Медия без
политическа реклама

Фалшиви реклами на лекарства с известни лица подлъгват милиони

В клип, изфабрикуван от изкуствен интелект, доц. Ангел Кунчев хвали мазило за болни стави

Едно от изфабрикуваните видеа, в които доц. Кунчев уж хвали крем, който за три дни спира болките в ставите. Фалшивите реклами в интернет са напаст, срещу която българската държава не може да намери лек.
Едно от изфабрикуваните видеа, в които доц. Кунчев уж хвали крем, който за три дни спира болките в ставите. Фалшивите реклами в интернет са напаст, срещу която българската държава не може да намери лек.

Фалшиви клипчета, генерирани с изкуствен интелект (ИИ), използват образа на доц. д-р Ангел Кунчев за реклама на крем против болки в ставите. За това сигнализират от „Ние, потребителите“, които са докладвали рекламата с искане за свалянето й.

Въпросната серия реклами, която нахално използва популярния епидемиолог (той е главен здравен инспектор на републиката) е само една от многото, които заливат социалните мрежи с лъжливи обещания за вечна младост, чудодейно изцеление от болести, магическо отслабване и прочее. 

Едно от изфабрикуваните с ИИ видеа е уж истинско тв интервю, в което доц. Кунчев хвали мазило, премахващо болката в ставите за три дни, и твърди, че вече имало над 100 000 излекувани.

„Ние, потребителите“ обясняват, че само тази реклама, публикувана на 7 януари, за броени дни е събрала над 342 000 гледания във Facebook. Страницата, която го разпространява – “Updates Realm”, е регистрирана в категория „имоти“, има само 10 последователи и нито една публикация. Въпросното видео е качено като лента, т.е не остава в архива на сайта и не може да бъде намерено с ключови думи. 

Още много подобни материали в интернет злоупотребяват с лицата на известни хора - певци, актьори, лекари, тв водещи и т.н., без да са искали разрешение  от тях, за да рекламират "вълшебни" лекарства, "чудодейни" козметични препарати и всякакви "магични" уреди.

Лекуването на ставни болежки за три дни все още не е по силите на медицината, посочват от „Ние, потребителите“ и призовават гражданите да не се доверяват на бомбастични реклами и да се допитват до лекари. 

Често видеата, произведени чрез ИИ, имат дефекти, които издават, че са фалшиви, монтажи. Например има разминаване при движението на устните на говорещия и звука, неправилно поставени ударения, груби граматични грешки в субтитрите и др.

Наскоро и друг популярен медик - д-р Мирослав Ненков, обяви в тв ефир, че е постоянна жертва на киберизмамници, които се опитват да продават медицински препарати, като ползват лицето и името му. Д-р Ненков декларира, че не рекламира нинакви лекарства. 

Доц. Кунчев също вече многократно използва свои участия в медии, за да обясни, че не рекламира, не произвежда и не продава никакви медикаменти - нито за ставни болки, нито за полова немощ, нито за други проблеми. 

Всъщност фалшиви реклами уж от името на главния здравен инспектор за "вълшебното" ставно мазило се въртят най-малко от година. През февруари 2024 г. заради новата вълна от подобни измамни клипчета и повишеното медийно внимание към проблема от прокуратурата обявиха, че започват разследвания. Няма данни държавното обвинение да е открило измамници и да е пратило поне един казус в съда.  

 

Последвайте ни и в google news бутон