Медия без
политическа реклама

В ГЕРБ се появи опозиция на новия кандидат за НЗОК

Въпроси за миналото на кандидата изместиха вниманието от идеите му за здравната система

24 Юли 2023Обновена
Станимир Михайлов беше атакуван от ГЕРБ и "Възраждане" с въпроси за имотни сделки и фирмени декларации.
БГНЕС
Станимир Михайлов беше атакуван от ГЕРБ и "Възраждане" с въпроси за имотни сделки и фирмени декларации.

Управленската криза в здравната каса навлиза в поредната си седмица по станал вече традиционен за нея начин - с (не)очаквана интрига. След като ПП-ДБ провали предния кандидат, който беше на ГЕРБ, сега депутати на ГЕРБ дадоха сигнал, че може и да не подкрепят кандидата на другата коалиция. И за двамата кандидати се намериха достатъчно проблеми в миналото, поради което днес отново, наред със здравните въпроси, на изслушването на уж сигурния претендент се говореше за сделки, фирми, пране на пари и пр.

Здравната комисия изслуша единствения кандидат за управител на институцията - издигнатият от ПП-ДБ бивш банкер Станимир Михайлов. Тази коалиция получи правото да определи управителя, след като кандидатът на ГЕРБ се провали в предишната изборна процедура. След това двете коалиции спазариха ключовите постове, чието попълване е належащо. В този пазарлък ПП-ДБ изненадващо се оказа водеща за НЗОК, след като обеща подкрепа за кандидатите на ГЕРБ за БНБ и Сметната палата (поне така разкри в тв интервю депутатът Даниел Лорер). Паралелно с това се очакват законови промени, с които подуправителят на касата също да се определя от депутатите, а не от управителя, както е сега. Това ще позволи ГЕРБ да имат също участие в ръководството, като посочат подуправителя.

Станимир Михайлов в момента е председател на Съвета на директорите на УМБАЛ "Лозенец", но в кариерата му повече се набива на очи банкерският му опит. По времето на Румен Сербезов в "Токуда" е бил прокурист, икономически директор и изпълнителен директор на банката. След това е работил и при Петя Славова в "Инвестбанк". В последните дни от обявяването на номинацията му в някои сайтове бяха публикувани серия от публикации срещу него. Днес на заседанието проф. Костадин Ангелов - шеф на здравната комисия, обяви, че изнесените твърдения отговарят на истината, което е било установено при проверка преди изслушването. В почивката пък даде интервю на "Фокус", в което обяви, че лично той е притеснен да му се довери. В същия дух се изказа и още един депутат на ГЕРБ - Валери Лачовски, а сред задаващите въпроси по медийните публикации бяха и депутати на "Възраждане".

Запитан няма ли договорка на двете коалиции да подкрепят кандидатурите си за ключовите постове, Ангелов каза в кулоарите: "Аз лично не съм се разбирал с никого. За мен е важно да проведем една открита процедура, за да покажем на хората за какви хора евентуално ще гласуват в пленарна зала". В залата на заседанието обаче не повдигна повече темата. Така остана открит въпросът дали вървим към провал на поредната изборна процедура.

 

ОБВИНЕНИЯТА

Днес връзката с Румен Сербезов, който има минало в "Мултигруп" и ДС, беше само един от неудобните въпроси, с които депутатите засипаха новия кандидат. Те се базират на поредица от публикации от последните 2-3 дни срещу кандидата. Едната твърди, че е сключил имотна сделка на ниска цена с цел спестяване на данъци и е подал документ с невярно съдържание, в което липсва ипотекирането на имота. Другата е за неподадена декларация за действителни собственици на фирма, в която Михайлов е акционер и изпълнителен директор, а третата - че лобирал за фирми по царско време.

