Медия без
политическа реклама

Цв.Цветанов: Трябва да даваме мило и драго, за да остане Корнелия председател на БСП

Президентът Радев иска да задържи орбитата на България към изток, заяви зам.председателят на ГЕРБ

28 Септ. 2018Обновена

"Всяко едно усилие в политиката е да бъде решен даден проблем - заяви зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов в студиото на предаването "Панорама" по БНТ. - Да, действително днес, опозицията, това което предприе във всяка една сесия на българския парламент бе да клати властта. Спомняме си есенната сесия 2017 г. - тези лоши прогнози, които даваха за европредседателството, за това, че трябва да се откажем от него. И това, което днес мога да кажа е, че правителството е стабилно, мнозинството е стабилно, защото ние нямаме различия с нашите партньори по управленската програма, около която сме се обединили и коалиционното споразумение, което изпълняваме."

 

- Променяте ли държавата за добро, г-н Цветанов?

- Смятам, че държавата се променя към по-добро, защото самият факт, че имаме 4% икономически растеж, ще могат да се планират средства за 10% в бюджетната сфера. И това, че днес от българския парламент отсъстват депутатите на опозицията, които са избрани за парламентарна дейност - те отиват и в момента се запознават с електората си. Това нормално ли е и отговорно ли е като поведение?  В политиката един иска да реши проблемите, друг иска да руши и да създава проблеми.

- Ама вие управлявате 8 години...

- Да и имаме доста отговорност. 

- Но някой би казал "Трима министри не можете да смените без скандал и без единият от тях да отпадне по пътя"...

-  Вижте, смяната на министрите беше морален акт. И тук мога веднага да направя съпоставка - когато БСП са управлявали какъв морален акт те са изпълнили или са направили, когато е имало подобни кризисни ситуации. Това обаче, което мога да кажа е, че днес правителството е много по-легитимно, защото показа, че с този морален акт ние нямаме промяна от управленската си програма за увеличаване доходите, за правене на секторни политики и за икономически растеж и развитието на всеки един регион в страната. Европейската солидарност ни даде възможност действително да покажем, че страната ни може да бъде силен, пълноправен член в Европейския съюз. 

- Само опозицията ви пречи?

- Не казвам, че ни пречи. те просто искат да пречат, но с тях и без тях - те просто не са алтернатива и не дават никакви решения на въпросите, които решаваме днес. Това е проблемът на българската опозиция. И от чисто политически и стратегически план дори вече в нашите структури хората казват: "Трябва да даваме мило и драго, за да остане Корнелия председател на БСП, защото това означава, че те ще продължават да имат вътрешните си проблеми, докато се опознават с електората си".

- Но нали не оправдавате всичко с тях (БСП) и с някой друг още?

- Не, не. 

- Ето днес, например, президентът Радев говори за единение. Вие какво печелите от това, че се конфронтирате непрекъснато с него?

- Аз ще кажа което се случи днес в българския парламент. Имаше удължен парламентарен ден,за да бъде приет законът за лекарствата, защото по този начин ограничаваме това, което беше един проблем в сферата на здравеопазването - това, което се правеше като вторичен износ на лекарства, които бяха евтини за България, но много скъпи за европейския пазар. Това вече няма да може да се случва - ще има електронен регистър, който ще следи за тези неща. А що се касае до президента, аз не съм запознат с това, което е казал, но вие ми казахте, че е имало обръщение.  Аз мога да кажа едно - ние не търсим конфронтация с президента. Но ние искаме да запазим евроатлантическите ценности и мога да дам съпоставка за ситуацията в България и тази институционална противопоставеност, която има, с тази в Македония. Заев, като премиер на Македония, това, което направи вчера в Тетово - той говори за единението и говори за бъдещето на македонския народ, подкрепен от европейските лидери, от стратегическото партньорство на САЩ. И президентът на Македония снощи в Ню Йорк говори точно обратното - затова, да се запази европейското статукво и да няма перспектива и да няма членството в НАТО. Това е разликата в поведението и начина, по който работи президентската институция и по който работи парламентарното мнозинство.

- Но това не е случаят в България...

- Не, в България е точно същият случай. Защото нали разбирате, че в момента президентът на Македония иска да задържи Македония в орбитата на изток. Президентът Радев иска да задържи орбитата на България към изток и това, което го е доказвал с постоянното говорене за падане на икономическите санкции срещу Русия показва неговата същност и неговото поведение. Ние (ГЕРБ) говорим за единна позиция на ЕС и това, което казваме, е че международното право не трябва да се нарушава. 

- А вие - ГЕРБ, в каква орбита тласкате България? За Орбан ли сте, или за Меркел?

- Ние винаги сме декларирали, че изповядваме европейските ценности. Но всяка една държава трябва да се стреми да запази своята идентичност. Разбира се, че когато има определен дефицит, той трябва да бъде коригиран. Но трябва да запазим целостта и взаимното уважение между всички държави-членки на ЕС. 

- Но Орбан, или Меркел?

- Ние подкрепяме силна и обединена Европа. А това е припокриване на позицията на Меркел с общата позиция на мнозинството на държавите-членки в ЕС. 

- А защо тогава гласуват вашите хора за Орбан?

- Още няма окончателно решение, това е само воля, която беше декларирана в парламента на ЕС. Това, което мога да заявя категорично, че в тази посока ЕНП е разделена. Защото едни смятат, че не трябва да има такава санкция към Унгария, други казват, че трябва да се предприеме. БСП и европейската левица също имат различен подход - едно казва лидерът на ПЕС, друго казва председателят на БСП. Това е тема, която не трябва да се търси някой да извлича дивидент във вътрешнополитически план, защото не трябва, и сме го показвали, че за нас е важно да останем в силния, обединен ЕС. И антиевропейската риторика, това че трябва да говорим за деинтегритет на ЕС - това е несериозно. Ние говорим за интегритет и как действително трябва да очертаем европейската перспектива за Западните Балкани.  

- Тази седмица станахте член на УС на Европол. Каква е реалната тежест на този пост?

- Много голяма и това е признание за България. Това, че бях номиниран като първи представител от всичките държави-членки от националните парламенти и от европейския парламент, и по-специално от членовете на комисията "Либе", имаше предложение и без никакво възражение и с пълно съгласие бях избран да представлявам всичките държави-членки от националните парламенти в УС на Европол. Това се прави за първи път на база приетите процедурни правила, на база Лисабонския договор само преди няколко месеца, точно в българското председателство в парламентарното измерение. 

- Е не е ли това, че сърцето все ви тегли в МВР - чудя се какво ли значи това за новия вътрешен министър?  

- Да добавя само, че от годни работя с Европол. Успяхме да изградим авторитета на българската правоохранителна система и България се възприема като надежден и партньор, който може да споделя информация и който може да ползва тези информации, които са във файловете на Европол. Сърцето ми е било и ще остане в МВР, независимо, че не съм в системата на МВР. Но човек трябва да се чувства по начин, по който смята, че може да помага на системата. И в момента, като председател на вътрешната комисия, като председател на най-голямата парламентарна група, мога да кажа, че винаги съм бил с разбиране и с живеене на проблемите на хората, които са в системата и търсене на формулата за тяхното решение.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата