Прехвърлянето на здравната ни система в дигиталната ера постигна още една малка крачка напредък. Всички общопрактикуващи лекари и специалисти в извънболничната медицинска помощ вече имат възможност да регистрират електронно прегледи и да издават амбулаторни листове в електронен формат. Тази функционалност е част от новия модул „Е-Преглед“ на НЗИС, който дава възможност за пълно електронно документиране и съхранение на всички извършени медицински прегледи, съобщи "Информационно обслужване". В момента модулът е в пилотно използване.
Документът, създаден от „Е-Преглед“ е основна част от личното медицинско досие на всеки пациент и чрез него се свързват вече разработените и функциониращи модули „Е-Рецепта“, „Е-Направление“ и „Е-Имунизация“. По този начин пациентите и оторизираните здравни лица ще имат пълна проследимост и история на заболяванията, диагнозите, назначените терапии, изследванията, изписаните лекарства и др. "Така всеки лекуващ лекар ще може да проследи пълната история на дадено заболяване, без да се налага пациентите да разнасят със себе си папки с хартиени изследвания, епикризи и амбулаторни листи", коментира изпълнителният директор на „Информационно обслужване“ АД Ивайло Филипов.
От пациента ще зависи какъв достъп и за колко време да даде на лекарите до електронната регистрация на прегледа, обясни тази сутрин пред БНТ шефът на БЛС д-р Николай Брънзалов. Той изтъкна, че е-преглед не означава "електронен преглед", както и електронната рецепта не се изписва по телефона, а се издава след преглед при лекар.
Д-р Брънзалов обясни, че чрез електронното досие вече няма да се налага пациентите да чакат, за да предадат лабораторните си изследвания на консултиращия ги лекар. В момента, в който е издаден електронният талон и лабораторията обработи съответния биологичен продукт, той се качва в националната информационна система, допълни той. Така лекарите ще бъдат облекчени и по още една линия - ще отпаднат отчетите към РЗИ.
ПЛАЧЕВНА КАРТИНА
На фона на тази добра новина, група организации биха тревога за проблемите със съществуващата система към момента. В отворено писмо до няколко министри и здравната комисия в парламента те настояват да се вземат спешни мерки за дигитализация на здравеопазването и единна система, която да осигури предвидима и ефективна здравна среда за пациенти, специалисти и институции.
Писмото описва допотопното състояние на различните дигитализирани звена в системата. Цитирано е например разминаването между данните в нея и информацията в съответната болница, което се видя по повод огласена наскоро справка за смъртността от COVID-19 по болници. Въпреки че авторите от Индекс на болниците са ползвали официални данни на МЗ от тяхната система, "Пирогов" ги оспори. Според официалната статистика броят на пациентите, които са постъпили с COVID-19 в института през миналата година са били 4349, като 32.9% от тях са починали. Според лечебното заведение обаче през 2021 г. в болницата са хоспитализирани 4862 пациенти с коронавирусна инфекция, като в различни периоди на годината смъртността е 17.9% и 24.09%.
Организациите - на лекари, пациенти и фармацевти, посочват още много проблеми: липсата на автоматизиран процес на лечение на хронично болните пациенти, липсата на регламент за заплащане на телемедицината (което би позволило дистанционни консултации), мобилни лаборатории и доставки по домовете в отдалечени райони. Според тях лечението, диагностиката и профилактиката се затрудняват крайно поради липсата на достъп до електронен запис на пациента, указващ преминалите медицински прегледи, издадените и изпълнени рецепти/електронни предписания относно приема на лекарствата.
Наред с пълноценно интегрирана дигитална система, авторите на писмото настояват и за създаването на публични регистри с анонимизирана информация на пациенти в доболничната и болнична помощ. "По този начин ще имаме възможността да осигурим предвидима, прозрачна и устойчива среда в здравната система. Считаме, че само по този път – на прозрачност, контрол, ефективност и реални, стандартизирани данни и с ефективна колаборация между заинтересованите страни, можем да променим и подобрим българското здравеопазване и да поставим пациента в центъра на здравната система", посочват те.
БУМАЩИНА
С отпадането на една бумащина за лекарите, се появява нова. МЗ е разпоредило инвентаризация на ваксините при общопрактикуващите лекари. Те трябва да докладват на РЗИ наличностите по партиди и срок на годност, приложените ваксини по вид и количество и бракуваните дози поради изтекъл срок, както и останалите неоползотворени. От националното сдружение на общопрактикуващите лекари обаче изтъкнаха, че имунизациите, направени от тях, се въвеждат в момента на поставянето им в националната система, поради което РЗИ може да си вземе тази информация много бързо и лесно от системата, вместо да чака отчети от лекарите.