Медия без
политическа реклама

Ваксина срещу COVID-19 постигна 90% ефективност

Резултатите от третата фаза на клиничните изпитвания надминаха очакванията на учените

09 Ноем. 2020Обновена
Pixabay

На фона на отчайващите данни за разпространението на COVID-19 по света, една от разработките на ваксина срещу коронавируса даде неочаквано добри резултати. Първите междинни резултати от третата фаза на клинични изпитвания на продукта на Pfizer/BioNTech показват 90% ефективност, съобщиха производителите днес. Третата фаза е последната преди получаване на разрешение за употреба, в нея препаратът се тества върху много по-голяма група пациенти - между няколкостотин и няколко хиляди. В случая в клиничните изпитвания са включени 43 000 доброволци.

Резултатите надминават чувствително очаквания на експертите. Регулаторните органи вече обявиха, че са готови да одобрят и ваксина, която даде 50% ефективност. От "Пфайзер" допълват още, че не се наблюдават сериозни странични ефекти на тяхната ваксина.

"Днес е голям ден за науката и човечеството. Първите резултати от третата фаза на нашите клинични изпитвания показват, че нашата ваксина е способна да предотврати заразяване с COVID-19", обяви д-р Алберт Бурла, главен изпълнителен директор на компанията.

Събирането на задължителната информация за безопасността на ваксината на Pfeizer/BioNTech ще продължи до третата седмица на ноември, след което документацията ще бъде предоставена на регулаторните органи за одобрение. При достатъчно бързо лицензиране, ваксината може да е в приложение сред медицинските работници до края на годината. Този месец или най-късно в началото на декември се очакват междинни резултати и от изпитванията на ваксината на AstraZeneca, която е съвместна разработка с Оксфорд.

Дори да има одобрена ваксина обаче, нейното производство и доставка са изключително сложна задача и в началото ваксината ще се поставя с предимство на хората от първа линия и рисковите групи. За да ускорят тези процеси, компаниите вече произвеждат ваксините, въпреки че те все още не са достигнали финалната права на разрешение за пускане на пазара, съобщава "Гардиън". Очакването им е да произведат 50 млн. дози, или достатъчно ваксини за защитата на 25 млн. души тази година, а догодина да произведат още 1.3 млрд. дози.

Европейската комисия първоначално сключи три предварителни споразумения за доставка на милиони ваксини с три компании - AstraZeneca, Sanofi-GSK и Johnson & Johnson. Впоследствие бяха постигнати договорки и с CureVac, Moderna и Pfizer/BioNTech. Много държави сключват и допълнителни споразумения с производителите. Не е известно България да е от тях.

През юли Народното събрание ратифицира споразумението, с което Европейската комисия се упълномощава да предлага на участващите държави членки и да сключва от тяхно име предварителни споразумения за покупка на ваксини. От тази поръчка България очаква 2.3 млн. ваксини. Наскоро премиерът Бойко Борисов обяви в поредния си "Фейсбук" изблик, че не желае да носи отговорност за купуването на ваксини и затова настоява за зелена светлина от Народното събрание. Не е ясно какво точно има предвид той с това.

Много държави вече имат сключени споразумения с Pfizer за доставка на ваксини. Великобритания например е купила 30 млн. дози - достатъчно за 15 млн. души, тъй като ваксината се поставя на два пъти. ЕС е договорил други 200 млн. дози, които ще разпредели между страните. Pfizer/BioNTech имат и договор за 1.95 млрд. долара с американското правителство за 100 млн. дози, като първите доставки се очакват тази година.

Новината за успеха на Pfizer/BioNTech доведе до повишаване на борсовите индекси по света, но паралелно с това акциите на компании, които се превърнаха в синоним на карантината - например Zoom, поевтиняха.

Общо 11 разработки за ваксина са в последната трета фаза на клинични изпитвания. Всяка държава решава как да приоритизира разпределянето на първите ваксини. Във Великобритания първи ще бъдат имунизирани служителите на старчески домове и техните обитатели, след това всички на възраст над 80 години, медицински и социални работници, а оттам нататък ваксините ще се разпределят според възрастта, като по-възрастните ще имат предимство, съобщава "Гардиън".

Новината идва късно, за да помогне на Тръмп в изборите, но това не попречи на вицепрезидента Майк Пенс да се опита да припише на администрацията заслуги за успеха на Pfizer. Пенс обяви, че напредъкът във ваксината се дължи на програмата на Белия дом за скоростна разработка на ваксина до края на тази година. "Никога не сме били част от такава програма, нито сме получавали финансиране от американското правителство или което и да е друго правителство", коментира Катрин Янсен, вицепрезидент на компанията.

След като в четвъртък премиерът Борисов поиска от ЕС имунитет срещу разследвания, свързани с покупката на ваксини срещу коронавируса, в петък излезе с нова идея. Според него решението за покупка на ваксини може да бъде взето само от парламента.
Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ваксина, COVID-19