Медия без
политическа реклама

Екатерина Захариева: Трябва да си поделим тежестите за мигрантите

23 Юли 2019
МВнР

Ако искаме да предотвратим нелегалните влизания в ЕС е нужна усилена работа с всички страни по маршрута и то във всички области. Не бива да се поставя акцент само върху натиска в Централното Средиземноморие, но да се обърне внимание и на Източното Средиземноморие, където основният приток е от граждани на Афганистан, Ирак и Сирия. Ключов елемент е балансът между отговорност и солидарност или, казано по друг начин, справедливото споделяне на тежестите. Това казва в понеделник в Париж вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева.

Заедно с министъра на вътрешните работи Младен Маринов тя участва в неформална среща на външните и вътрешните министри от ЕС и Шенген в Париж, посветена на актуалните проблеми на миграцията в Средиземноморието. Срещата бе организирана по покана на френските външен и вътрешен министър - Жан-Ив льо Дриан и Кристоф Кастанер, съобщиха от МВнР.

“Без наличието на един, постоянен и общо важащ за целия ЕС механизъм, проблемът няма да се реши. Временните решения или коалиционните решения могат да облекчат държавите на предна линия, но няма да решат в цялост проблема, пред който е изправен ЕС. Важно е да говорим с един глас и по тази тема и да отправим правилните послания”, изтъкна Захариева. Според нея е нужен постоянен механизъм, който да обхваща както морските, така и сухопътните граници. Освен това трябва да продължат усилията за ефективно изпълнение на споразуменията за реадмисия с трети страни и договаряне на нови.

Всички държави по маршрутите, държавите на дестинация, транзит и произход, са засегнати от миграцията и следва да поемат своите отговорности - както към хората, имащи нужда от закрила, така и към своите граждани. България от години поема своята отговорност като държава на първа линия по Източносредиземноморския маршрут и гарантира високо ниво на сигурност на външната граница на Европейския съюз, казва вътрешният министър Младен Маринов. Той акцентира върху сериозните финансови, технически и човешки ресурси, които страната ни влага за гарантиране на граничната сигурност, противодействие на нелегалната миграция, както и за недопускане възникването на нови маршрути. Поддържането на необходимото ниво на политическо и професионално сътрудничество със съседните държави е гаранция за бърз обмен на информация и реализиране на съвместни действия при необходимост, приоритетно сред които е трайното разбиване на организираните престъпни групи за контрабанда на мигранти, посочва още вътрешният министър. Българските министри са заявили, че са против приемане на мигранти директно от корабите. 

През 2018 г. са били регистрирани 150 000 случая на нелегални влизания в ЕС, което е спад с 25% в сравнение с 2017 г. и най-ниското ниво от пет години. За първото полугодие на 2019 г. по море са влезли само около 32 000 нелегални мигранти. Най-много са регистрирани в Гърция - 13 600 (сходен брой спрямо същия период на 2018 г.) и Испания - 10 500 (намаление с 5 000). В резултат на сътрудничеството на Италия с либийските власти и новата политика на страната да не допуска в Италия спасени мигранти, пристиганията там са едва 2800 (спрямо 16 500 през същия период на 2018 г.). В Централното Средиземноморие увеличение регистрира само Малта с 1200 случая (спрямо 235).

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата