законопроект на Джонсън за Украйна предвижда следното:

1. Отпуска 60,75 милиарда долара. От тях 23 млрд. долара трябва да се използват за попълване на американските арсенали, а 11,3 млрд. долара - за "текущи военни операции на САЩ в региона".

13,8 милиарда ще отидат за закупуване на най-новите оръжейни системи за американската армия и съюзниците. Както уточни днес Байдън, на Украйна ще бъдат предоставени оръжия от складовете на Пентагона, а със сумите, отпуснати от Конгреса, ще бъдат произведени нови оръжия. 

Сред оръжията, които ще бъдат прехвърлени на Украйна, са ракетите АТАСМS. Твърди се, че Байдън е длъжен да достави на Киев модификации на тези ракети с увеличен обсег (до 300 км).

2. 7,8 млрд. евро икономическа помощ директно за Украйна, но тя се предоставя на кредит. Байдън ще разполага с 60 дни след приемането на закона, за да сключи споразумение с украинското правителство за връщането на средствата. Те ще бъдат на разположение на Украйна до 30 септември 2025 г.

Президентът на САЩ има право да отпише до 50% от дълга на Украйна не по-рано от 15 ноември 2024 г. (т.е. след изборите, въпреки че Байдън така или иначе ще ръководи страната до встъпването в длъжност през януари). А целият дълг - след 1 януари 2026 г. 

Отделно се отбелязва, че средствата, отпуснати в подкрепа на украинския бюджет, не могат да се използват за изплащане на пенсии на украинците.

3. Законопроектът изисква Държавният департамент и Пентагонът да представят стратегия на САЩ за подкрепа на Украйна в срок от 45 дни след приемането му. Очевидно това е "стратегията за Украйна", която републиканците искат от Байдън.

"Историята ни съди за това, което правим. Това е критичен момент, критичен момент на световната сцена. Бих могъл да взема егоистично решение и да направя нещата по различен начин, но правя това, което смятам за правилно. Смятам, че подпомагането на Украйна с оръжия е от решаващо значение точно сега. Вярвам в това", заяви Майк Джонсън.

Той заяви, че "по-скоро би изпратил снаряди на Украйна, отколкото американски момчета". И каза, че синът му е на път да постъпи във Военноморската академия тази есен, така че е особено загрижен за ситуацията. Тъй като той вярва във възможността за руско нападение срещу НАТО.

"Вярвам на разузнавателните данни и на брифингите, които получаваме, че според мен Си, Владимир Путин и Иран са ос на злото. Смятам, че те координират действията си. Мисля, че Владимир Путин ще продължи да настъпва към Европа, ако му бъде позволено. Мисля, че той може да отиде на Балканите. Мисля, че може да се сблъска с Полша или с някой от нашите съюзници в НАТО", каза председателят на Камарата на представителите.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата