Електрически стълб в българско село е част от национална измама за продажба на фалшиви сертификати, необходими за придобиване на българско гражданство, казва Катя Матева, бивш шеф на дирекция „Българско гражданство” в Министерството на правосъдието пред EUobserver, предава БГНЕС.
Говорейки за изданието в Брюксел, Матева твърди, че местен кмет е регистрирал стълба като адрес за македонци, които са закупили сертификати с пари в брой за придобиване на гражданство в България. "Хиляди хора са регистрирани на електрически стълб", казва тя, като отбелязва, че селото е близо до Благоевград. Матева е работила в министерството до 2016 г., когато според думите й е уволнена „заради отказ да участва в измамата“. В интервю по-рано тази година за седмичното френско списание Л‘Обс, тя заяви, че е отменила около 60 такива заявки за гражданство след предупреждение от Интерпол, добавя EUobserver
Изданието посочва, че след това през октомври българската полиция извърши първия си голям арест със залавянето на Петър Харалампиев и около 20 други заподозрени. Харалампиев отговаря за Държавната агенция за българите в чужбина и е заподозрян, че е продал хиляди фалшиви сертификати, които удостоверяват българско потекло. Такива документи се използват за предоставяне на българско гражданство.
Матева обаче твърдяла сега, че арестът му не е спрял измамите, заявявайки, че фалшиви сертификати за придобиване на гражданство все още се издават. "Тук съм, за да апелирам тази ужасна практика да бъде прекратена, защото се боя и съм почти сигурна, че виновните няма да понесат почти никаква отговорност", каза тя пред EUobserver. По време на своята 11-годишна работа Матева отбелязва най-малко 5 000 души всяка година, които без да имат български корени са успели да си купят фалшив сертификат. Плащанията варират от 500 до 7 000 евро, в зависимост от финансовото състояние на кандидата, казва тя. Подкупи не са давали само измамниците. Дори и хора с легитимни заявления са плащали, казва тя пред EUobserver.
"Всички са плащали. Никой не е получил сертификат без да плаща, а това не са държавни такси. Най-циничното е, че държавата гарантира, че предоставянето на българско гражданство не струва нищо, тъй като нищо не влиза в държавната хазна и е безплатно, но трябва да плащате много под масата", каза тя. Матева отбелязва, че лица от българския политически елит са се възползвали от измамата.
От своя страна Европейската комисия заявява, че не може да коментира съдебните процедури, разказва още EUobserve. ЕК отбелязала също така, че условията за получаване и отнемане на национално гражданство са регламентирани от националното законодателство на всяка държава-членка.
"Когато става въпрос за предполагаеми измами или престъпни дейности, свързани с придобиване на гражданство, компетентните национални органи са задължени да разследват внимателно такива случаи", твърди говорител на Комисията в имейл до изданието.