Броят на потвърдените случаи на коронавирус в световен мащаб днес надхвърли половин милион, съобщи тази вечер „Гардиън”. Заразените са 510 108, смъртните случаи са 22 993.
Испания се оплака, че комплектите за бързо тестване на коронавирус, които са били закупени преди време от Китай, са неточни, писа в. "Ел паис", като цитира представители на няколко микробиологични лаборатории. Около 340 000 тестове, произведените от компанията Bioeasy от град Шънджън, осигуряват едва 30% точност при откриване на коронавирусни инфекции, макар че трябва да работят с 80% точност. "Те не откриват позитивните за коронавирус случаи, както се очакваше. 30% достоверност няма смисъл да се използват тези тестове", твърди източник на изданието.
Вчера испанският министър на здравеопазването Салвадор Иля обяви, че Мадрид е подписала допълнителна сделка с Пекин на стойност 432 млн. евро за закупуване на медицинско оборудване.
Испания удължи с още 15 дни извънредното положение заради коронавируса и то ще продължи до 12 април. Предложението, внесено от правителството, бе одобрено от парламента, в който от 350 депутати физически присъстваха под 50. Останалите гласуваха дистанционно. В Испания, която е втората най-засегната от заразата европейска държава след Италия, е въведена пълна карантина. Общият брой на заразените с COVID-19 в Испания е 56 188, а жертвите вече са над 4000.
- Европейският парламент обсъди днес на извънредно заседание в Брюксел мерките, предложени от Европейската комисия за борба с разпространението на епидемията от Ковид-19. Председателят на ЕП Давид Сасоли посочи, че демокрацията не може да спре дори в днешните времена. Единственото, което можем да направим, е да осигурим работата на институцията, добави той. Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че Европа е изправена пред трагедия, невъобразима само допреди няколко седмици. Всеки има какво да направи в битката за живота - ако има нещо по-заразно от болестта, това са любовта и състраданието, добави тя. Малки жестове на съпричастие помагат надеждата да си проправи път в Европа, добави Фон дер Лайен. Тя порица държавите от ЕС, които в началото на епидемията са проявили егоизъм. По нейните думи въведените несъгласувани мерки по границите първоначално са забавили с дни доставките на здравно оборудване.
- Китай обяви, че временно няма да допуска на своя територия чужденци с валидни китайски визи и разрешителни за работа като мярка срещу коронавируса. Ограничението влиза в сила от 28 март. От МВнР в Пекин обявиха, че изключения ще се допускат само за дипломатически или официални посещения, както и чужденци, заети в предоставянето на международни транспортни услуги, които разполагат със специални визи.
- Днешното заседание на Съвета за сигурност на ООН бе отменено от Китай, който е ротационен председател. Той предложи гласуването занапред да бъде писмено. До момента в Съвета за сигурност се гласуваше публично с вдигане на ръка в залата. Това позволяваше обсъждания до последната минута.
- В Германия се правят по 500 000 теста за коронавирус седмично, обяви вирусологът Кристиан Дростен, който ръководи Института по вирусология в берлинската университетска болница Charite. Страната рязко е увеличила броя на изследваните, тъй като ранното откриване е от ключово значение за поддържането на ниска смъртност. Официалните данни на института "Роберт Кох" показват, че инфектираните с COVID-19 в Германия са 39 502, а 222 са починали. Франция има 25 233 заразени, като 1331 са жертвите.
"Причината, поради която Германия има толкова малко смъртни случаи в сравнение с броя на заразените хора, може да се обясни с факта, че провеждаме изключително голям брой лабораторни диагностични тестове", обяснява той. Вирусологът изтъква също, че в Германия има гъстата мрежа от лаборатории, което също е важен фактор, допринасящ за ранното откриване. В цяла Германия се прилагат и строги ограничителни мерки, като не се разрешава на хората да напускат домовете си, с изключение на наложителни пътувания, докато повечето магазини, ресторанти и барове са затворени.
Реалният брой на заболелите в Германия вероятно е по-голям от оповестените 39 502 случая, тъй като обичайно не се правят тестове на хора с леки симптоми или пък такива, за които е сигурно, че не са били контактни със заразени, твърди местното издание "Локал". Властите в провинциите сами определят политиката си по въпроса.
- Здравният министър на Румъния Виктор Костаке подаде оставка, след като тази сутрин обяви, че ще бъдат тествани за коронавирус всички жители на столицата Букурещ. Обявената от него програма за изследване е нереалистична и затова Костаке се е оттегли, категорични са местни меди. Часове по-рано Костаке обяви, че Румъния планира да тества за коронавирус всички жители на Букурещ. Според него властите искали да приложат програма, подобна на тази в Южна Корея, като проверят за COVID-19 жителите на столицата с помощта на мобилни екипи. Министърът уточни, че не всички, които са под карантина, в момента се изследват. „Искаме да тестваме цялото население на Букурещ с помощта на екипи, които ще ходят от врата на врата по южнокорейски модел. Много е важно да направим милиони тестове. До края на седмицата ще имаме още 200 хиляди теста. Започнахме с един център за тестване през януари, сега имаме най-малко 20, а искаме да са по един-два на окръг“, обясни Костаке. Заразените в Румъния са общо 1029, а 17 души са починали.
