Медия без
политическа реклама

Здравният министър не вижда източване на клинични пътеки

Силви Кирилов нарече смесването на пътеки за пациентите в болниците "административен трик"

Днес, 13:15
Силви Кирилов
БГНЕС
Силви Кирилов

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов обяви, че не вижда как може да се източва здравната каса чрез клинични пътеки в болниците. Пред БНТ той същевременно намекна, че наистина има случаи, при които болен е хоспитализиран за едно заболяване, а лечението му се финансира по друга пътека.

"Моето лично мнение като лекар е, че клиничната пътека не е финансов инструмент, тя е стандарт за качество, има други системи, които са финансов инструмент. Не смятам, че точният термин е източване. Има клинични пътеки, които не са достатъчно остойностени, има разписан стандарт за качество - ако ти приложиш всичко, ще се увеличи финансовият ресурс, разходът. Хората, които отиват на тази процедура, не страдат само от това заболяване, а имат и придружаващи, които изискват допълнителен ресурс - каза Кирилов. - Това трябва да се отчете, че лекарите са високоинтелигентни хора, винаги намират решение. И понеже това се администрира, а не по естествен регулаторен път се стига до решение – пазарът да постави знак за равновесие, има т.нар пътеки, които са хиперфинансирани. Това е административният трик - да покриеш онова, което не ти достига от тези болни".

Що се отнася до нововъведението здравната каса да финансира биомаркери, Кирилов смята, че това е в полза на пациентите, тъй като биомаркерите не са по джоба на всички, а дават възможност за ранна диагностика. "Заделеният ресурс може да не стигне, но въз основа на тази година може да се прогнозира какъв да бъде той за следващата", допълни той.

Министърът е на мнение, че системата на здравеопазването е консервативна и реформи трябва да се правят внимателно.

"Не леглата решават проблемите на здравеопазването, а кадрите - каза още Силви Кирилов - Аз смятам, че в България лекарите и специалистите по здравна грижа, защото те са част от екипа, могат да решат всяка една лечебно-диагностична задача. Кадри има, но трябва да се осигурят условия тези кадри да предадат своите знания и умения на следващото поколение. Медицинското съсловие още от студентската скамейка се обучава да взема решения, един лекар взема понякога стотици решения на ден, докато има хора, които едно решение не са взели в живота си".

Запитан дали студентите по медицина трябва да подписват договор, който да ги задължава да останат в страната след завършване, Кирилов заяви, че това не е ефективно решение и добави: "Не мисля, че по този начин ще ги задържим. Трябва да създадем условия, при които сами да поискат да останат".

Министър Кирилов се спря и на темата за мерките срещу недостига на онкологични лекарства. Една от тях е определяне на самостоятелен бюджет в Закона за бюджета на НЗОК за 2025 г. на лекарствата от групата на есенциалната онкология, който гарантира здравноосигурителните плащания за базово лечение на пациентите със злокачествени заболявания в пълен обем. Това би трябвало да намали финансовата тежест върху тези лекарства при преразход в общите плащания за онкологично лечение.

"В Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти се прави промяна. С новите текстове ще се удължи периодът за преразглеждане на промени в цените на единствени в международното непатентно наименование базови онкологични лекарства от 6 на 24 месеца - каза още Кирилов. - Тази мярка значително ще облекчи притежателите на разрешение за употреба и ще даде възможност за дългосрочно запазване на продуктите на българския пазар, който е непривлекателен за дефицитните в световен мащаб молекули. Намаляваме административната тежест и правим пазарът по-привлекателен. В новия бюджет е предвиден специален финансов ресурс, което е сериозна стъпка, защото се прави за първи път. Някои фармацевтични компании извадиха есенциални онкологични препарати от позитивния лекарствен списък, което ги прехвърля в друга процедура на доставка и води до поскъпване. Единственият механизъм за контрол остава договарянето на цените".

Що се отнася до забраната за износ на лекарства, Кирилов обобщи:"Ние сме длъжни да наблюдаваме пазара и когато установим липси, да включваме съответните медикаменти в забранителния списък. Това вече дава ефект".

Той говори и за втория медицински хеликоптер. Според Кирилов всички проверки на апаратурата са направени, като до 28 февруари хеликоптерът трябва да е в базата до Сливен. Следващият трябва да пристигне до края на март, а до края на годината в страната ни трябва да бъдат четвъртият и петият. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Силви Кирилов