Европейската комисия одобри днес договора с алианса между компаниите БиоНТек (BioNTech) и Пфайзер (Pfizer), който предвижда първоначално закупуване на 200 млн. дози от името на всички държави-членки на ЕС, плюс опция за заявяване на допълнителни 100 млн., които да бъдат доставени, след като ваксината срещу COVID-19 се е доказала като безопасна и ефективна.
Днешният договор с алианса Pfizer/BioNTech е четвъртият, след като ЕК вече сключи подобни с фармацевтичните компании AstraZeneca, Sanofi-GSK и Janssen Pharmaceutica NV, а сйщо така приключи успешно проучвателните разговори с CureVac и Moderna.
По повод днешния договор председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви: „След обещаващото съобщение от BioNTech и Pfizer в понеделник относно перспективите за тяхната ваксина, много се радвам да обявя днешното споразумение с европейските компании BioNTech и Pfizer за закупуване 300 млн. дози от ваксината. С този четвърти договор ние ще разполагаме с изключително солидно портфолио от кандидати за ваксини, повечето от които са в напреднала фаза на изпитанията. След като бъдат одобрени, те ще влязат върза в употреба и ще ни приближат до устойчиво справяне с пандемията".
В понеделник от алианса Pfizer/BioNTech съобщиха, че първите междинни резултати от третата фаза на клинични изпитвания на разработваната ваксина са показали 90% ефективност. В клиничните изпитания са се включили 43 000 доброволци.
Задължителна или доброволна
Каква да бъде ваксинацията - задължителна или доброволна - за да се осигурят най-добри резултати? Това е въпросът, който става все по-важен с напредването на работата по ваксината.
„Най-лошото, което ще сторите, е да направите задължителна — казва белгийският вирусолог Марк Ван Ранст пред VRT Niews. — Това е масло в огъня за движението срещу ваксините, продължаващо от години. Това би изпратило много лош сигнал“, добави той, съобщава БГНЕС
В Белгия 50% от анкетираните със биха се ваксинирали, 17% не, а 33% не са сигурни. Според вирусологът 17%, които няма да бъдат ваксинирани, не са проблем. Но ще трябва да бъдат убедите останалите 33%
Отношението към ваксини в страните-членки на ЕС е различно. Според неотдавнашно световно проучване в Полша и Унгария 56% от анкетираните заявяват, че ще използват ваксина. Във Франция са 59%, в Испания процентът е 72%, докато във Великобритания - 85% биха се ваксинирали. Най-висок - 97 - е процентът в Китай. У нас през 2015 г. 35.5% са смятали, че ваксините са безопасни, докато миналата година вече са 29.8%.