- Папа Франциск даде отрицателна проба за коронавирус, съобщи италианският печат. Вестниците" Месаджеро" и "Фато куотидиано" пишат днес, че Светият отец си е направил вчера изследване за коронавирус, след като църковен служител, живеещ от години в резиденцията му в Дом "Света Марта", е дал положителна проба. Изследвания са били направени на всички служители в папската резиденция, включително и на личните секретари на Франциск. Всички проби са отрицателни, пишат двете италиански издания, като се позовават на източници от Ватикана.
- Сенатът на САЩ прие законопроект за отпускането на 2 трилиона долара за стимулиране на икономиката, пострадала от пандемията от коронавирус, съобщават световните агенции, цитирани от БГНЕС. Обсъждането на мярката продължи няколко дни, а президентът Доналд Тръмп обеща да подпише документа веднага щом бъде поставен на бюрото му. Преди това законът трябва да премине през Камарата на представителите, където ще бъде гласуван в петък.
Пакетът включва 350 млрд. долара за подкрепа на малкия бизнес, 250 млрд. за помощи за безработни, както и 46 млрд. за пряка борба с вируса. Други 500 млрд. долара ще бъдат изразходвани за формиране на стабилизиращ фонд за подкрепа на предприятията, щатите и градовете, които са най-тежко засегнати от ефектите на пандемията от коронавирус. Тази сума ще включва средства за подпомагане на пътническите авиопревозвачи в размер на 25 млрд. долара и 17 млрд. за заеми на „предприятия, важни за поддържането на националната сигурност“. Голяма част от тях вероятно ще отидат за компанията „Боинг“, която се оказа в затруднено положение поради проблеми със самолета Боинг 737 Max и спад на търсенето заради почти пълното прекратяване на полетите. Законопроектът предвижда и еднократни плащания на милиони американски данъкоплатци с доходи до 75 хиляди долара годишно - 1200 долара за възрастен и 500 долара за всяко дете. Общо за тези цели са планирани около една четвърт от всички средства. Министърът на финансите на САЩ Стивън Мнучин заяви, че ефектът от пакета за финансова помощ в размер на 2 трилиона долара е разчетен за три месеца.
Междувременно, след като регистрира над 10000 нови случаи на коронавирус за ден, САЩ изпревариха Италия и се превърнаха в страната с най-много активни случаи в света. В момента в САЩ има 68 572 активни случая срещу 57521 в Италия, която все още води по общ брой заразени (74 386). В Италия вече има 7503 починали, в Испания - 4089 починали и така двете страни изпревариха Китай в черната класация за брой на жертвите от вируса. Броят на смъртните случаи от коронавируса в САЩ нарасна от 827 до 1032 души през последното денонощие.
- Британски дипломат почина в Унгария от коронавируса. 37-годишният зам.посланик на Великобритания Стивън Дик е починал вчера в болница в унгарската столица. Новината беше потвъредна от външния министър на страната Доминик Рааб. Дик е работил във Министерството на външните работи от 2008 г., като е бил в посолствата на страната в Рияд и в Кабул.
- Европейският съвет ще заседава привечер чрез видеоконферентна връзка, за да координира отговора на ЕС срещу разпространението на коронавируса. Българският премиер Бойко Борисов също ще участва в заседанието на съвета. Държавните и правителствени лидери от ЕС ще обсъдят осигуряването на медицинско оборудване с акцент върху тестове, защитна екипировка и респиратори, както и за отпускането на допълнителни средства за изследвания и ваксини. Дискусиите ще бъдат и за начините за справяне със социално-икономическите последици от пандемията, както и възможностите за оказване на съдействие на граждани на ЕС, които все още са блокирани в трети страни.
- Северна Корея търси международна помощ, за да увеличи възможностите за тестване на повече хора за коронавируса, писа в. "Файненшъл таймс". Пхенян е потърсил помощ чрез частни канали за установяване на „международни контакти“ с различни организации. В Северна Корея тестове са направени най-малко на 590 човека, като всички те са пристигнали от чужбина през януари. Пробите са били отрицателни. Страната имала тестове за COVID-19, но те били ограничено количество. Смята се, че в КНДР под карантина са около 10 000 души. Засега Пхенян не е обявил официално случай на заразен с коронавируса.
- Русия също предприе засилени мерки за ограничаване на заразата. Руското правителство днес нареди пълно прекратяване на редовните и чартърни полети от 27 март. Изключение ще се прави само за полетите, извозващи руски граждани в родината.
- Общият брой на заразените с COVID-19 по света е 510 108, жертвите са 22 993, а излекуваните - 114 713.