В почивката на заседанието председателят на комисията проф. Костадин Ангелов (ГЕРБ) обяви в интервю за "Фокус", че са били "изключително притеснени" от изнесеното в медиите. И на заседанието, и пред "Фокус" той потвърди, че проверка е установила истинност на публикуваните документи. "Много трудно можем да вярваме на г-н Михайлов, ако той не даде адекватни отговори защо го е направил", коментира депутатът. И каза, че лично той е притеснен да му повярва и да му се довери. Това обаче беше преди депутатите да чуят обясненията на кандидата. На заседанието пък депутатът от ГЕРБ Валери Лачовски директно каза, че извадените истории показват "тенденция за заобикаляне на законите".

 

ОБЯСНЕНИЯТА

Михайлов отхвърли обвиненията и предупреди, че ще търси съдебна отговорност за тенденциозно изнесените твърдения. За ДС каза, че никога не е имал нищо общо и не знае кой лансира тези тези (проверката не установи принадлежност към ДС). За имотната сделка обясни, че тя е реална, между познати и няма никаква зла умисъл или някаква щета, като каза, че "очевидно нотариусът е допуснал грешка при изваждането на справка за тежести". За лобирането също отхвърли обвиненията. Липсващата декларация отдаде на пропуск на юрисконсулт, като уточни, че той като изпълнителен директор е подал уведомление за крайните собственици на фирмата до ДАНС. "Всичко е публично. Хора сме, работим, грешим. Ваша е преценката дали заслужавам тази позиция. Нямам от какво да се притеснявам", каза кандидатът.

 

ПРИОРИТЕТИ

При представянето си Михайлов обяви, че ще работи за по-справедливо разпределение на средствата за здравната система, интегриране и надграждане на информационните системи на касата, превенция на източването на средства, по-малко бюрокрация за пациента и др. На част от въпросите той отговаряше, че решенията не влизат в правомощията му, с което си издейства предупреждение от депутат да бъде по-отговорен към поста, защото той предполага и изразяване на позиции и защитаване на мерки.

Сред по-конкретните отговори се очертаха следните идеи:

- да се интегрират системата на НЗОК и националната здравно-информационна система, за да се засекат записите в тях и да се установят разминаванията;

- електронизация на кандидатстването за лечение в чужбина до края на годината, за която беше уточнено, че вече се подготвя в НЗОК, което заедно с ускоряване на работата на експертните комисии би следвало да облекчи пациента;

- въвеждане на обратна незабавна информация с есемес при запис в електронното досие на всеки пациент, така че той да бъде въвлечен в контрола на средствата, които се изразходват за него;

- въвеждане на механизми за договаряне на най-ниска цена, или пряко договаряне на НЗОК за медицински изделия;

- верификация на лекарствата при тяхното изписване.

Запитан дали трябва да се въведе изискване и частните болници да провеждат обществени поръчки, Михайлов подкрепи идеята с аргумента, че след като става дума за публичен ресурс, трябва да се положат усилия разходите да бъдат намалени.

 

КАКВО ПРЕДСТОИ

Днес комисията не гласува по номинацията, а проведе само изслушване. Депутатите трябва да имат 72 часа, за да се запознаят с документите от него. Така най-рано кандидатурата ще влезе в пленарна зала в петък.

 

БЮДЖЕТ

Бюджетната комисия одобри на второ четене законопроекта за бюджета на НЗОК. В него са заложени 7 млрд. лв., или с 910,9 млн. лв. повече от сумата за 2022 г. Не бяха приети предложенията на БСП за лекарства за домашно лечение на деца до 14 г. по лекарско предписание да се заложат още 120 млн. лв., както и за още 5 млн. лева за помощни средства, приспособления и медицински изделия за хората с увреждания, извън обхвата на задължителното здравно осигуряване. За сметка на това комисията одобри идеята на ИТН да се дадат още 6,6 млн. лв. за диагностика и оценка на невроразвитийните разстройства, които досега не са били заплащани от НЗОК, както и на ПП-ДБ - за допълнителни 4 млн. лв. за медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели за домашно лечение.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата