Медия без
политическа реклама

ПравогоМор

КонстаНтираме неиНдентифицирани лица и хора

27 Март 2020
Шарж: Алла и Чавдар Георгиеви

Знам, че не ви е до това, но като е блокада и карантина, не е речено, че може хептен през просото да я караме в правогоМора. (Право + Гомор + мор, по подобие на правоговор.)

Така. 

Генерал Годжи вероятно достигна пика на рейтинга си, покори българската жена - с елегантна униформа и строги маниери, върши си работата човекът, обаче използва непрекъснато една дума, която я няма в речниците - иНдентифицирам. Непрекъснато индентифицира някакви неща антипандемичния щаб и едва ли някой може да го спре, но все пак обръщаме внимание. 

Подобна дума се търкаля и в речника на Квадратния министър Маринов: той пък час почас констаНтира някакви нарушения на карантината, от което гражданите трябва да се засрамят! 

Ако бях по-остроумен, щях да поразсъждавам за връзката между индентификацията и Интендантството, за акостирането на константи край Константинопол и други от сорта, но аз нямам претенции да съм толкова убийствено умен и дори бих се определил като един Цветан Цветанов на българската сатира - винаги сериозен, винаги човечен, винаги на страната на Доброто и с поглед към звездите от мансардата на последния етаж. 

Има обаче едно нещо, по което се различаваме с г-н Цветанов, с когото сме в опозиция - той винаги произнася думите пубертет и перспектива по научния начин - пуберИтет и перЕспектива.

И дори искам да се упрекна за още една селска особеност на речта ми - така и не мога да си изкривя езика да кажа нАука и нАучни разработки - като Бойко Борисов, когато съобщава последните новости за короната. 

Искам обаче да помогна с няколко прости съвета за поведение пред публика. 

Когато казвате нещо на френски, винаги слагайте едно "льо" отпред - така е по-френско. 

Няма да кажете "ноблес оближ", ами "льо ноблес оближ". Ако пропуснете льо в началото, винаги може да добавите едно "боку" накрая - мерси боку, тука всички сме парлевуфрансе боку; и разбира се - имам дежавю боку (когато ви се струва, че прекалено често виждате определен човек).

Друг начин да секретираме интелигентна реч е да подпъхваме скрити тавтологии, това пак е риторичен похват на Цецерон. 

Няма да казвате просто "хора", а ще разширите обхвата като кажете "лица и хора". Няма да казвате "прави се едикакво си", а ще кажете - "извършват се действия и се правят постъпки; предприемат се мерки". 

Разбира се - ако всичко това ви е сложно, просто можете да цитирате дядо си (народна поговорка), Библията (народна поговорка) или тежката артилерия - "Братя Карамазови" (пак с поговорка). 

Между другото, номерът с поговорките, пробутвани като цитати от класически произведения, страшно върви на "Дон Кихот". 

Първо, в устата на Санчо Сервантес действително е наблъскал огромно количество пословици и поговорки - а те поговорките звучат по сходен начин. Освен това "цитатите" от "Дон Кихот", които се търкалят из интернет, повечето ги няма в книгата, пък вие ако прибавите още някой, Сервантес няма да ви набие, защото е еднорък. 

Същата работа са и "цитатите" от Маркес в интернет - боза и вълшебства с хрян, ама хората цитират и ахкат. 

Ама и от Маркес не се притеснявайте - той пък неколкократно "умря" в интернет, последния път - наистина. 

Снимка на Иво Балев.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон