Ваксинационните войни между Европейския съюз и Великобритания навлизат в решителна фаза тази седмица. В четвъртък лидерите на 27-те държави членки ще обсъждат дали да наложат забрана за износ на ваксини, произведени в съюза. Докато текат ключови совалки преди срещата, ЕС продължава да изнася милиони ваксини за други страни въпреки срамното ниво на имунизация сред населението и проблемите почти навсякъде в Европа. Въпросът става още по-належащ и заради поредната вълна на пандемията, която обикаля континента.
Към 15 март ЕС е изнесъл 41.6 млн. дози към други страни, като основният получател е Великобритания, следвана от Канада, Япония, Мексико, Саудитска Арабия, Турция, Сингапур, Хонконг, Чили и Малайзия, показват данни от европейски документи, цитирани от "Блумбърг". Най-шумният скандал е за ваксината на "АстраЗенека", но ЕС изнася и огромни количества "Пфайзер/БиоНТех", която се произвежда в Белгия и Германия. Въпреки че председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен спори с Лондон главно за "АстраЗенека", Обединеното кралство всъщност внася от ЕС повече "Пфайзер", става ясно от публикация в "Гардиън". Около 10 млн. дози са внесени във Великобритания от заводи в ЕС, като до края на лятото се очакват още 30 млн. дози от "Пфайзер" и 30 млн. от "Джонсън&Джонсън".
Един от големите проблеми на европейските доставки на "АстраЗенека" е заводът на подизпълнителя "Халикс" в Лайден, Нидерландия. Заводът все още няма одобрение от Европейската агенция по лекарствата да произвежда ваксини за европейския пазар и според различни публикации процедурата дори не е задействана още. Днес обаче от "АстраЗенека" за пореден път заявиха, че се надяват още този месец или най-късно в началото на април да приключат със сертифицирането на завода в Лайден. Този завод се наблюдава под лупа, защото е вписан и в договорите с ЕС, и в тези за Великобритания. Той обаче изнася малък брой ваксини за Великобритания, а основният интерес на комисията е към произвежданите там компоненти за ваксините.
В договора с ЕС "АстраЗенека" е включила и два завода във Великобритания, на "Оксфорд Биомедика" и "Кобра Биолоджикс". До този момент обаче няма износ на ваксини от Великобритания към ЕС, въпреки настояванията на Брюксел, пише "Гардиън". Според британското издание "Кобра" не е напълно функциониращ. В договора с Великобритания има клауза, според която "АстраЗенека" не може да изнася ваксини от страната, докато нуждите на нейния пазар бъдат напълно задоволени.
ЕС изостава значително от Великобритания във ваксинациите - по данни от събота в съюза са ваксинирани 10.4% от хората, докато във Великобритания този дял е 42.7%. В последните дни Франция и Германия водят неофициални разговори за активиране на чл. 122 от договора за ЕС, който позволява извънредни мерки за контрол на дистрибуцията на основни стоки и за последно е използван при петролната криза през 70-те години на миналия век.
"АстраЗенека" има проблеми не само с производството си в Европа. Забавяне има и в завода, на който разчита в Индия.