"Всичко е законно." Така коментира д-р Здравко Дамянов, който се прочу вчера с прегледа за близо 1500 лева на 9-годишно момиче от Литва в курорта "Златни пясъци". Срещу сумата детето е било прегледано два пъти, ухото е почистено от ушна кал и са му предписани лекарства.
Д-р Дамянов обясни пред bTV, че за него е важно здравето на пациентите, а финансовата политика се определя от друг. Не стана ясно кой може да е този друг, след като фактурата е издадена от амбулатория за индивидуална практика за първична медицинска помощ и доктор Дамянов е едноличен собственик на капитала и управител.
Попитан къде е ценоразписът на направените услуги, той заяви, че зад гърба му в кабинета и всичко е регламентирано. "Всичко е законно, а продуктът "здраве" е безценен", заключи лекарят.
Родителите довели детето с болки в гърлото, които се разпространявали към ушите и носа, обясни лекарят. След предписана терапия момичето отива вкъщи и след 5 дни идва на контролен преглед. След първото посещение на медицинския център на семейството от Литва не са поискани пари. Казват им, че ще платят при контролния преглед.
Д-р Дамянов заяви, че на българи пари не взема, а на въпрос защо дели пациентите си, той отговори: "Не деля никого, просто българи не идват при мен на "Златни пясъци", затова не им взимам пари."
Случаят предизвика остра реакция на обществото и сигнали за други случаи на скъпо лечение по Черноморието в разгара на лятото.
На 29 юли тази година мъж от Кувейт търси помощ в медицински център във Варна, за което плаща 18 хил. лв. БТВ показа документи, от които е видно, че консултация със специалист струва 1000 лв., по толкова са и изследванията, а вливането на системи е 3520 лв. Пациент от Германия е платил почти 4000 лв. на същия медицински център.
В отговор на въпроси на "Сега" от министерство на здравеопазването вчера отговориха, че РЗИ-Варна ще провери случая в "Златни пясъци". От ведомството припомниха, че цените трябва да са публични, а финансовите документи за заплащането на услугите - ясни. "В Закона за лечебните заведения, чл. 98 е посочено, че "лечебните заведения са длъжни да поставят на общодостъпни места в сградата си информация относно вида и цената на всички предоставяни медицински и други услуги и за начина на заплащането им. Информацията се публикува и на интернет страницата на лечебните заведения или се оповестява по друг обичаен начин, както и на интернет страницата на Министерството на здравеопазването. Отново в ЗЛЗ е посочено, че "лечебните заведения са длъжни да издават на пациентите финансов документ за всички заплатени от тях суми във връзка с обслужването им“, съобщават от МЗ.
Според Закона за здравето обаче лечебните заведения, които обслужват граждани на държави членки на Европейския съюз, не могат да определят цени на здравните услуги, различни от тези за българските граждани. Такива ограничения не са предвидени за гражданите на трети страни, каквато е Кувейт.
Сигналите за нарушения се подават към Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ (ИАМН) и Регионалната здравна инспекция.