Не можем да правим компромис с демокрацията, върховенството на закона, свободата на словото, академичната свобода или правата на малцинствата, заяви Доул, цитиран от пресслужбата на ЕНП. Антиевропейската риторика е неприемлива, добави той.
ЕНП създаде комиися за оценка на унгарската партия, която ще бъде оглавена от бившия председател на Европейския съвет и бивш премиер на Белгия Херман ван Ромпой. В нея ще влизат още бившия председател на ЕП Ханс-Герт Пьотеринг (Германия) и бившият австрийски канцлер Волфганг Шусел.
Повод за конфликта между унгарския премиер и няколко от партиите - членки на ЕНП, бяха правителствени билбордове срещу председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и финансиста Джордж Сорос. В тях се изброяват предполагаеми действия на ЕС за улесняване на имиграцията, например по-лесен достъп до визи или отпускане на пари за имигранти. Според Еврокомисията тези твърдения са "конспиративна теория".
Дни преди вота Орбан отправи молба към 13-те партии, които поискаха изключване на Фидес, да преосмислят предложението си, но сам той отказа да промени политическите си позиции. От партията заявиха, че са готови да напуснат ЕНП, защото тя вече не изповядва същите ценности, които са привлекли Фидес към нея.
След заседанието на политическата асамблея Орбан обяви, че "никога не сме правили кампания срещу Юнкер", с което предизвика смях сред репортери и политически активисти. "В Унгария имаме информационна кампания", добави той. Орбан не само, че не изпълни заканите на висши партийни функционери от Фидес да напуснат ЕНП, но и увери, че партията му ще води кампания за победа на ЕНП на евроизборите.
Зам.-председателят на ЕК Юрки Катаинен, които е сред водещите фигури в ЕНП, съобщи, че Фидес е приела замразяване на членството, за да не изглежда, че ЕНП налага санкции на унгарската партия против волята й, съобщи Политико.